
Информация за съмнителните преводи е на българска банка, при проверката е искана информация от чужди служби, каза председателят Пламен Тончев
"През юли 2022 г. постъпи информация за съмнителни финансови операции на Nexo. Осъществени са мероприятия за изясняване на паричните потоци. Изяснено е, че оперират в много държави, включително офшорни зони. Използват своя криптовалута и свои Nexo токени. Сезирана е прокуратурапа през септември 2022 г. Образувана е проверка, а след това досъдебно производство", каза председателят на ДАНС Пламен Тончев на заседанието на комисията Nexo в парламента.
"Придобита е банкова информация за лицата и фирмите със съмнителни банкови операции. Генерирани са обороти в големи размери. Голяма част от финансовите средства са нареждани към лице от управлението на Nexo, с които са купувани имоти - бизнес сгради и такива на различни туристически дестинации. Имат дружества в ОАЕ, САЩ, Естония, Великобритания", каза още Тончев в изложението си.
От думите му стана ясно, че информацията в ДАНС е изпратена от българска финансова институция, задължена за това по Закона за мерките срещу изпиране на пари.
От наблюдаващия прокурор е взето решение за претърсване и изземване от ДАНС, следствието и МВР. Това стана на 12 януари на адреси в столицата с разрешение на Софийския градски съд.
"Наложи се претърсване на още 2 адреса в София по неотложност. Двама са обвинени с гаранции, други двама се издирват", каза председателят на ДАНС.
Главният прокурор Иван Гешев също е поканен, но е изпратил писмо на депутатите, че няма да дойде на заседанието на комисията Nexo. Срокът бил кратък и ще изпрати информация писмено.
Председателят на комисията Даниел Митов казва, че вече са поискали писмена информация от прокуратурата.
Асен Василев се възмути, че прокуратурата говори повече пред медиите, отколкото в парламента. Той посочи, че има разминавания между твърденията на прокуратурата в началото, че случаят е започнал с информация от чужди служби.
Народните представители ще поканят и представители на Nexo. Те казаха, че всеки ден получават имейли от компанията и със сигурност ще изслушат и тях.
На въпрос на Асен Василев откъде е информацията на ДАНС Тончев отговори, че след проверката са обменили информация с партньорски служби.
Йордан Цонев от ДПС попита Тончев дали има данни за политическа корупция предвид даренията за партии.
"ДАНС не е политическа полиция. Разследването в прокуратурата е в начален етап. Лицата, които са извършили закононарушения, ще носят наказателна отговорност", отговори Тончев.
"Българските служби са претърсили адреси по неотложност. Това би означавало, че са установени данни за нарушения и престъпления на територията на България?, попита Иван Ченчев от БСП и допълни въпроса си с това дали има връзки на Nexo с висши политици.
"Често се случва да се претърсят адреси по неотложност. Фактът, че съдът разреши претърсване на 15 адреса, означава, че са приели нашите мотиви", отговори лаконично председателят на ДАНС, а за другите въпроси за връзки с политици препрати депутатите към прокуратурата. Тончев няколко пъти повтори, че ДАНС разследва финансови операции.
От "Демократична България" поискаха информация за точните дати, на които ДАНС е започнала проверката през юли и на образуването на досъдебното производство. Тончев обеща да я изпрати писмено.
В Националната следствена служба извършва допълнително разследване, с което от ДАНС не са запознати, посочи Пламен Тончев.
Иван Ченчев попита председателя на ДАНС кога е докладвал на премиера за проверката по Nexo.
"Имаме оперативна самостоятелност. Министър-председателят беше уведомен от мен няколко дни преди 12 януари, когато се проведе операцията", отговори Тончев.
Дейността на Nexo наподобява тази на финансовите пирадими от близкото минало, каза още предсeдятелят на ДАНС.
На чие име са направени инвестициите на Nexo и има ли отклонение на капитали на инвеститори, попитаха от ГЕРБ и ДПС.
"Да, има такава информация. Един от примерите е закупуване на сграда за 25 милиона евро. Купена е от дружество на един от двамата издирвани", отговори Пламен Тончев.