
- В понеделник “Продължаваме промяната” връщат празна папка на Радев
- Президентът, който до 16 януари ще избере партия за третия, последен мандат, обвини депутатите, че давят парламента в скандали
- “Демократична България” са готови да са посредник в разговори дори с ГЕРБ
На 6 януари се видя, че и “Продължаваме промяната” не могат да съставят правителство, а до 16 януари президентът Румен Радев трябва да избере на коя партия да връчи третия, последен мандат. Ако и той не успее - избори.
В петък държавният глава обвини депутатите, че вместо да си вършат работата, “давят парламента в скандали”.
Малко след това съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов най-сетне допусна опцията да състави кабинет.
Направи го още преди партньорите му от “Продължаваме промяната” и номинираният за премиер Николай Денков да върнат на президента втория мандат.
В понеделник академикът ще занесе на държавния глава празна папка, след като в петък декларацията с управленски приоритети, която “Промяната” предложи, не бе приета от депутатите. Без дебати. Тя събра с 10 гласа по-малко от очакваните 73 от “Демократична България” и “Промяната” - четирима от хората на Кирил Петков не гласуваха, ДБ също не бяха в пълен състав.
84 депутати бяха “против”, 18 от БСП, 7 от “Български възход” и петимата присъстващи от ДПС се въздържаха, с което опитите за кабинет с втория мандат бяха блокирани.
Румен Радев вероятно ще избира между “Български възход” и донякъде БСП. Но след анонсите на Бойко Борисов от последните 14 дни, че е готов да подкрепи ДБ, не е изключено мандатът да отиде и в тази коалиция.
Ние сме готови да носим отговорността за излъчване на управление, но не на каквото и да е управление, заяви в петък съпредседателят на ДБ Христо Иванов. Той до последно се придържаше към съюза с “Промяната” при втория опит за кабинет.
Иванов обаче иска нов кръг от консултации, преди Радев да даде възможния последен мандат за този парламент. През това време партиите трябвало да договорят политики и реформи.
Грубо казано, рано или късно ще трябва да се плеснем по челото и да решим какво ще правим. Не може да тласнем страната към избори. Това означава да затворим вратата към еврозоната и Шенген, заяви Христо Иванов.
Думите му дойдоха като задочен отговор на президента Радев, който при новината за провала на декларацията на ПП обвини депутатите, че давят парламента в скандали, вместо да се захванат със законите за приемането ни в Шенген и Плана за възстановяване.
Двата важни закона, за които апелирам от много време - антикорупционният, и този за отговорността на главния прокурор, не се движат. Ако този парламент не ги приеме, няма да можем да се възползваме пълноценно от успеха на дипломатическия терен. За първи път от 11 г. България получи ясна подкрепа и дата за Шенген. Ако няма парламент сега, това означава, че те следва да се разгледат най-рано май-юни. Това подлага на риск постигнатото, предупреди Радев.
Темите за корупцията и правомощията на главния прокурор Иван Гешев са сред най-важните за “Демократична България”. Заради тях Иванов обяви, че имат идеологически съответствия с ГЕРБ, но пречело мълчанието на хората на Борисов по тези две теми. Оптимист съм за третия мандат! Но при положение че президентът Радев го връчи на “Да, България”, подаде ръка в края на 2022 г. лидерът на ГЕРБ.
Третият мандат не е награда от лотарията, а тежка отговорност. За да можем да я поемем, трябва първо да констатираме готовността на политическите сили да направим тези реформи. Ако такава готовност има, ние няма да избягаме от тази отговорност, обеща в петък съпредседателят на ДБ.
Иванов заговори за експертен кабинет, но такъв с ясна политическа отговорност. Политически лидери не трябва да бъдат в състава на кабинета, за да може да получи широка подкрепа, извън логиката на коалиционната близост, настоява Иванов
Тезата му е, че третият мандат е авариен, а политическата сила, на която бъде връчен, ще бъде посредник.
Току-що излизаме от процедура по втория мандат, която търсеше подкрепа включително от ГЕРБ. Няма начин да се формира управление, което изключва подкрепа на всички депутати, включително от политическа партия ГЕРБ, но тук въпросът е управление за какво, с какви приоритети, с какви гаранции, откри Иванов пътя за разговори с най-голямата парламентарна сила.
Ден по-рано в интервю за “24 часа” лидерът на “Български възход” Стефан Янев посочи, че не държи да е мандатоносител. На когото и да бъде даден, ще подкрепим усилията за съставяне на правителство, но остава условието ни за коалиционно споразумение, продължава да настоява той.
Йотова е песимист, че ще има стабилен кабинет с третия мандат
Ако се стигне до кабинет - той ще е задкулисен и с временен характер
Песимист съм, че ще има стабилно правителство с третия мандат. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира от Калофер отхвърлянето на декларацията на “Продължаваме Промяната” в парламента.
Тя обясни, че в момента се върви по конституционната процедура и президентът има 7-дневен срок, след като бъде върнат официално мандатът, за да го връчи на третата политическа сила. Коя ще бъде тя, ще е изцяло решение на държавния глава, категорична е Йотова.
Според нея, дори да има кабинет, той ще е с много временен характер, с елементи на задкулисие, с много договорки между партиите, с различни компромиси и политически отстъпки. И обясни, че е очевидно, че трябва отново да се мине през избори. Между редовете се разбирало дали вече има уговорки между част от политическите партии, дали ще направят компромиси и ще направят ли стабилно правителство.
Тези скандали, насъсквания между личности и партии в парламента обезверяват хората и ги карат да си остават по домовете,
предупреди вицепрезидентът.
Тя е категорична, че сме отворили кутията на Пандора с разделението, омразата и противопоставянето. Дебатът, който се води в Народното събрание, отношението между институциите и случващото се в последните месеци, показва, че до голяма степен политическата класа е изчерпана, каза още тя. Според нея,
ако политическите партии искат да оцелеят, трябва да направят промяна
Никой няма право да си присвоява думичката промяна и да си я закичва в името на своята политическа формация, защото промяната е процес, който трябва да обхване всички нас, каза още Йотова.