
Има вероятност от продажбата на самолетите Су-25 на частни български компании от 2005 до 2012 година да са в Украйна. Това са 20 самолета, 6 са в България, 14 са изнесени в чужбина, основно в Грузия. Тогава на власт са Тройната коалиция и първият кабинет на ГЕРБ. Това каза пред Би Ти Ви военният министър Димитър Стоянов.
Той посочи, че причината за продажбата им е била отпаднала необходимост. Купувачите съвсем законно купили и продали самолетите. Коментарът му бе по повод появилите се в медиите информации, че България е продала самолетите на Украйна. Стоянов напомни, че и през април м.г. имало информация, че сме ги изпратили, но това не значело, че е вярно.
"Няма нужда да коментираме какво изпращаме, още повече, че в парламента знаят какво е", посочи военният министър по повод класифицирането на информацията каква военна помощ сме изпратили на Украйна.
И каза, че е чул разнородни мнения от депутатите - от такива, които казали, че пращаме много, през искали повече, до народни представители, които ги било срам от изпратената военна помощ. "Аз бих казал да се срамуват до какво състояние са довели българската армия", каза Стоянов.
Търсят се възможности да се закупят двигатели за МиГ-29, коментира той възможностите за удължаване на живота на изтребителите.
Служебното правителство изпълнява решения на парламента, каза Стоянов по повод изпращането на оръжия за Украйна. Все пак е война, заради мерките за сигурност нямало информация, че през м.г. военният ни министър е бил в Украйна, посочи още той. И обясни, че е имало предварителна договорка от Киев да съобщят за посещението, а не от българска страна.
България ще получи компенсация за указаната хуманитарна и военна помощ, добави още военният министър. Правело се от всички страни, формулата е 1:1.
Стоянов не коментира дали би останал министър в бъдещ служебен кабинет. Нито получил такава покана, нито водил разговори по темата с президента Румен Радев.
Лично аз се надявам БСП да успее да състави редовен кабинет, иска ми се, каза още военният министър. И обясни, че служебното правителство получава удари и от ляво, и от дясно. Затова трябвало да има редовно правителство, защото служебното не получавало подкрепа от парламента. Ако се съставел редовен кабинет, той би се върнал в екипа на президента, ако получи такава покана.
Нямам информация от служебния кабинет да се роди нова партия и аз лично не бих приел, каза още военният министър. Той посочи, че не очаква да се появи проект, оглавяван от вицепремиера Атанас Пеканов, нито Пеканов да е следващият служебен премиер.
Аз не виждам нагласи за президентската република, нито съм привърженик, харесвам парламентарната, обясни още Стоянов.
И каза, че може и да е възможност да опитаме гръцкия модел партията победител на изборите да получава 50 депутати бонус. Така поне в началото щяло да има стабилност.