
- Социолозите винаги ни дават 5-7% под истинския ни резултат, обясни Асен Василев
- За Кирил Петков оптимизмът за кабинет идва от факта, че в коалицията са вече 8 партии и 77 неправителствени организации
- Нашата основна задача е да върнем парламентаризма и да спрем този кръговрат от квазипрезидентска република, заяви Атанас Атанасов
„Държавата няма да фалира и през тази година ще може да се формира бюджет при 3% дефицит, което е изцяло по Маастрихтските критерии. Причина за паника няма. Не се налагат и драконовски ограничения в разходите и да се въвеждат допълнителни данъци свръхпечалба“, заяви в Пловдив съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев. Той призова служебния министър на финансите Росица Велкова да събере приходите от ДДС в страната, при които има спад през януари.
„Приходите от ДДС при вноса, които митниците събират, са се увеличили с 19,8%, което е сравнително нормално при 16% инфлация и 4 на сто ръст на икономиката. Приходите от ДДС в страната обаче са спаднали със 17,8%, вместо да се увеличат с около 20 на сто. Тоест са със 191 милиона надолу спрямо миналата година и с почти 500 милиона по-малко спрямо това, което трябва да бъде събрано. Тук служебният кабинет дължи много отговори, защото тези данъци се събират от НАП, а в годишен порядък това са почти 6 милиарда лева. Ако не съберем тези данъци, ще настане апокалиптична картина и ще трябва да затягаме коланите“, обясни Василев.
Според него в такава ситуация се иска оставката на финансовия министър, но от коалицията на „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и другите партии няма да предприемат тази стъпка. „След две седмици ще има редовно правителство и Росица Велкова вече няма да е министър на финансите“, обясни Асен Василев.
Тезата, че след вота ще има редовен кабинет, и то с дълъг мандат, доразви и другият съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. „То ще внесе редовен бюджет. Проведохме срещи с много земеделци и се обединихме около идеята, че следващото правителство ще работи с ясен национален приоритет малките и средните български ферми. Голямата част от европейските средства и националното съфинансиране да отиват именно там, защото, ако имаме производство на българска храна, а не внос, ще намалеят и транспортните разходи, ще има и по-голяма конкуренция и по този начин цените дългосрочно ще могат да паднат. Не политически обещания, не празни приказки, а реална стратегия за българското земеделие като национален приоритет“, каза той. Друг основен приоритет на коалицията ще бъде влизането в Еврозоната като един от малкото възможни механизми за свалянето на лихвите.
На въпрос на „24 часа“ откъде идва оптимизмът за редовно правителство Кирил Петков отговори, че в коалицията вече са 8 партии, а в нея влизат и 77 граждански движения, които никога досега не са взимали страна в битката за България, но вече искат да са част от общ фундамент за работещо правителство и правосъдие и добре изхарчени обществени средства.
„Нашите вътрешни проучвания показват, че имаме значителна преднина пред ГЕРБ. И на предишните избори сме имали 5 до 7% по-висок резултат от това, което социолозите са ни давали“, допълни Асен Василев.
Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов изброи още важни цели на обединението. „Нашата основна задача след тези избори е да възстановим парламентаризмът, защото в последните 2 години живеем в някаква квазипрезидентска република без парламентарен контрол върху служебните правителства“, заяви той. Според него е изключително важно и България да стане част от Шенген. „Тогава ще бъдат решени редица въпроси като трафика на наркотици и нелегални мигранти“, подчерта той.
Кандидатите за депутати от Пловдив и региона Никола Минчев, Росен Костурков и Добромира Костова се ангажираха със завършването на околовръстното шосе на втория по големина град, градската железница и мерки за чистотата на въздуха в цялата страна.
