
Българите можем да работим в ЕС без купища усложнения, благодарение на членството ни, казва кандидатът за депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" в 25-и МИР - София, преференция 116
Зарица Динкова е магистър по дипломация и международни отношения, Университет Комплутенсе и Дипломатическа школа към Министерството на външните работи на Кралство Испания, Мадрид. Заместник-министър на външните работи на България в двете служебни правителства през 2021 г. Работи в Европейския парламент. Има опит като мениджър на големи международни проекти.
- Г-жо Динкова, бяхте заместник министър на външните работи в две служебни правителства, съветник сте в Европейския парламент. Имате наблюдения върху работата ни с европейските институции. Защо смятате, че трябва да направим всички усилия да влезем в Шенгенското пространство?
- Защото това ще улесни живота на нас, на стотиците ни хиляди сънародници, които живеят и изкарват прехраната си на територията на ЕС, а и на онези които искат да посетят и научат повече за България. Това е най-простият и верен отговор.
Шенген звучи неразбираемо за хората, нищо конкретно не им говори. Както и много други неща, идващи от Брюксел. Договорености, които всъщност ни дават възможности да живеят по-добре, по-лесно да пътуват, да търгуват. Трябва да се напомня това. Че българите можем да работим в ЕС без купища усложнения, благодарение на членството ни.
Някои са забравили опашките за визи – колко време, пари и нерви ни струваха, унижението да те проверяват навсякъде. Всеки, обаче, който е пътувал наскоро знае
колко е неприятно като европейски граждани да бъдем отделяни и да чакаме на опашки
за допълнителни паспортни проверки на вътрешните за съюза Шенгенски граници. Особено, ако гониш връзка, влак, автобус от летището. Или как трябва да пътуваме през по-неприятните и по-малко модерни и комфортни терминали, където често липсват удобствата на вътрешните за Шенген полети. Да чакаме за гранични проверки, които изяждат от настроението ни и времето ни за почивка, или от енергията и печалбата на бизнеса ни, когато пътуваме през съседна Гърция.
Всички сме виждали безкрайните опашки от камиони, изтощените от чакане шофьори – всичко това, освен негативно на бизнеса, рефлектира и върху кондицията им на пътя, а съответно и върху пътно-транспортната сигурност. Да не говорим за акумулираните изгорели газове в атмосферата, които тровят въздуха на хората не само по граничните пунктове, но и в околните населени места.
- Какви са предимствата на еврозоната? Трябва ли да се страхуваме от нещо?
- Всеки разумен човек трябва винаги да си има едно наум и да се грижи за финансите си. Що се отнася до, както го наричаме разговорно "приемането на еврото", нашата национална валута отдавна е вързана към еврото чрез валутния борд. И да не забравяме защо – в резултат на тежката финансова криза през 90-те, довела до срив на паричната политика, изключително висока инфлация, спекула, фалити, загуба на покупателна способност и спестявания, съсипани животи.
Дали някой, който заблудено се подписва "срещу еврото", го гони носталгия по тези времена? Но тази заблуда пак е в резултат на злонамерена пропаганда, и на изчезналите европейски пари, с които трябваше да се води ясна и мащабна разяснителна кампания.
За ежедневието пък –
няма да губим време и да плащаме за обмяна на валута, когато пътуваме в държавите от Еврозоната
Няма да губим пари в транзакционни разходи, когато правим бизнес или превеждаме пари на близките си за или от тези страни. А и доверието в страната ни ще се повиши като член на Еврозоната, бордът е колониален инструмент. Крайно време е да продължим напред.
Рецептата е: повече Европа, но и по-активна, защитаваща смело, последователно и координирано стратегическите си интереси и позиции България в рамките на ЕС.
- Имала сте възможност да учите и работите в различни държави. Защо избрахте да се посветите на България?
- Аз съм българка, детето ми е българче, децата на повечето хора, които са ми близки и обичам, растат тук. Това малка причина ли е?
Имаме парадокса, в който хора, които живеят в чужбина - изкарват прехраната на семействата си в евро в по-богати държави от ЕС, гласуват срещу него. Значи имаме проблем. Всички. И този проблем трябва да се решава, а аз съм човек на действието и не обичам да гледам отстрани.
Да гледаме пренебрежително на безпокойствата на хората и на техните мотиви, били те объркани, не е решението
Трябва да работим, да разясняваме. И когато обясниш на хората на достъпен език, когато им покажеш, че разбираш от работата си експертно, но и че влагаш сърце, че те е грижа, промяната към по-добро се случва, стъпчица по стъпчица.
Допълнително, нямам комплекса, както го наричаме, "от чужденците". Идвам от един от най-добрите университети в Европа в моята специалност, и както умея да намирам оптимално удовлетворяващите за всички страни решения, така съм и уверена в способностите си както боец, когато влизам в преговори за интересите на страната ни.
- Вие сте професионален политик, убеден европеец и защитник на зелените политики. Какво ви мотивира да се включите в политиката? Това, че сте жена предимство или недостатък е?
- За щастие, си имам и професия извън политиката, не бих искала да съм професионален политик само. Но да – вече от доста време съм политически активна, така че наистина имам този политически усет. В добрия смисъл на "политически професионализъм", не в този на някой не пипвал друго през живота си.
Както вече споменах, това че съм майка е първият ми мотив. Раждането на детето ми ме мотивира да работя да променям нещата. Исках по-чист въздух и храна за него, по-сигурни улици. Един ден си дадох сметка, че ако аз не се преборя за неговото бъдеще, оставям на него "мръсната работа", несвършената политика. В този смисъл не знам дали е предимство или недостатък. На мен ми е комфортно да съм жена, не е нещо, върху което разсъждавам.
Политиката е тежка работа наистина. Имала съм всякакви моменти, неведнъж такива, в които съм била на ръба да си кажа - дотук! Омръзнало ми е от самовлюбено его, от егоизъм и предателства, от глупост и безотговорност...
Но всеки път си представям, че
ако аз, ние, спрем и сме безучастни, то децата ни ще трябва да свършат несвършеното от нас. И това ме държи
А и жените умеем да смекчаваме разногласията, да правим всеки един процес, всяка една сфера по-човечна, по-смислена, по-диалогична и по-ефективна. Убедена съм, че добрите неща се случват когато насочим действията си заедно. Деля хората единствено по това дали са мотивирани да работят съвестно за това България да е по-подреден, по-сигурен, по-богат дом за децата ни.
- В каква България искате да се събудите след 2 април?
- Изборите започнаха да се случват толкова на често през последните две години, не очаквам някаква драстична промяна. Но се надявам повече хора да са упражнили отговорно правото си на глас, както и на повече осъзната политическа отговорност пред гражданите на България, да запретнем ръце и да си оправим страната. Тя е прекрасна, и съвсем не е бедна, грабена и необгрижена е. А това е поправимо.
