
Диалогът продължава, на 15 и 16 декември имаме съвет, на който се надяваме и всички усилия ще бъдат насочени за това ние да получим положителна светлина за членството на България в Шенген - независимо дали сега или поетапно през следващата година. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев по време на изслушването по темата в парламента.
Но индикациите, които има на база искането на Нидерландия за оценка по механизма за сътрудничество, това по всяка вероятност ни навежда на мисълта, че тези усилия за България и Румъния ще бъдат някъде към юли следващата година, допълни той.
Донев разказа, че до последния момент Нидерландия е искала доклад с приоритетите за България и комисар Вера Юрова изпратила декларация до всички страни, че България е изпълнила ангажиментите си по механизма за сътрудничество и проверка и отговаря на всички критерии, заложени в него. На такъв механизъм трябва да бъдат подложени всички държави в ЕС, убеден е премиерът.
До последния момент Нидерландия е настоявала за разделяне на България и Румъния и приемането им на различни етапи следващата година, но това не се случи с общото гласуване, обясни служебният премиер в отговор на въпрос на Ивайло Мирчев от ДБ. Депутатът цитира и медийна публикация, според която е имало вариант в преговорите България да бъде приета след няколко месеца, но с ясен ангажимент за борба с корупцията и върховенството на правото. И попита отказала ли е страната ни това.
Всяко вътрешнополитическо говорене се следи внимателно от партньорите ни, предупреди Донев депутатите.
Много добре партньорите ни от ЕС разбраха какъв е проблема с границата и питаха дали държавата е предприела всички мерки в последните месеци, за да си върне контрола на границата.
Той разказа, че при встъпването на служебното правителство на 2 август на Капитан Андреево имало 40 км опашка от тирове и то успяло за три дни да реши проблема. Лъжа, извика му някой от залата. Никаква лъжа не е и това е признание и от турска страна, отвърна премиерът. И призова депутатите да са отговорни и умерени в изказванията си, защото те не винаги "граничат с истината" за това, което е в България.
Партньорите ни са доволни от това, което служебното правителство е извършило по отношение на трафика по границата и охраната на границата и съоръжението, за да няма мигранти, категоричен бе Донев. Той обясни, че тази година има над 100 хиляди мигранти, 75 хиляди от които не са регистрирани. Тези нелегални мигранти в Австрия не са минали през България, най-вероятно са минали или през Сърбия. Австрия не отправя упрек към България, а към общото функциониране на Шенгенското пространство, допълни премиерът.
Решението на Нидерландия не е за това, че България не изпълнява критериите, обясни още Донев. И отново призова да няма политическо говорене по темата.
Щеше да е добре да имаме това предвид, като тръгнем да обвиняваме държави като Австрия и Нидерландия, че имат вътрешни проблеми, затова не приемат България, отвърна му обаче Асен Василев от "Продължаваме промяната".
Той попита какво е направено от служебното правителство, за да се гарантира, че две огромни пробойни са запушени. Първата е за лабораторията на "Капитан Андреево", за която проверка на Брюксел установи, че на територията на ЕС са влезли над 400 хиляди тона хранителни продукти, които не отговарят на европейските норми, защото или не е бил правен фитосанитарен контрол, или е бил занижен. Втората е появилата се информация, че са внесени части за бомба през летище София.
Не са верни тези цифри, отрече Донев. Удвоихме капацитета на лабораторията, направихме пункта обект със стратегическо значение, направихме така, че ДАНС и министерството на земеделието да влязат и да осъществяват контрол, така че фактите са точно в подкрепа на действията, предприети от служебното правителство. Това не е част от критериите за Шенген, но е част от политическото слушане по отношение на темите, които България повдига, коментира служебният премиер.
Има ли провал и какво не е свършено, за да се направи оценка и да се знае какво трябва да се свърши оттук нататък, попита Халил Летифов от ДПС.
От приемането на България в ЕС до момента всички правителства полагат усилия страната ни да бъде член на Шенген и Еврозоната. Тези усилия са били на приливи и отливи при различните правителства, но при всяко е имало акцент за приемането в Шенген, обясни Донев.
Нашите външнополитически партньори, и то едни от най-отговорните фактори, определиха служебното правителство като правителство на действието, свършило толкова много работа, каквато много предишни правителства не са успели да свършат, похвали се Донев.
Предоговаряне на плана за възстановяване поискаха пък от "Възраждане".
Когато има необходимост от предоговаряне на проекти и условия за българския бизнес, това ще бъде направено в синхрон с партньорите ни от ЕС, отговори Донев.
Един от основните мотиви за Шенген е корупцията, каза Смиляна Нитова от БСП и даде за пример проверката около корупционния скандал с областния управител в Хасково, който бил ходил до управата.
Нали не си представяте, че премиерът ще обикаля всеки ден 28-те областни управи и ще следи кой къде се намира във всеки момент. Но фактите, които знам са, че областният управител е в отпуск до днес включително. Не трябва преди компетентните органи са се произнесли, ние да дамгосваме с обвинения когото и да било, нека да се докаже, отвърна Донев.
За Шенген всички трябва да сме единни и да работим максимално, така ще направи ГЕРБ, обеща Екатерина Захариева. Тя смъмри задочно Кирил Петков, че дипломация не се прави с есемеси и обявяване на кой какво ти е казал. И напомни, че ПП не са били в пленарната зала, когато се е гласувала декларацията на парламента за членството в Шенген.
Надявам се, в оставащите 10-ина дни до Европейския съвет, ако има какво да направи парламентът в подкрепа на действията на правителството, имате нашата подкрепа, обърна се Захариева към Донев.
Хайде да се смирим малко, колеги, да се вгледаме повече в себе си и да се опитваме заедно да помагаме, а не да пречим, обърна се Захариева към депутатите.
Не сме присъединени от 2011 г., защото нямат доверие в нас, обобщи пък Даниел Лорер от ПП. Той атакува и президента за позициите му за войната в Украйна и израза "Крим е руски", защото това не пораждало доверие в европейските ни партньори.
Темата Шенген е изключително важна и това е национален приоритет, но, за съжаление, отново минахме през нея с партийно заяждане на дребно и пресметливост. Така отдалечаваме националните каузи и приоритети, които трябва да реализираме заедно. Как искаме другите да ни вярват, като ние тук не си вярваме, попита Халил Летифов от ДПС. И обясни, че ще полагат усилия за постигането на тази цел.
Правителства идват, отиват си, парламентите също, но България остава. И тези, от които нещо зависи, от позициите ни, трябва да постигаме нещо, призова Кристиан Вигенин от БСП. И посъветва Гълъб Донев, ако продължи да е премиер, да подготви стратегия какво да се направи, за да е следващото решение позитивно за България.
Румъния вкара 2 правителства в затвора, Хърватия си осъди премиера 2 пъти. Тези страни си свършиха работата, ние не, обясни Ивайло Мирчев. И критикува отново главния прокурор. Призова всички да запретна ръкави и да си свършат работата не само за Шенген, но и за Еврозоната.