
Българи отново прославиха страната ни и засенчиха възпитаници на едни от най-престижните университети в цял свят. На Световното първенство по дебати нашенците са се съревновавали с повече от 260 отбора, сред които и представителите на Харвард, Принстън, Станфорд, Кеймбридж, Оксфорд, съобщават от "Асоциация дебати България."
Отборът на Николай Ангелов и Румен Маринов се класира като 1-ви най-добър в целия свят след общите кръгове и достигна финала на Световното първенство за първи път в историята на България. За това разказаха фейсбук потребители, напомняйки, че трябва да се говори за такива успели нашенци.
"Румен се класира като 2-ри най-добър говорител от над 520 такива, а Николай като 6-ти."
Новината за успеха споделя самият Николай Ангелов в личния си профил във фейсбук, но с нотка тъга. Причината е, че малцина знаят за постиженията им.
Ето какво още пише той в личния си фейсбук профил:
"Благодаря много за подкрепата на всички! Дебати от световното и повече информация може да намерите тук – Madrid WUDC 2023
Ще си излея душата набързо понеже въпреки всичките вълнения и радост последните няколко дни нещо днес ме накара да съм малко тъжен.
В последните няколко месеца с Румен Маринов достигнахме финала на Европейското по дебати, финалите на Оксфорд и Кеймбридж, а вчера и финала на Световното след като бяхме на първо място от всички отбори в света с най-много точки от 9 кръга дебати срещу отбори от Харвард, Принстън, Станфорд, Кеймбридж, Оксфорд и всяко друго голямо име, което може да се сетите в света. През това време счупихме и индивидуални рекорди и се борихме с факта, че английският не ни е майчин език.
По принцип никога не сме правили това за лични облаги, пари, власт, популярност или политически дивиденти, финансирали сме се сами и т.н.
И въпреки това носихме българското знаме навсякъде. Американци, хървати, сърби, англичани и много други от десетки различни държави скандираха “Българи юнаци”.
Днес обаче подочух как по време на дискусия в голяма телевизия са казали “никой не го интересуват дебати” и мисля, че както след Европейското никой няма да отрази това. През това време имената ни са вече в статии в Азия, Европа и др.
Всеки в България знае името и лицето на “Ергенът”, а шофьорът в таксито ме пита с насмешка “К’ви дебати е&ати?”.
Трудно е да развиваме каузи свързани с критично мислене, свобода на словото и образование, ако дори не можем да зарадваме хората, които ни подкрепят за 5 минути, вместо да гледаме поредната новина за пияни шофьори, 15-и избори и т.н.
Да, важното е да сме живи и здрави", завърши възмутено Николай Ангелов.
"Не мога да не споделя това така незабелязано "нещо" и шмугнало се между всякаквите новини. Недоумявам като как така подминаваме толкова значими постижения на нашите млади хора - българи, които мачкат наред със знания, умения, образованост и можене, написа Владина Цекова.
"А аз ще кажа още - Респект и Поклон пред младите хора на България, които ВЪПРЕКИ въпреки всичко, вървят напред, мачкат навред и се доказват. Днес приятел от Щатите ми разказа за наш световно признат и успял художник-скулптор, а в родината непризнат и незнаен форевър. Тъжна работа. Онзи ден пък качих пост, който срещнах в мрежата за кончината на голям български инженер - Александър Дърводелски, построил 12 от 200 тата най-високи сгради в света, за когото естествено никой не говори у нас, а всъщност признат и оценен по достойнство. Ако я караме все така, без да въздигаме и ценим умните, можещи, знаещи и постигащи успехи сънародници, ако не си тачим и не се гордеем с всичкото ни качествено наше, включително традиции, история, постижения, природни дадености, ако не спрем да се самомразим и хейтим, казано модерному, ако не въздигаме доброто НИ, хубавото НИ, безценното НИ, Никога няма да Ни признаят и извън границите Ни. Ценят Ни навън, постигаме първи места и дотам. Толкоз. Докога", допълни Цекова.