
5621 са желаещите да са депутати
12 130 мобилни устройства, със съответните симкарти и стойки, трябва да осигури “Информационно обслужване” за вота. Техниката ще е за видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден, когато секционните комисии ще преброяват резултатите.
За първи път процесът ще се снима, след като депутатите го записаха в Изборния кодекс. Камерите няма да работят, докато избирателите гласуват. Държавното дружество отговаря и за техническото осигуряване на нужния софтуер и хардуер.
Според сключения договор Министерството на електронното управление ще плати на “Информационно обслужване” 6 444 7535 лв. с ДДС. От тях за самата техника са предвидени 1 999 024,50 без ДДС, което значи, че всеки телефон ще струва само 165 лв.
Второто най-скъпо перо в поръчката е за осигуряване на мобилна свързаност за входящите видеопотоци - 875 088 лв. без ДДС. 220 хил. пък ще излезе разработването на специално мобилно приложение за видеоизлъчването. Симкартите трябва да са доставени до 21 март, а стойките - до две седмици преди изборния ден.
Устройствата трябва да имат системата “Андроид”, няма специфични изисквания за марката на телефоните. Гаранционната поддръжка на техниката ще е 2 г., а “Информационно обслужване” ще поеме и съхранението на видеоархива. Той трябва да е достъпен онлайн до 1 г. след изборите. ЦИК трябва да каже къде да се публикуват записите.
Финално 5621 са кандидатите за депутати, на много места някои лица се състезават в два района, отчете комисията на старта на кампанията.
Двама опитали да са в повече от 2 листи и са заличени в третия район. Трима пък няма да са навършили 21 г. до 2 април и също отпадат. До 17 ч в петък партиите и коалициите можеха да правят рокади в списъците си.