
Цените на храните трябва да бъдат понижени заради предприетите мерки, но това не се случва. И трябва да се предприемат друг вид мерки. Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов. И изрази увереност, че цените ще се променят. Но първо започват масирани проверки в търговски вериги, а предстои да бъде внесен и Закон за храните, който да регламентира борбата с нелоялните търговски практики.
"Аз съм сигурен, че цените ще се променят. Вчера премиерът събра всички институции, които имат отношение по този казус. Но искам да подчертая, че не от вчера ние работим по нея. Вече от над три месеца наблюдаваме цените, проследяваме процесите и анализираме информацията. Имаме разговори - и с вериги, и с други участници в пазара с търговия с храни.
Освен информираността и новата електронна платформа, втората мярка, която искаме, е законът за търговията с храни, който го има в много държави от Европейския съюз, но в България го няма. Ние ще подготвим и за следващия парламент ще внесем такъв закон. Именно, за да се уточни какво е нелоялна търговска практика и да го има като законов термин. Но и да се дадат по-сериозни доводи на контролните органи. В момента контролните органи, на които гражданите много разчитат - като Комисия за защита на потребителите, Комисия стокови борси и тържища, реално може да следят дали промоции се провеждат по правилния начин, дали траят по 30 дни, както е по закон... Дадохте пример с олиото, да използваме него - ако се обяви промоция на олио и обявилият промоцията знае, че за един ден, примерно, се продават по 10 000 бутилки, но в промоцията пуска 1000 и когато гражданит отидат, олиото винаги е свършило. Ето за такива неща могат да проверяват. И ще проверяват", заяви министърът на икономиката Никола Стоянов пред bTV.
Той даде доводи защо цените на храните трябва да паднат.
„Много от участниците по веригата са се презастраховали и са си вдигнали маржовете в тези по-несигурни времена заради новия скок в цените. Сега обаче считаме, че компенсациите за електричество за бизнеса са ясни, цените на газа са овладени, цените на горивата спаднаха, отложихме и въвеждането на тол таксите с шест месеца. Има много фактори, които би трябвало да доведат до намаляване на цените, но виждаме, че това не се случва“, каза Стоянов.
През последните дни има ново покачване на цените и затова служебното правителство е стигнало до извода, че има някакъв проблем и трябва да се намеси. Министърът допълни, че предприети мерки би трябвало да осветлят процеса по увеличаването на цените.
„Ще се въведе електронна платформа, чрез която всички институции ще си говорят – Агенция „Митници“, Комисията за стокови борси и тържища, както, надявам се, и големите хранителни вериги. Идеята е да успеем да се преборим с нелоялните търговски практики, което би помогнало на лоялните“, обясни още Никола Стоянов.
"За различните храни е различен процентът, с който смятам, че трябва да паднат цените. Но това, което ще гарантираме - по никакъв начин няма да нарушаваме свободната конкуренция, няма да се месим в търговските отношения. Ние просто искаме да затегнем контрола и да има ясни правила, така че етичните, лоялните търговци да могат да работят в лоялна обстановка, да не се сблъскват постоянно с нелоялни търговски практики. Смятам, че в това ще бъдем подкрепени от всички играчи на пазара", каза още министърът на икономиката.
Запитан дали България ще помогне и икономически на пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия, Стоянов отговори: "България в духа на добросъседство ще помогне с всичко, с което може. На пъров място искам да изкажа съболезнования на близките на жертвите. В такива моменти на подобни бедствия е важна и скоростта на действие, за което искам да поздравя колегите ни от другите институции. В първите дни ние нямаше как да помогнем. Но отчитам всичко, което са направили колегите, защото помощта в първите моменти е много по-ценна. На следващ етап съм сигурен, че много държави ще помогнат, България също по нейните сили - и хуманитарно, и със спасители. Сега е време за помощ за спасяване на оцелелите хора, после ще дойде време за възстановяването."