
СОС ще мисли спешни промени в наредбата за зелени системи, за да няма такива случаи в бъдеще
"Очакваме незабавни действия от страна на МВР и прокуратурата за разследване на тези тежки нарушения, да се установи дали е на лице престъпление. Ние от общинският съвет и всички граждани на София искаме справедливост. Искаме цялата строгост на закона да се стовари върху нарушителите, за да може никой да не си помисля, че може да сече безразборно в парковете на София".
Това каза председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев за изсичането на дървета на територията на къпалнята в Борисовата градина пред журналисти.
"По отношение на направените предложения за възстановяване и какво ли още не, нека ясно да заявим следното - поводът входният билет да се секат дървета е издаденото от г-н Трайков разрешение, с него те са се легитимирали и са влезли в Борисовата градина. Това не е разрешение да се секат тези дървета. Затова говорим за много тежки нарушения от тяхна страна. Общината е изчерпала правомощията си. Кметът е наложил максималната глоба", посочи той.
"А относно идеите за изкупуване на акции - нека да е ясно, че преди 20 г. по време на Софиянски като кмет на София, тези терени на практика са подарени срещу акции в дружество, в което общината няма контрол. Нямаме абсолютно никакво намерение да плащаме сега десетки милиони откуп, за да си върнем терените, това означава да осребрим тази схема", категоричен бе той.
"Нека е ясно на всички, че една тухла няма да се постави в Борисовата градина извън евентуалното одобрение след време на проект, който ще бъде публичен", подчерта Георгиев.
Общинският съвет ясно е декларирал желанието си да бъде запазена къпалнята и само това ще бъде допуснато. Но тази тема се използва да бъде отклонено вниманието от незаконна сеч под едно перфектно извършено, или поне така са се опитали, маскиране на следите, изравяне на терена, че да не може да се установи къде е имало корени, посочи още той.
Още в понеделник работна група към СОС ще започне проверка на сделките от 2003 г. досега, каза той.
Имаме спешни промени, които предлагам на база този конкретен случай - занапред да не се чака потенциалният нарушител сам да каже кога ще реже дърветата, а още в началото, когато се издава такова разрешение, да бъде дадена първа дата и втора в случай на лошо време, да речем. Това е юридическото решение, което съм измислил. Чухме колегите да имат други идеи. Така че ще се измени наредбата за зелени системи, втори път - работата ще започне от идната седмица, но вариантите са тези, посочи Георгиев.
Чухме отговори на това кой е извършителя и кой е възложителя на тази незаконна сеч, от тук нататък МВР и прокуратурата трябва да се заемат с това, каза Георгиев.