
Създаден е през декември м.г., уж в Украйна
Рекламира се във фейсбук
Засега няма яснота дали и кой се е подлъгал
Лъжлив сайт, създаден на 7 декември, използва дизайна на “24 часа”, името на президента Румен Радев, както и външния вид на страницата на НЕК, за да мами хората с инвестиции.
PrivateSplitPlasticAngle.click е домейнът на фалшификата. Той е регистриран на 7 декември 2022 г. Уж се плаща от компанията Keitari4, която е регистрирана в Украйна. Най-вероятно става дума за хакната банкова карта, използвана за плащането, за да може истинските мошеници да прикрият следите си.
Каква е тяхната схема
Използва се фалшива страница във фейсбук. Тя е кръстена BG News и e създадена на 19 януари. Тя няма публикации, но си плаща за реклами. Те се използват във фейсбук, в месинджър и в инстаграм. Шаблонът им е еднакъв.
8 от 10 потребители са успели да спестят за недвижим имот за по-малко от половин година с платформата!
Капитализиране на петролните запаси на страната под егидата на най-голямата газова компания в света!, е текстът на рекламата.
Преди първия пасаж е сложено българското знаме, а преди втория - синьо кръгче. Има и снимка на президента Румен Радев, както и логото на Българския енергиен холдинг. “Спечелете пари от 8000 лв. на месец с Български енергиен холдинг”, сякаш казва държавният глава. Интересното е, че той е подписан като “Румен Р.”. Подобно съкращение за президента българските медии не са ползвали. Има и призив как да се включи човек, идеята е да кликне на линка. Той води до прилично копие на сайта на “24 часа”. В него е поместена дописка със следното заглавие: Как срещата с президента Румен Радев промени живота ми на 180 градуса". Историята на Михаил и началото му в инвестирането!
Веднага прави впечатление, че има знак за кавички, но той е само един. Така не се разбира кое точно трябва да е в тях. Любопитен е и начинът им на изписване. В “24 часа” слагаме не тези - "", а тези - “”.
За да направят фалшификата, измамниците са използвали за основа материал на криминалната ни репортерка и член на екипа в Бургас Тони Щилиянова. Тя вече получава обаждания от хора, пишат ѝ мейли.
Интересното е, че истинският текст на г-жа Щилиянова е част от рубриката ни “Достойните българи”. Тя има по-специфичен дизайн в сайта, защото е от специалните ни проекти. “Коварен източен вятър погълна Мирослав и Габриел, докато се опитваха да спасят двама давещи се”, е заглавието на нейния текст, публикуван на 8 септември 2022 г. Заради това, че е специален проект, вдясно от заглавието това е отбелязано, сложено е и логото на инициативата “Достойните българи”.
Мошениците обаче са изчистили това лого. Всъщност те са се издънили на още едно място. Като глава на сайта са сложили логото, ползвано на първа страница на вестника. Електронното издание обаче ползва емблема, която не е подчертана. Във вътрешните страници на вестника също се ползва лого като това в сайта ни. Фалшификатът, приписан на г-жа Щилиянова, е датиран от 26 декември м.г.
Всъщност, след като човек отвори фалшификата и задържи върху хедъра, ще види истинското заглавие, което киберпрестъпниците са забравили да изчистят. В техния текст, създаден с автоматичен превод, се разказва невероятната история на Михаил. Той е на 32 години, няма фамилия, поне не в текста. Говори за срещата си с президентът Румен. Освен в заглавието фамилията на държавния глава не присъства във фалшификата. Сложена е снимка на върховния главнокомандващ, която е от откриването на кампанията му за изборите през ноември 2021 г.
Тогава той и екипът му се качиха до Черни връх. Единственото, което разбрах от него, беше името на проекта - "Български енергиен холдинг", просто го записах на лист хартия и го хвърлих в панталона си. Месец след срещата вече забравих за разговора с него и проекта, който той ме посъветва, разхождайки се с дъщеря ми и мислейки как мога да спечеля пари, извадих пари от панталоните си, за да платя сладолед и видях това листо, пише в ментето. Прави впечатление, че автоматичният превод е объркал “лист” и “листо”. Михаил после разказва как инвестирал последните си 350 lv - съкращение за левове, което не се ползва в истинския “24 часа”. След като се регистрирал в препоръчания от “Румен” сайт, с него се свързал “мениджърът на платформата”. Тя уж е на Българския енергиен холдинг, но на едно място пише, че е на “Газпром”.
Навсякъде в ментето има сложени линкове. Те водят към подстраница на фалшификата, която наподобява тази на Българския енергиен холдинг. Там има и видео, в което се говори за инвестиционната схема. Текстът се чете от машина, като се чуват паузите при думи с тирета - например “най-добрия”. Във видеото дори има кадър на сайта за инвестиции. В него обаче текстът е на руски език, а за инвестицииите, уж само за български граждани, е даден и телефонен код за Канада.
Сложено е и името на председателката и член на Съвета на директорите на БЕХ. Вместо на кирилица, то е написано на латиница: Veselina Lachezarova Kanatova -Buchkova. Приложена е и нейна снимка. В полето за регистрация може да се използва само кодът за България - +359, няма го канадския от видеото.
Сложени са и няколко калкулатора за първоначалната инвестиция. По тяхна сметка, ако човек първоначално вложи 300 лева, ще спечели 570. Това са 90%, а мошениците обещават “84% гарантирани плащания месечно”. Във фалшивата си страница те не споменават нито публикацията, направена да изглежда като текст на “24 часа”, нито президента.
Сложили са и лога на различни платежни системи, сред които както западни, така и руски.
“24 часа” е съобщил на разследващите както за фалшивата фейсбук страница, така и за имитациите на нашия и сайта на БЕХ. При тях няма данни някой да е пострадал от измамата.
Тони Щилиянова, кореспондент на “24 часа” в Бургас:
Бях шокирана, когато непознат се обади на личния ми телефон за да ме пита за инвестиции в природни ресурси
Никога не съм писала подобен текст или нещо по темата, не съм експерт
Когато един ден читател ми се обади по телефона, за да ме попита дали да инвестира средства в търговия с природни ресурси, бях много изненадана. Нямах представа защо този човек, когото не познавах, се обръща към мен. Не съм финансов експерт и никога не съм писала по темата.
Поразговорихме се, стана ми любопитно. Любопитството обаче премина в шок, когато човекът ми обясни, че аз съм автор на статия, в която се приканват хората да инвестират в природни ресурси чрез Българския енергиен холдинг.
В публикацията се рекламирала някаква платформа, в която при регистрация и превод на определена сума пари се чакали бързи печалби, буквално за часове.
Давали се “примери” (тоест аз съм давала) как се е променил животът на хора, които вече са инвестирали. А за още по-голяма убедителност в статията бил намесен и президентът Румен Радев, който също агитирал народа да инвестира и да печели.
Разбрахме се веднага да ми изпрати публикацията. Видях, че действително съм подписана като автор на статия със заглавие Как срещата с президента Румен Радев промени живота ми на 180 градуса" Историята на Михаил и началото му в инвестирането! (запазвам правописа).
Към името ми имаше снимка – тази, която се ползва в истинския сайт на “24 часа” и в хартиеното му издание, както и електронната ми поща - вероятно за контакти.
И втори човек ми се обади, този път с ясното съзнание, че е попаднал на фалшива новина. Явно въпросната информация продължаваше да се разпространява в социалните мрежи.
Човекът беше възмутен, аз още повече! Защото никога не съм си позволявала да публикувам подобни текстове където и да е.
Напротив, в дългогодишната си работа в най-големия и отговорен всекидневник в България винаги съм спазвала основното правило в журналистиката - информацията да се провери много добре, преди да бъде публикувана.
Наясно съм, че в тези дигитални времена, в които живеем, фалшивите новини, подвеждащите реклами и дори откровените лъжи лесно избуяват, но се притеснявам за онези читатели, които не са толкова на “ти” с новите технологии. Как, разглеждайки изфабрикуваната статия, в която се злоупотребява с името на в. “24 часа” и моето в частност, могат наистина да “инвестират в природни ресурси” последните си спестявания. И да ги загубят, вместо да трупат бързи печалби.
Да, това не е първият и най-вероятно няма да е последният подобен случай. Едни от най-популярните измами, за които всички знаем, са фалшивите реклами на хранителни добавки, в които се използват популярни лекари, артисти, музиканти. Но ако шишенце с чудодейно хапче струва 50-100 лв., то “инвестициите в природни ресурси” са далеч по-сериозна работа.