
Областната болница в Търново да бъде една от базите, на спешната помощ по въздуха. Това са обсъждали изпълнителният директор д-р Красимир Попов и здравният министър Асен Меджидиев. Водени са разговори за възстановяване на хеликоптерната площадка в двора на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, каза д-р Попов. По думите му това може да се случи в кратки срокове.
„За да се възстанови, е необходимо първо експертите да уточнят какво ще каца на нея. Докато не бъде определен моделът и масата на хеликоптера и съответно изискванията за маневреност, всичко е хипотетично. Предполагам, че тази наша хеликоптерна площадка, която е била някога лицензирана, и просто трябва да се смени едно асфалтово покритие и да се направи необходимата логистика, би струвала около 20 000 – 30 000 лв. Можем да финансираме дейностите и със собствени средства“, обясни пред журналисти д-р Попов.
Реализирането на идеята би било от огромна полза за пациентите, тъй като търновската болница е със стратегично значение за региона и е в основата на местното здравеопазване. В нея се обслужват най-спешните и критични състояния, при които от решаващо значение е прилагането на адекватна спешна помощ.
„Водени са разговори, имаме действия, но изрично съм помолен да не ги коментирам. Министърът обяви, че са избрани болниците, на които ще функционират хеликоптерни площадки, но не искам аз да се изказвам преди него“, уточни д-р Попов.
Хеликоптерната площадка на търновската болница не функционира повече от 30 години. В миналото се е случвало на нея да се извършват между 5 и 7 полета на ден. Те са били свързани основно с транспортиране на медици за консулт и пациенти. Летящите линейки обаче не са били оборудвани с техника на реанимационни дейности във въздуха.