
"Рожен" – Събор на народното творчество и животновъдство ще се проведе в дните от 14 до 16 юли, обявиха организаторите община Смолян и фондация „Наследство в бъдещето“.
Съборът, по традиция, ще съчетае етнокултурните традиции с животновъдството, което е изконен родопски поминък и е в основата на народния бит, фолклор и занаяти. Изданието тази година ще отбележи 125 години от началото на Роженския събор. Началото е поставено през 1897 г., когато по инициатива на отец Ангел Инджов, свещеник в с. Соколовци, на Роженските поляни се събират родовете разделени от тогавашната границата с Турция.
В дните на Рожен тази година родопските поляни ще бъдат украсени с внушително българско знаме от близо 7 000 кв.м. Събитието е включено в Националния културен календар.
"Спазваме традицията събора на Рожен да се провежда на всеки 4 години. Община Смолян се ангажира само с фолклорната част. Както знаете нямаме бюджет. Поискали сме помощ от Министерство на културата и Министерство на туризма, имаме уверение, че ще ни подкрепят", каза кметът на Смолян Николай Мелемов.
През 2019 г. събора на Рожен е подкрепен от държавата само с 10 000 лв., докато други събития получават шестцифрени суми, отбеляза председателят на фондацията Симеон Караколев. Той очаква 2-3 пъти повече посетители в сравнение с предишни години. През 2019 г. на поляните през 3-те дни е имало 280 хил. души.
"Това, което можем да направим с общи усилия, е да опитаме да променим тази формулировка. Рожен трябва да го има, как ще бъде финансово обезпечен, дали с по-малко, или по-много, но сме си поставили за цел Рожен да го има и се надяваме този път държавата да ни обърне повече внимание", каза Караколев.
Той заяви, че най-голямата слабост на събитието е транспорта. Затова отсега се мисли как да се облекчи трафика на посетителите с буферни паркинги, еднопосочно движение и байпасни пътища, тъй като в планината няма такова пространство, което да поеме десетки хиляди автомобили накуп.
Гвоздей на програмата е откриването на 111-метровия пилон, за който послания готвят от всички области на страната. Той се очаква да струва около 1 млн. лв. по предварителни разчети, но има много желаещи дарители на материали и техника, които се включват в кампанията, каза Караколев.