
За първи път от 2017 г. председателят на ГЕРБ в подобен формат
Кирил Петков и ДБ отказват, Христо Иванов видя в лидерската среща панихида на 48-ото НС
За първи път от 6 г. Бойко Борисов ще седне днес на една маса с лидерите на останалите парламентарни партии. Оттогава това се е случвало само в рамките на Консултативния съвет по национална сигурност при президента, и то докато Борисов бе премиер. И също за първи път от няколко години насам той ще прекрачи прага на Народното събрание.
Лидерът на ГЕРБ прие поканата на Корнелия Нинова за лидерска среща в НС, на която да бъдат обсъдени приоритети за третия мандат. И обяви, че не е поставял никакво условия за това.
За последно Борисов е водил лидерски разговори преди съставянето на третото си правителство през 2017 г. Тогава той покани председателите на БСП и ДПС на разговор по управленската програма на бъдещия кабинет, в който ГЕРБ бе в коалиция с “Обединени патриоти”. И предложи на Нинова да застане начело на 44-ото НС, но тя отказа. А Мустафа Карадайъ отклони учтиво търсената от ГЕРБ подкрепа и обяви, че партията му остава в опозиция.
4 парламента по-късно ролите в 48-ото НС са разменени и офертите ще ги отправя Нинова в ролята си на мандатоносител. Тя ще опита с консенсусни приоритети да убеди партиите, че трябва да излъчат кризисен кабинет. И въпреки нищожните шансове за това крачката към нормалността е факт - лидерите на БСП, ГЕРБ, ДПС и “Български възход” да седнат на една маса.
Четирите партии заедно имат 139 гласа, което математически прави мнозинство, но заявките не са в тази посока.
“Решението на Националното ни събрание е ясно - не можем да участваме или да подкрепим кабинет на БСП”, написа Борисов във фейсбук минути след като Нинова обяви, че е приел поканата ѝ за среща.
Третият мандат е обречен, ако няма диалог. Ако има диалог, категорично не е обречен, коментира пък зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев. Щяло да се говори само по приоритети - Шенген, еврозоната, съдебната реформа, европейските програми и плана за възстановяване, финансовата стабилност.
След като по време на цялата предизборна кампания миналата есен Кирил Петков и Асен Василев призоваваха Борисов на дебат, сега те отказаха участие във форма̀та. Както и Христо Иванов.
Съпредседателят на “Демократична България” напомни за идеята си още след изборите на 2 октомври да има среща във формат КСНС, на която да се определят приоритетите за страната. Сега, на изпроводяк, освен панихида, не виждам какво можем да направим, коментира той.
Бившите партньори на БСП предложиха разговор в тристранен формат. Иначе и двете формации били готови за диалог със социалистите.
Въпреки че реално така третият мандат приключва още преди лидерската среща, връщането към нормалния политически тон може да служи за основа за разговори в следващия парламент, тълкуват анализатори. 2 април е най-спряганата дата за новия вот.