
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ стартира изпълнението на проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът е с продължителност от 42 месеца, считано от януари 2023 г. и ще приключи на 30 юни 2026 г. Финансирането е в размер от 44 000 000 лева.
Проф. Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет и ръководител на Управителния комитет на проекта, обясни, че проектът е свързан с темата за изследователските университети. „Софийският университет дава един много голям процент от изследванията на всички университети в страната, а първите 10 - почти 90 и няколко процента от всички изследвания в страната. Това означава, че няколко университета наистина се занимават по-сериозно и по-интензивно с наука и Софийският университет, както се разбра от този конкурс, е първият от тях“, обясни ректорът.
През последната година броят на публикациите на изследователите от Софийския университет в областта на природните науки се е увеличил с 20%, а в областта на хуманитарните и социалните науки – с 40%. Според проф. Герджиков това се е случило след дълги години, в които държавата не е отделяла средства за наука, поне не в такъв мащаб – за инфраструктура, за апаратура. В последните 6-7 години, благодарение на европейските средства това се е променило. „Ние получихме множество възможности да закупим апаратура и оборудване, а през последните 2-3 години и чрез центровете за върхови постижения финансирането достигна наистина много сериозни нива – може би 150-200 милиона само за Софийския университет“, уточни ректорът.
В рамките на проекта SUMMIT има няколко ключови дейности, първата от които е свързана с научни и научно-приложни изследвания, насочени към стратегическите направления на Софийския университет. Предвижда се проектът да обхване областите природни науки, медицина, математика, компютърни науки, образование, икономика, хуманитаристика, социални науки и психология.
Формирани са 17 научни групи, които са в различни области – материали за зелена енергия и околна среда, изкуствен интелект, климат, време, природни бедствия и рискове, групи, свързани с квантовата информатика, с тематики, свързани с европейски ценности, социални предизвикателства, дигитално образование, дигитализация на малки и средни предприятия и други.
В стратегически за Софийския университет направления като математика, химия, биология, физика и психология са привлечени водещи български учени от университети в САЩ - проф. Боян Попов, Великобритания - проф. Иво Влаев и Франция – проф. Валентин Вълчев, както и от бизнеса в България - д-р Сергей Иванов и от Германия – д-р Сотир Червенков. Те също формират научни групи, които са общо пет на брой. Привлечените учени са авторитетни изследователи и експерти от реномирани университети, научни организации и предприятия в страната и чужбина, които ще работят върху конкретни изследователски задачи в рамката на SUMMIT. С дейностите по проекта се насърчават и подкрепят върхови научни приноси с висок фактор на въздействие в съответствие с добрите практики и стандартите на европейското изследователско пространство.