
Една по-ускорена модернизация на войските ще спомогне за разрешаване на много от ресурсните и технологични затруднения и ще ги направи по-привлекателни за кариерно развитие в армията. Това заяви командирът на Зенитно-ракетната база полковник Димо Илиев, съобщиха от Военновъздушните сили (ВВС) в своята официална страница във Фейсбук.
Носенето на постоянно бойно дежурство, повишаването на нивото на подготовка на личния състав от всички нива и поддържането на специалната техника и въоръжението в готовност за бойно използване. Това са част от акцентите, които полковник Димо Илиев изтъкна в анализ за дейността на базата през изминалата година. Реализацията на редица инфраструктурни ремонти и материално-битови подобрения и инициативи по удължаване ресурса на ракетното въоръжение също бяха сред отбелязаните от него положителни тенденции.
В Първа зенитно-ракетна база вчера се състоя анализ на състоянието и резултатите от подготовката през изминалата 2022 година. На анализа присъства командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров. В него участваха командването на базата и началниците на отделения, както и командирите на формированията.
От системните проблеми, съпътстващи дейността на базата, полковник Илиев изведе на преден план некомплекта на личен състав, недостига на материални и финансови средства и затруднената поддръжка на техниката.
Генерал–майор Димитър Петров даде висока оценка за дейността на Зенитно-ракетната база и благодари за старанието, положено от целия ѝ личен състав. Той заяви, че ще разчита командирите от базата да продължат усилията за мотивация на личния състав за служба в ЗРВ, за подобряване на битовите условия във военните формирования и за усъвършенстване и надграждане на езиковата подготовка във войските. От своя страна командването на ВВС ще се ангажира да осигури в максимална степен ресурсите, необходими на базата, каза генерал-майор Петров. Една от приоритетните задачи през 2023 г. ще бъде работата за осигуряване на формированията от ВВС с по-нова специална автомобилна техника, в т.ч. противопожарни машини, предаде БТА.
Министерството на отбраната продължава да търси варианти и за предоставяне на самолети, с които да се изпълнява мисията по охрана на въздушното ни пространство след изтичане на ресурса на МиГ-29. Разговори се водят със САЩ, Държавата Израел, Франция и Швеция.