
Българският парламент като този преди 1991 г., а президентството като Държавния съвет, видя Христо Иванов. Съпредседателят на "Демократична България" направи сравнението в заключителната си реч при разпускането на 48-ия парламент.
"Ние се намираме в момент, в който парламентарната република е суспендирана, поставена на трупчета. Защото се оказва, че българският парламент трайно не може да произведе не просто моментни мнозинства, а дори скрити мнозинства. Защото в този парламент имаше мнозинство, което нямаше особено желание да се покаже, да се легитимира, и затова ние се оказахме виновни, нали госпожо Атанасова?", каза Христо Иванов.
Според него българската парламентарна република е започнала да мутира в "един дремещ, резервен модел, наследен от епохата преди 1991 г., в който парламентът беше сезонно законодателно събрание, събираше се за кратки сесии, след това се разотиваше, а управляваше Държавният съвет. Това, което после се превърна в президентство".
"Управлява президентството. Ние имаме все повече белези на един необявен от конституцията странен квазипрезидентски режим на управление на страната. Това положение не е просто моментен куриоз, то говори за сериозно заболяване на нашата политическа система", каза Иванов.
"Ние трябва да гарантираме върховенството на правото, за да можем да върнем парламентарната република в нейната функционалност. Това е най-кратката диагноза за дълбоките причини на тази криза, в която се намираме", обясни Иванов.
ДБ са влезли в това Народно събрание с няколко много ясни приоритета. И Иванов ги изреди: да има парламентарно управление, което да стъпи на реформи, свързани с върховенството на правото, Шенген, еврозоната и войната в Украйна.
"Ние не направихме необходимата решителна стъпка по отношение на съдебната реформа и това ще бъде проблем и по пътя ни към Шенген, и по реализацията на плана за възстановяване. Оказа се, че ние сме готови да пожертваме и еврозоната като приоритет в името на това състояние, в което върховенството на правото не важи за всички, може да бъде изключвано като лампа на нощна масичка", обясни Иванов.
Той обясни, че е имало процедурни оправдания за това, но реалността е, че "когато се опиташ да се скриеш зад определени процедурни ходове и дори когато възложиш на "Възраждане" да изиграе основната роля на рупор, това личи кой го прави".
"Вие имахте мнозинства, защо не излъчихте управление и защо трябваше ние да бъдем посочени като виновни за неуспеха ви с втория мандат, а за третия мандат се видя, че на тази среща, за която стана дума, има мнозинство, което може да излъчи управление. Не пожелахме да го направите, за да може след това да обвините нас, че ние сме виновни", посочи съпредседателят на ДБ.
Според него заявките за позитивна кампания няма да се изпълнят. А всички кандидати на следващите избори трябва да си отговорят на въпроса какво трябва да се направи относно нуждата на страната от редовно управление.
Иванов благодари на депутатите за споровете, които са водили, но са довели до нещо полезно. Той благодари и на председателите на групите, както и на колегите си от ДБ.
"Демократична България", благодарение на всеки един от вас, беше най-цивилизованата, най-конструктивната политическа сила и ви благодаря за това. Благодаря ви за това, че можахме да се противопоставим на популизма. Благодаря ви, колеги, желая ви успех", завърши Иванов.