
Общините се надяват партиите в парламента да постигнат консенсус за съставяне на редовно правителство. Това коментира кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на Националното сдружение на общините. Той даде пример с 23-та членове на Управителния съвет на сдружението, които са с различна пратийна украска, но винаги намират консенсус при вземане на решения, важни за хората.
В момента гръбнакът на държавата е местната власт, подчерта Панов. "Не може с рогата напред, не може с инат да се управлява държавата", коментира търновският кмет и призова за дипломация и разговори за съставяне на редовно правителство, въпреки решенията на конгресите на БСП и ГЕРБ, че няма да управляват заедно.
„Няма никакво единство. Всички кметове се надяваме, че ще има някакъв консенсус. Ако евентуално не се случи, виждате колко закони и промени трябва да се направят от Народното събрание, пак спираме от март месец до май, докато има евентуално следващ кабинет. Още повече затъва държавата, ако няма кабинет в момента“, каза Даниел Панов.
Кметът подчерта, че близо 2 г. местната власт се лута заради политическата ситуация в държавата. Спрени са много планирани инвестиции като магистрала "Хемус" и пътя Русе - Велико Търново - важни инфраструктурни обекти за развитието на Северна България. Той посочи, че по време на управлението на ГЕРБ в периода 2017 - 2021 г. в област Велико Търново са инвестирани над 160 млн. лв. държавни средства. Конкретно за Велико Търново вложенията са 28.2 млн. лв. Сред проектите са ВиК-мрежи в Стария град на стойност 4,8 млн. лева. Укрепено е свлачище под Царевец и е направен основен ремонт на ул. „Св. Климент Охридски“ с 1,2 млн. лева. Обособени са пет нови улици в кварталите „Бузлуджа, „Картала“ и „Зона Б“ с 2,1 млн. лева. С 3,5 млн.лева са изградени четири улици, чакани от десетилетия. Реализиран е основен ремонт на три мостови съоръжения в Дебелец и Килифарево за над 750 000 лева. Изграден е изцяло нов мост, свързващ Велико Търново, Шемшево, Леденик, Пушево и Буковец за 1,1 млн. лева.
"400 000 лева бяха вложени в ново осветление на стадион „Ивайло“, 2,6 млн.лв. за нова детска градина, 2,4 млн.лв.в ремонт на Епархийската библиотека, а 3,8 млн.лева за реконструкция на ВиК-мрежата под бул. „България“ . Цялостното преасфалтиране започва тази пролет. На 2 млн.лева възлиза инвестицията за изграждане на светски колеж към Митрополията“, отчете Даниел Панов.
Над 112 млн. лева са вложени в ремонти на близо 100 км третокласни пътища, а от юли 2021 г. не е направен нито един кв.м. Кметът каза, че на практика правителството "Петков" не е имало никаква комуникация с местната власт. Той припомни хаосът със списъците с общински проекти, които "се въртели на въртележката" и само благодарение на служебното правителство средства били отпуснати.
"Последните няколко месеца със служебния кабинет постигнахме много неща, които бяха затлачени. Разчитаме на нормално правителство, което да се вслушва в гласа на общините и да решаваме проблемите, а големите проекти да станат достяние на изпълнтилената власт и парламента и зда се помисли как да се стартира АМ"Хемус", каза Даниел Панов.
Опасения за хаос и липса на възможност за планиране развитието на общините си изказаха и кметовете на Горна Оряховица - инж.Добромир Добрев, на Лясковец - Ивелина Гецова, на Свищов - Генчо Генчев и на Елена - Дилян Млъзев.
„Никой не знае дали републиканският бюджет ще бъде приет и кога общините ще могат да работят с него. При управлението на ГЕРБ имаше ясни и строги критерии при реализирането на проекти“, посочи инж.Добрев.
Управникът на община Свищов подчерта, че сериозно е нарушена връзката между държавната и местната власт.
„По времето на ГЕРБ ние знаехме при кого да отидем, пред кого да поставим въпроса, да начертаем срокове и да ги изпълним. Тук задаваш едни въпроси, но отсреща няма кой да ги чуе. Пращахме едни справки и писма, намразих думата анализ. Лутаме се, а резултатът е кризи-здравна, икономическа, социална, политическа, институционална, пенсионна, бюджетна…Отговорността обаче се пада изцяло на българските общини. При управлението на експериментьорите имаше дори саморазправа и агресия, които бяха насочени и към Община Свищов“, обяви Генчо Генчев.
Кметът на Елена насочи към хаоса във ВиК-сектора и в частност с риск от задействане на наказателен механизъм от Европа заради агломерации без пречиствателна станция.
"Община Елена е с 62 % запас от дървен материал, а едва успяхме да осигурим дърва за огрев на местното население. При всяко влизане в общински горски фонд сечта се спира, стига се до конфликти, водят се съдебни процедури. Проблемът със снабдяването на хората с дърва е бомба, която ще гръмне в навечерието на местните избори", предупреди Млъзев.
"Необходими са разум, предвидимост, силна централна власт, работещо правителство с ясна политическа подкрепа“, завърши Дилян Млъзев.
"Хората протестираха за ценности, а в момента се говори за чисто битови проблеми - цени на хляб, вода, ток. Върнахме се много назад във времето. Държавата беше счупена почти до степен на анархия", обобщи и депутатът от Велико Търново проф. Костадин Ангелов.