
- По този толкова “сложен” въпрос комисиите и общините сами да си решат, отсече премиерът
- Какви са по света - и кашонът върши работа
Питане от страна на ЦИК до правителството какво е параван и как да изглеждат тези за гласуването на 2 април, ядоса сериозно служебния премиер Гълъб Донев. Той дори им обясни какво казва тълковният речни - подвижна преграда.
Министерският съвет да поръча еднакви паравани за всички секции в страната, поиска преди дни ЦИК. Комисията и общините били затруднени, защото в Изборния кодекс не се казвало какви да са параметрите на параваните.
Кабинетът обаче напомни, че и с познатите кабини за гласуване, които се ползваха досега, общините са се справяли самостоятелно.
“Тъмната стаичка никога не е предизвиквала смут и колебания при тълкуването, въпреки че
нито е стаичка, нито е тъмна
Параванът е мобилната версия на тъмната стаичка и с него нещата седят по същия начин - той трябва да осигури тайната на вота”, ядоса се Донев преди началото на правителственото заседание в сряда.
“Тъй като са необясними за мен и колегите аргументите на секретари и на районни избирателни комисии, които се обръщат към мен за указания по този “сложен” въпрос, ще заявя ясно - Министерският съвет няма задължение да описва техническите параметри на параваните, зад които трябва да гласуват гражданите”, продължи той. Според Донев стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии и да ги лиши от възможността
да се съобразят с размерите на помещението
за гласуване и разположението на масите, урните и машините.
“В този смисъл разбираме отказа на ЦИК да упражни ролята си на орган, даващ методически указания във връзка с изборния процес”, каза още Донев. В помощ на ЦИК “24 часа” подбра варианти на паравани по света - виж вдясно.
Конституционният съд пък допусна за разглеждане делото срещу връщането на хартиената бюлетина. То беше образувано през януари по искане на 73 депутати от ПП и ДБ.