
- “Пфайзер” разсрочва доставките, но иска пари за недоставенитe дози
- Компанията още предоговаря за непроизведените
България не е участвала в определянето на броя на ваксините срещу COVID-19, които да ни бъдат доставени. Само 5 държави членки са определяли количествата според населението на всяка страна. За България е планирано доста голямо количество - до юни трябва да купим още 7 милиона дози ваксини.
Това съобщи служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев. Така той обясни защо е настоял пред здравния еврокомисар Стела Кириакидес за прекратяване на договора с “Пфайзер”.
До момента България е бракувала 2,8 млн. дози ваксини. През следващите месеци
още 2,5 млн. дози ще са извън годност
Предплатени са над 1 милион дози през май. Отложих доставката им, за да не бракувам и тях. Реално ще плащаме огромни количества, за да ги унищожим, разказа здравният министър пред bTV вчера.
Страната ни няма право да препродава ваксини, но може да ги дари. Никой обаче не ги иска, разкри министърът. На кои държави и колко е дарила България до момента - виж в инфографиката.
Затова д-р Меджидиев е поставил въпроса на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси в Брюксел. Той предложил да се прекрати договорът с “Пфайзер” или да се поръчват конкретни количества спрямо нуждите на всяка държава и след доставката да се извършва плащането, както и да не се заплаща обезщетение.
Имало и друг неприемлив договор - да се намалят количествата, но да се плаща т.нар. такса гъвкавост като неустойка. България трябвало да плати огромна сума. “Нямам право да казвам цифрите, но
с тези пари може да се построи детската болница
Аз съм министър на здравеопазването и трябва да защитавам българските интереси. Никога не съм бил антиваксър, напротив. Няма да допусна да плащаме огромни средства, за да унищожаваме ваксини”, категоричен бе министър Меджидиев. Той уточни, че много от държавите членки са и производители и интересите са различни. България е само потребител. И прикани фирма “Пфайзер” като производител да прояви солидарност.
Ваксините все още не били произведени, така че загубата няма да е тотална, смята министърът.
“Пфайзер” склони да доставя разсрочено по-малко COVID ваксини, но засега няма изгледи фармацевтичният гигант да приеме исканията на България и други страни от ЕС да прекрати договора или да намали количествата без обезщетение, стана ясно след искането на министър Меджидиев.
“Работейки заедно, ние постигнахме значително намаляване на дозите, гъвкавост на графика за доставка и сигурност, в случай че са необходими повече дози. Това, което постигнахме в нашите преговори, е важно подобрение, което върви в посока на това, което повечето държави членки поискаха”, заяви пред “24 часа” здравният еврокомисар Стела Кириакидес.
Фармацевтичната компания предложи да намали броя на доставяните дози с 40% и да забави доставката им, но
да ѝ се платят поръчаните дози, които никога няма да бъдат произведени,
стана ясно миналата седмица. Условията обаче не се харесаха на д-р Асен Меджидиев.
Освен България против предложената сделка за излишъка на ваксини се обявяват и Полша, Унгария и Литва.
Към средата на януари 2023 г. България се нарежда на последно място за дози ваксини в Европа - 67,9 на 100 човека, показват последни данни на “Статиста”. Другите страни членки, противопоставящи се на предложението на “Пфайзер”, са малко по-напред от нас - Полша отчита 145,1 дози на 100 човека, Литва - 165,1, а Унгария, чиито данни обаче са от края на 2022 г. - 167,5.
Първа в класацията е Португалия с 272,7 дози на 100 човека, следвана от Малта - 258,4; Белгия - 253,8; и Италия с 243,2.
Дали в бъдеще “Пфайзер” ще склони на предложените условия от държавите, все още не е ясно. “Преговорите с компанията относно доставката на дози се водят от преговорния екип, съставен от представители на ЕК и на няколко държави членки”, обясни още еврокомисар Кириакидес за “24 часа”.
“Всички страни в ЕС са напълно запознати с договорните условия, включително за доставките, и са ги договорили с дружествата. Това се отнася и за последващите изменения, които отлагат доставките. Дискусиите по предварителното споразумение, постигнато между съвместния преговорен екип и “Пфайзер” продължават със страните от ЕС в рамките на Управителния съвет. Не можем да кажем повече предвид продължаващите дискусии”, заяви тя.
От Европейската комисия обясняват, че разработването и прилагането на стратегии за ваксиниране е отговорност на страните. Те носят
пълна отговорност за прилагането на доставените дози
ваксини, както и отговорност да избягват изтичането на срока на годност на дозите.
Държавите решават какво да правят с дозите: да ги прилагат на своите граждани, да създават запаси от ваксини за евентуални бъдещи вълни или да ги даряват на трети държави, обяснява здравният комисар. Според нея ваксинирането е от национална компетентност и в ЕС не разполагат с конкретен механизъм за мониторинг по отношение на изтичането на срока на годност или неупотребата на дозите.