
Въпреки че Централната избирателна комисия все още не е решила дали на 2 април ще се отпечатва т.нар. начален и краен протокол от машините за гласуване, подобна опция би осигурила допълнителен контрол за честността на вота. Това се подразбра от думите на зам.-шефката на ЦИК Росица Матева в участието й в предаването "Още от деня" по БНТ.
"Аргументът би бил контрол - в началото ще е удостоверение, че в паметта на машината няма нищо записано. В края отново ще служи за контрол как СИК е преброила гласовете", обясни Матева. По думите й това ще е аналогично на процедурата от предходните два избора - СИК преброяваше контролно контролните разписки от машините.
Матева не смята, че промяната в мандатите ощетява някоя партия. Тя подчерта, че по закон за разпределянето на депутатските места трябва да се ползват данните от последното преброяване. "ЦИК ги съобрази, в 6 района има с един мандат по-малко и в 4 има увеличение - в Пловдив, Варна и 24 МИР в София с по един, в 23 МИР - още 3 мандата. В зависимост от броя гласове за съответните политически субекти ще бъдат разпределени и мандатите. Има методика, по която се разпределят", напомни зам.-шефката на ЦИК.
Тя припомни, че подборът на СИК и на РИК се определя от представителите на парламентарните политически сили. "Много се надяваме на отговорността на членовете на РИК и най-вече на СИК. Самите СИК произвеждат изборите, те са хората които допускат да се гласува, понякога и без да избирателни права, което за щастие се случва рядко. Най-голямата им отговорност е да установят правилно резултата, да отчетат всички гласове и да попълнят правилно протоклите", посочи Матева. И даде съвет на членовете на секционни комисии - първо да попълват черновите на протоколите. След това да направят проверка, на сайта си ЦИК винаги пускаме пробен протокол - ако го попълнят могат да видят къде "избиват грешките" и едва тогава да попълнят беловата на изборните книжа.
Матева посочи, че заради грешки е имало случай протокол да бъде връщан 18 пъти, защото не излизат контролите. "Много грешки се допускат, просто не се чете", вметна тя. И призова членовете на СИК да отидат на обученията и да четат методическите указания. Бързането да се обработят води до това в РИК да има струпвания и да има грешки, смята Матева.
Министерският съвет е отпуснал на ЦИК 12 млн. лв. за изборите, а общата сума за вота е 87 млн., уточни зам-шефката на комисията.