
Трябва да се премахнат делегираните бюджети, защото те превърнаха ученика в касичка, казва кандидатът за депутат в листата на "БСП за България" в Бургас
- Г-жо Вичева, вие сте лидер на младежкото БСП в Бургас - какво предизвика млад човек като вас да се включи в политиката и да се кандидатирате за депутат?
- От много години се интересувам от това, което се случва в политиката, по един или друг начин съм активна. От 13 г. съм част от БСП - още на 18 г. станах член на партията, винаги съм участвала в секционните комисии, а от 1 г. съм и председател на младежкото БСП за Бургас. Кандидат за депутат съм вече на трети избори, защото искам да покажа, че младите също се вълнуват от това, което се случва в България. Искам да се промени тенденцията, в която младите бягат навън, за да търсят по-добри условия на живот.
- Какво трябва да бъде направено, за да останат младите в България? Всеки път преди избори се говори как младите трябва да се върнат у нас, а никой не предлага след това конкретни мерки в тази посока?
- Трябва да им се гарантират по-добри условия на живот, да има сигурност. Нужно е да има и пряка връзка между образованието и бизнеса. Някои от професионалните училища го правят това и така се гарантират работни места на младите, които завършват.
Освен гаранция за работа, след завършване на средно образование, трябва да се увеличат и детските надбавки, да бъдат безплатни и лекарствата за децата поне до 14 г.
- Вие сте учител - като човек, който познава системата на образованието отвътре, кажете какво трябва да се промени?
- Първото и най-важно е да се премахнат делегираните бюджети. Това е голяма тема от последните години, защото ученикът наистина се превърна в касичка, а не в човек, който трябва да се образова и възпитава като личност. Има и други начини, по които може да се финансира едно училище, а не да гледа на ученика като касичка или бюджет.
- Например?
- От една страна, могат да се гледат постиженията на учениците, от друга - колко дейно е ръководството на дадено училище, в какви проекти участва, какви мероприятия организира. Колкото по-дейно е едно училище, колкото по-успешни ученици има в него чрез олимпиади или конкурси - по този начин трябва да се финансира дадено училище. Може да има стимули и за учителите, и за учениците. Така всички ще полагат повече усилия и резултатите ще са по-добри.
- В последния парламент по предложение на БСП бе прието учебниците да са безплатни до 12-и клас.
- Да, това ще бъде факт от учебната 2024/2025 г.
- Но друга идея на БСП е да има по един учебник на предмет. Това няма ли да е въвеждане на монопол над учебниците и съдържанието в тях?
- Не. Подкрепям тази идея. Нека да ги има и другите учебници, но те да бъдат нещо като допълнителни помагала, по които да работят учители и ученици. Знаете ли колко е трудно, когато едно дете се премести от едно училище в друго. То е учило по един учебник, в който материалът е структуриран по един начин, а след това трябва да мине на друг, където може уроците да са по-различно представени.
Най-важното в този процес е да бъдат включени и учителите, да се чуе тяхното мнение, защото те са тези, които работят с учебниците и с децата. Защото информацията първо е изключително много. Второ, в повечето случаи е поднесена на изключително високо академично ниво, което често прави трудно за децата да възприемат дадената информация. Ние, учителите, най-добре знаем какво пише в учебниците и какво е подходящо за съответната възраст. Затова, ако е необходимо, може да се направи дори референдум сред учителите по темата - да се чуе мнението ни, а не изборът да се прави на най-високо ниво.
- Вие сте човек, който се интересува от туризъм и спорт. А и разбрах, че хобито ви е риболов. Какви са идеите ви за законодателни промени по тези теми?
- Трябва да се вземат мерки срещу бракониерството на риба, например. Освен това сериозен проблем е и замърсяването около язовирите и реките - трябва да има по-строг контрол и реални санкции за тези, които оставят купчини отпадъци след себе си, докато са били на риболов.
За спорта пък е необходимо да се обръща повече внимание на базите, в които тренират децата. Освен съоръженията и сградите, държавата трябва да подпомага и децата, които тренират - много от семействата трудно събират средства, за да си плащат таксите за участие в състезания, триката им са скъпи. Дъщеря ми тренира акробатика, така че проблемите са ми до болка известни.
И в спорта отново стигаме до контрола - Бургас например предлага много площадки, на които да тренират деца и възрастни, но те не се пазят. Това може да се промени с по-засилен контрол.
- Казвате, че сте с БСП от 18-годишна. Защо избрахте точно тази партия?
- Защото това е партията, която предлага социални политики в България, тя наистина се интересува от живота на всички хора независимо какви са - млади, работещи или пенсионери. Благодарение именно на БСП, която се опитва да помага на хората по някакъв начин, бяха направени законодателни промени от предходното правителство. А сега други партии си приписват неща, които бяха гласувани по настояване на БСП.
Анелия Вичева е на 34 г., родена е в Айтос.
Завършила е средното си образование - ветеринарна медицина, в ПГСС „Златна нива“ в Айтос. След това е завършила „Педагогика по история и психология“ в университета „Проф. Асен Златаров“ в Бургас, а наскоро - и география в Шуменския университет. От три години е учител в гимназиалния етап в СУ „Иван Вазов“ в Бургас.
Живее на семейни начала, има една дъщеря.
