
Виното възпитава на търпение и уважение към природата и хората
На празника на виното ви срещаме с Еми Маринова, винопроизводител от фамилна бутикова изба Шато Бургозоне. Преди да се посвети на семейния бизнес тя, която е финансист по образование, живее в чужбина и работи в енергийния сектор. След като става майка, избира да превърне любовта си към виното в професия. Еми е първият винопроизводител в Югоизточна Европа с диплома четвърта степен на WSET (Wine and Spirits EducationTrust. Дипломата й е резултат от двугодишно изучаване на всеки един регион и сорт грозде по света и й позволява да говори универсалния език на виното. Чрез системата на дегустация Еми може да опише дадено вино на всеки винен любител по света, независимо от коя страна идва.
Във винения свят, все още доминиран от мъже, тази диплома дава достоверност на знанията и компетенции. Бургозоне е компания със силно женско присъствие, за чийто успех стои енергията на три поколения жени. Оказва се, че България е една от страните в света с най-много жени във винения сектор – над 50%. Смята се, че жените във винарската промишленост по света са около 20%, като в Калифорния са 14% а във Франция достигат 30%. И това е изключително ценно, особено когато жените са основният дял потребители на вино. Лесно е да бъдат разбрани и прогнозирани техните нужди. От друга страна женското усещане за естетика и вниманието към детайла е предимство във винения бранш.
- Еми, вие сте отраснала в семейство на винопроизводители, кога и защо решихте да се посветите на този бизнес?
- За моите родители виното е страст. Те се влюбиха в прекрасната природа по река Дунав и осъществиха мечтата си да са близо до природата, като създадоха нещо, което да насърчава развитието на даден регион и да популяризира България. На мен ми отне време да премина през корпоративния свят и да създам семейство, за да осъзная, че истината е да работиш нещо, което те прави наистина щастлив. Тъй като в Шато Бургозоне всичките ни вина са само и единствено от собствени лозя, няма година, когато да не сме се притеснявали за реколтата и си даваме сметка, че не можем да контролираме природата. Разбира се, винаги се радваме, когато тя е благодарна за положените усилия и ни дарява с качествено грозде. После създаваме вина, които са характерни за нашия тероар и които ни харесват – те са свежи, плодови и фини. С тези вина пътуваме по света и ги представяме на нашите клиенти. Виното не може да се разграничи от социалната си функция – то събира семейства и приятели на маса, то дава повод за разговори и дава възможност да откриеш нови страни и истории на винопроизводители.
- Какво е за Вас виното – традиция, хоби, професия, любов към земята, страст?
- Всички хора, които се занимават с вино, са добри и автентични. Те се посвещават на това да създадат едно незабравимо изживяване за тези, които опитват тяхното вино. За мен виното е семеен бизнес и хоби. Зад всяка бутилка на Шато Бургозоне има поне 1000 решения, които ние като семейство сме взели - било то къде да засадим, какъв сорт, как да берем, как да винифицираме ...
Необходимите качества да правиш добро вино са:
Решителност - да знаеш какво искаш и да го правиш без да се влияеш от другите – ние в Бургозоне правим ароматни и свежи бели вина, чудесни розета и фини червени;
Уважение - да уважаваш природата и всички, с които работиш;
Търпение – необходимо е време за да пораснат лозята, време да отгледаш необходимото грозде, време, за да се превърне гроздето във вино, време, за да го сложиш в бутилка;
Гъвкавост – в производството на вино зависим от природата, която не можем да контролираме и трябва да се адаптираме към нейните капризи;
Страст – виното е вид изкуство, за което трябва да имаш вдъхновение.
- Освен, че във виното е истината, каква е философията на виното?
- Виното съществува от хилядолетия и винаги е имало за цел да събира хората и да ги кара да се чувстват щастливи, да споделят. В свят, в който все повече сме сами с екраните, да се събереш с приятели или цялото семейство на вечеря с чаша вино вкъщи, във винен бар или в кварталното бистро - е начин да се приобщиш и да споделиш. С всяка чаша от вината на Бургозоне ние от своя страна споделяме с нашите клиенти по целия свят по малко от нашата философия и даряваме частица от прекрасния ни дунавски тероар. Те пък споделят с приятели своето винено откритие или най-сполучливата комбинация на храна и вино. И така ние чрез нашите вина споделяме радостни и тъжни моменти със стотици хиляди човешки същества, така ние общуваме с планетата.
- Вие сте специалист по китайско вино, лектор сте в Китай на семинари за професионалисти от винената индустрия, това как спомага за рекламата на българското вино там? Какви вина предпочитат азиатците?
- За много китайци българското вино е много приятна изненада. В Китай имат много положителна нагласа към България. За тях ние сме страната на красотата – с българската маслодайна роза и страната на здравето – заради киселото ни мляко. С малко повече държавна подкрепа Китай, със своите 1.5 милиарда жители, може да стане голям и важен пазар за България и е жалко, че такава подкрепа липсва и в резултат- от 14 % от общия износ на вино на страната ни преди 5 години -днес той е паднал на 2% от целия износ на българско вино. Азиатците по принцип предпочитат червено вино, което се дължи на “френския парадокс”, заради който те са убедени, че червеното вино е по-здравословно от бялото.
- Наскоро вино на вашата изба беше отличено в Америка, трудно ли се пробива с българското вино на външните пазари?
- Много е трудно да се продава българско вино в чужбина. В страните, които вече познават нашето вино - като Англия и Полша, трябва да обясняваме, защо не сме най-евтините и че съществуват и висококачествени винопроизводители в България. А в страните, където не са чували за България -трябва да запознаваме и каним потребителите да ни посетят, за да им обясним, че България има дълга традиция и култура на винопроизводството.
Най-големият проблем е, че няма държавна подкрепа за българските вина, която да промотира цялото ни винопроизводство и поради това за разлика от страни като Португалия, Словения, Молдова, Унгария и други на външните пазари всяка българска винарна играе сама за себе си и разбира се ефекта е ограничен.
Бургозоне изнася в 24 страни на 4 континента и това се дължи на личните ни контакти с клиентите (много, от които сега са ни приятели), на стила ни на Свежи, Плодови и Финни, на постоянството и на качеството ни.
Да попаднем в ТОП 100 за 2022 в САЩ е голяма гордост за Бургозоне, тъй като Америка е един от най- конкурентните винени пазари.
- Има ли винена култура българинът и кои вина предимно се купуват у нас?
- За последните години виждаме голяма промяна в България. Постепенно българите започват да разнообразяват избора си: от новозеландски совиньон блан и тежко мерло, каквито са предпочитаните вина на новопристигналите във виното - в търсене на по-елегантни и добре направени вина. Винолюбителите стават все по-приключенски настроени да опитат и научат нови неща. Жалко е, че при наличието на толкова много производители в България (около 250) на рафтовете на българските магазини и винени листи в ресторантите, все още вносните вина са доминиращи. За това поддържайте местните винопроизводители като купувате български вина.
- Бяло или червено вино? Какъв е световният тренд?
- Световният тренд е розето. За последните години продажбите на розе по света избухнаха. От евтино, лятно вино, розето се превърна в целогодишно гурме вино, което е в унисон с новите тенденции да се храним с по лека и вегетарианска храна. Като цяло червеното вино най-много губи позиции през последните години, тъй като все повече при вината се търси свежест, а тя предимно се намира в белите вина.
- Вкусовете за вината как се промениха след пандемията?
- По време на пандемията хората започнаха да пият повече вино вкъщи, тъй като ресторантите бяха затворени. Като цяло забелязваме (поне в чужбина), че след пандемията хората пият по-малко вино, но по-качествено. Отделя се повече време за избора на вино, търси се най-успешната комбинация храна и вино. Забелязваме, че белите, розе и по-леките червени вина са по успешни след пандемията, защото повече подхождат на приготвената храна в домашни условия. Също с пандемията хората проявяват повече любопитство и търсят повече нови сортове и нови страни производители-тенденция, която много ни помага за износа.
- Как се съчетават различните видове вина с храната?
- Това е дълга тема, но мога да споделя няколко принципа, които можете да използвате, когато се чудите кое вино е най-подходящо към вашата храна:
Първият е да се концентрирате на цвета, като избирате бяло вино към светла храна (риба, пиле) и червено вино към тъмна - (свинско, телешко месо).
Второ: опитайте се да балансирате тежестта и интензивността на храната с виното, като за салата изберете леко и свежо бяло вино, а за сьомга в сметанов сос (по-тежка) - предпочитанието ви да е отлежало в дъб бяло вино или леко червено като пино ноар.
Последният съвет е да сервирате местно вино към регионална храна – френска храна с вина от Бордо, пица с Кианти или бяло вино на Шато Бургозоне със сом от река Дунав.
Ако въпреки всичко се колебаете, е добре да знаете, че вино от сорта Шардоне е най-гъвкавото бяло вино и се комбинира най-лесно, докато червеният Пино Ноар е универсалното вино за храна, понеже може да се поднесе малко изстуден с почти всякакъв вид храна.
Но най-важното е, че най-успешната комбинация храна и вино е тази, която на вас най-много ви харесва, така че бъдете авантюристи, експериментирайте и пробвайте какво ще ви хареса.