
Председателят на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков алармира за сериозен проблем, който застрашава екологичното състояние на цяла Северозападна България и е в несъответствие със стремежа на всички за развитието на туризъм в региона. Той е изпратил възражение до Росен Христов, министър на енергетиката, до д-р инж. Росица Карамфилова и до областния управител на Видин.
На 27.01.2023 г. Министерството на енергетиката откри производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми, в площ „ЗБ-1“, разположена на територията на общините Чупрене и Белоградчик, област Видин, и община Чипровци, област Монтана.
Обръщението е от името на общинските съветници и жителите на община Белоградчик. В него се изразява сериозното им безпокойство и гражданско възражение срещу откритото производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми в площ „ЗБ-1“, разположена на територията на общини Чупрене и Белоградчик, област Видин и община Чипровци, област Монтана и описана със следните координати в координатна система БГС 2005, зона 35.
Определената за изкопни дейности, с цел проучването на наличие на метални полезни изкопаеми, площ „ЗБ-1“, попада изцяло в Натура 2000, зона „Западна Стара планина и Предбалкан“. Освен това, тя е в близост до няколко защитени местности от национално значение. Същата е част и от бъдещия природен парк „Западен Балкан“, за който е внесено проектно предложение в МОСВ.
Посочените екологични параметри са само част от притесненията на местната общност за съхраняването на природата в региона. Жителите на Белоградчик са силно обезпокоени и от негативното въздействие на подобна дейност, включваща евентуалното ежедневно използване на тежка изкопна техника, експлоатирането на и без това нарушената инфраструктура около селата Стакевци, Чупрене, Горни лом и др., шумовите технологични мероприятия и всички останали негативни замърсяващи последствия.
Основният отрасъл в община Белоградчик е туризмът и предвиденото търсене и проучване на подземни богатства е в разрез с политиката ѝ за привличане на все повече посетители, търсещи почивка в спокоен и девствен регион, отдалечен от каквато и да било изкопна дейност. Белоградчишкият скален венец е уникален природен феномен и посещението му от максимален брой туристи не само от страната, но и от чужбина, е от особено значение за икономическото и социално развитие на жителите на общината. Затова, те са в готовност да защитят исканията си за отмяна на решението на Министерството на енергетиката и с евентуални бъдещи протестни действия.