
Със 125 гласа депутатите отхвърлиха ветото на президента Румен Радев над промените в Изборния кодекс.
Единодушно гласуваха групите на ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП. Те дадоха общо 125 гласа "за", с което приеха наново промените в кодекса. Обратно, "Продължаваме промяната", "Възраждане", "Демократична България", "Български възход" и Явор Божанков гласуваха заедно "против".
Прегласуване поиска Милен Матеев от "Продължаваме промяната", за да даде последен шанс на групата на БСП да промени решението си.
"Искам да дам една последна възможност на парламентарната група на БСП да размисли, защото за останалите две групи, на ГЕРБ и ДПС, нямам никаква надежда. Те няма да се засрамят, те няма да се покаят, защото те рушат доверието в изборния процес и с тях не може да се преговаря. Обръщам се към групата на БСП - това, което гласуваме в момента, вашият законопроект ли е? Просто помислете дали това е вашият законопроект и дали не искате да дадете шанс все пак вашият законопроект да бъде разгледан", призова ги Матеев.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна към председателстващия заседанието Росен Желязков да напомня на тези, които говорят "явни лъжи", че от ДПС са предложили да се използват сканиращи машини, подобни на американските.
Днес може да констатираме предизвестената смърт на машинното гласуване. Предизвестена защото въпреки дебатите, нямаше конструктивен диалог и чуваемост. И поради тази причина вие не пожелахте това заседание да се излъчва пряко по телевизията - за да не може българският народ да види нежеланието ви да чуете доводите. И когато има нежелание да се чуят другите партии, това е проява на сила. Когато има нежелание да се чуят неправителствените организации, това е арогантност. Когато има нежелание да се чуят хилядите граждани, които излязоха навън на улицата, това е признак на лицемерие и дебелокожие. Но когато има и нежелание да се отразят критиките на президентската институция, това е сигурен знак, че има заговор за кражба на следващите избори, включи се Йордан Терзийски от "Промяната".
Формациите са седнали с калкулатора, всеки е изчислил колко гласа ще спечели с различни похвати, или директно да го кажем - манипулации чрез хартиеното гласуване, иначе твърдят, че нямат нищо общо помежду си. Заедно са стигнали до извода, че това е нещо, което ги устройва, че няма значение какво са мислили преди, конкретно за БСП, които въведоха машинното гласуване. Сега е редно за пореден път като представители на фурнаджийската политика в България да си сменят диаметрално противоположно мнението, каза Ангел Георгиев от "Възраждане" и ги обвини, че се застъпват за статуквото.
Предстои новият закон да бъде изпратен на президента за обнародване в Държавен вестник.