
- “Св. Климент Охридски” ще разширява филиала си край морето
- Тук е един от градовете с голям потенциал за развитие на нашата индустрия, казват от IT сектора
Бургаските ученици ще отговарят в анкета какво искат да учат във филиала на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Той се открива тази учебна година с две специалности, но амбициите на вуза и общината са да ги увеличат в бъдеще.
“Пускаме анкета с въпроси, свързани с възможностите за изучаване на специалности в професионалните направления “Филология”, “Социални науки и науки за културата”, “Политически науки”, “Информатика и компютърни науки”, “Педагогика на обучението”, “Науки за земята”, “Педагогика на преподаването на чужд език” и специалности в Историческия факултет”, съобщи зам.-кметът по образование Йорданка Ананиева.
Проучването ще се проведе сред учениците от XI клас
Анкетната карта ще е на хартия и ще върви във всички бургаски училища - средни, профилирани и професионални гимназии. Ще се разпространява и в онлайн формат, който ще бъде активен до 24 март, за да могат повече единадесетокласници да се включат в допитването.
Целта му е да даде необходимата информация за интереса на учениците и жителите на Бургас към специалности, с които предстои да се разшири обхватът на обучение във филиала на СУ, казаха от кметството.
Филиалът на “Св. Климент Охридски” се открива след благословията на Министерския съвет, който излезе с решение през януари след положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация.
На първо време ще бъдат разкрити специалности по две направления “Религия и теология” - “Църковен мениджмънт” и “Християнско поклонничество” за придобиване на степен магистър в задочна форма, а по 3 специалности от направление “Музикално и танцово изкуство” - “Музикални медийни технологии и тонрежисура” студентите ще учат редовно за бакалавър, а по “Аудио-визуален дизайн” и “Филмова и сценична музика” ще излизат от университета със степен магистър.
“С тези специалности филиалът в Бургас ще отговори на необходимостта от кадри за туристическия и културния бизнес в съчетание с духовна просвета и мениджмънт в областта на поклонническия туризъм.
Това пък ще осигури редица предимства на града и целия Югоизточен регион”,
коментира зам.-кметът Ананиева.
Идеята на общината и висшето учебно заведение обаче е в бъдеще да разшири специалностите, като въведе нови според предпочитанията на бургаските ученици като потенциални студенти в СУ.
Университетът е второто столичен вуз, който открива филиал в Бургас след Националната художествена академия.
Двете висши училища ще се намират на метри разстояние едно от друго, след като за СУ общината определи за ползване сградата на Конгресния център.
Междувременно големи компании в страната обявиха, че канят утре - 17 март, ученици и студенти в Конгресния център, за да ги запознаят с развитието на високотехнологичната индустрия у нас и кариерните възможности, които тя предлага.
Освен срещи с топмениджмънта от сектора, чиито фирми имат офиси в Бургас, ще присъстват и представителите на лидери в индустрията на национално ниво. За гостите на
форума “Пътят към твоя успех” ще бъдат организирани и уъркшопове
с ценни съвети за първите крачки в кариерата на всеки на пазара на труда.
“Бургас е един от градовете, в които виждаме голям потенциал за развитие на нашата индустрия, затова и националното ни роудшоу тази година започва именно оттук.
Доброто ни партньорство с местната власт в града през последните години вече дава резултати и немалко компании, членове на AIBEST, имат офиси тук. Вярваме, че това е правилният път за устойчивото развитие на града.
С добрите работодателски практики, условия на работа и възможности за развитие на младите хора, които предлага нашият сектор, ние помагаме за
задържането и връщането у нас на българските таланти
От друга страна, дистанционният модел на работа, който се наложи в нашата индустрия, позволява наемането на служители в компании, които не са представени физически в Бургас.
Така местните таланти могат да останат да живеят в прекрасния ви град, а ние от наша страна да подпомагаме икономиката на Бургас”, коментира Илия Кръстев, председател на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии, която е организатор на форума.
Размерът на технологичния сектор и индустрията на изнесените услуги възлиза на 4,225 млрд. евро и формира 5,9% от годишния БВП.
Прогнозата е към 2025 г. относителният дял в БВП на България да достигне 9%.
Конгресният център Бургас ще бъде домакин и на
национален форум, посветен на STEM образованието
“Вдъхновители на образователни трансформации”, който ще се проведе на 7 и 8 април. Конференцията има за цел да представи иновациите в българското училище и да помогне за повишаване качеството на образованието.
STEM подходът в образованието има добри практики в западните страни, които осигуряват квалификация на учащите се още от учебната скамейка и ги правят конкуретоспособни за различни професии на свободния пазар след завършване на средното образование.
Бургас е сред градовете у нас с най-много работещи STEM кабинети, които с всяка изминала година се увеличават.