
"Вече сме готови сме и с хартията, и с машинното гласуване. Всички български граждани, които от много години гласуват с хартиени бюлетини, са наясно с начина на гласуване". Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ зам.-председателят на ЦИК Росица Матева.
"Сега новото е малко старото от 4 април 2021 година, а именно, че всеки избирател в секция, която има над 300 избиратели по списък ще може да избира дали да гласува с хартиена бюлетина или с машина. Другото по-различно сега, което се случва за първи път, е всъщност, че избирателят, който избере да гласува с хартиена бюлетина няма да влиза в кабина за гласуване", обясни Матева.
"Ще бъдат обособени 2 места за гласуване в тези секции и на едното място, на което ще се гласува с хартиени бюлетини, ще бъде поставен параван, който ще осигурява тайната на вота и там избирателят ще изрази своя вот, след което, излизайки отзад паравана ще пусне в прозрачната кутия. Тъмна стаичка вече няма да има. Параванът ще бъде непрозрачен и достатъчно висок, за да запазва тайната на вота", каза още заместник-председателят на ЦИК.
"Законодателят реши, че разписката ще се казва бюлетина от машинно гласуване. Тя трябва да бъде със съдържанието на разписката. Бюлетината за машинно гласуване, отпечатвайки се от машината, ще има почти идентичното съдържание с разписката, а именно: ще пише бюлетини от машинно гласуване, номера на секцията, номера на машината, името и номера на партията или коалицията, за която е гласувал избирателя и името и номера на кандидата, ако е избрал да гласува с преференция. Не отпечатва истинска бюлетина, но ще се визуализира на екрана така, както е било досега", каза Матева.
"По отношение на гласуването с машина от нея вече ще излиза бюлетина, а не разписка. Този път ще бъдат само 2 страници, тъй като партиите и коалициите са само 21. Има в два изборни района независими кандидати и "не подкрепям никого". На места ще бъдат 23 полетата, но те ще се поберат. Ще има кутия за машинното гласуване и кутия за хартиените бюлетини", добави Матева.
Във връзка с видеозаснемането на изборния процес, Матева каза, че законодателят е възложил на ЦИК само условията и реда, при които ще се извършва това видеонаблюдение, а техническото осигуряване е възложено на МС.
От своя страна МС го е възложило на Министерството на електронното управление. В сряда правителството отпусна допълнителен бюджет и е сключен договор с "Информационно обслужване", което технически ще осигури тези устройства. Чрез тях ще се извършва в реално време видеонаблюдението и видеозаснемането на този процес, посочи още Росица Матева.
В ЦИК все още не са решили как ще действат заради отхвърленото от Върховния административен съд тяхно решение хартиените бюлетини и тези от машините да се сумират на един ред в секционните протоколи.