
Продават ги благотворително, за да купят книги за читалище
Мартеници със семенца на билки и цветя, изработени от рециклирана хартия, са може би едни от най-еко украшенията за 1 март, които могат да се купят в Бургас. Продават ги ученици и то благотворително.
Еко мартениците са изработени от възпитаници на иновативното ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“, обединени в проекта „Рециклирай с кауза“. Всяка мартеничка има семенце, което може да бъде посадено. То е залепено с еко лепило от мляко, което е безвредно и се прави по собствена рецепта.
Нетрадиционните украшения се радваха на голям интерес сред ученици, родители и учители по време на благотворителния мартенски базар днес и само за броени часове бяха събрани 274 лева. Те ще бъдат дарени на бургаското читалище „Асен Златаров 1940“.
„Нашата кауза е по-екологичен свят, повече зеленина в градски и извънградски условия. Ние сме училище, в което хартията се събира разделно и после цялото количество се рециклира, като се превръща в красиви сувенири - книгоразделители и мартенички, или STEM помагала за по-малките ученици. За да затворим кръговрата на хартията планираме със събраните средства да закупим нови книги за читалището“, разказват участници в проекта.
Те сами рециклират хартията като я блиндират до хомогенна смес, после я изсипват в рамка, подсушават и гладят. Цялата магия се случва в един от специализираните кабинети в училището.
Уникалният проект, чийто ментори са старши учителят по Природни науки Грета Стоянова и Таня Сребрева, старши учител по Информационни технологии, спечели 1-во място в тазгодишния национален конкурс „Млад благотворител“ на фондация „Благотворител“. А в знак на приемственост грамотите и медалите за победителите ще бъдат изработени от участниците в друг отличен проект на иновативното училище – „Българските шевици-мост между поколенията", който спечели трето място в миналогодишния конкурс на фондацията.
Сръчните участнички в проекта събраха над 1500 лв. по време на няколко благотворителни базара, на които предлагаха красиви мартеници, великденски и коледни сувенири с избродирани шевици. С парите закупиха настолни игри и консумативи, които лично занесоха на младежи без родителска грижа в защитено жилище в поморийското село Бата. Заедно с тях бяха и баби от тракийското дружество «Лазо Лазов» в Средец, които показаха как се бродират шевици.
Целта на проекта, който все още продължава, е да насърчи общуването между поколенията - възрастните хора да се чувстват полезни и да предадат древния занаят везбарство на деца, лишени от родителски грижи, като по този начин помогнат за тяхната социализация.