
- Към края на януари фискалният резерв е почти 16,5 млрд. лева и е двойно по-голям от този отпреди една година. Само тези средства биха били достатъчни да се изплащат пенсиите на всички 2 милиона пенсионери за една година, обяснява финансистът, който е водач на листата на "Продължаваме промяната - Демократична България" в Благоевградско
- Област Благоевград може да стане център за аутсорсинг индустрията, знаем как да направим това. Ще подпомогнем младите хора, за да са готови да се включат в модерни индустрии, позволяващи дистанционна работа
- Шокирани сме всеки ден от това, че все още се използват физически заплахи към членове на СИК от обединението ПП-ДБ, както и към симпатизанти и съмишленици
- Г-н Гюров, вие сте финансист - има ли риск за държавата ни от фалит, както предупреждава служебният финансов министър?
- Тези твърдения на финансовия министър бяха опровергани категорично от всички финансови експерти в страната, включително и БНБ, чийто управител нарече изказванията “безотговорни и некомпетентни.” Истинският въпрос всъщност е защо бяха споменати заедно думи като борд, курс, МВФ. Отговорът може да бъде само един: за да се всяват страхове и да се повлияе на изборите.
Още в предишната компания имаше подобни изказвания на служебния финансов министър, а след това всички апокалиптични твърдения бяха опровергани от фактите – за бюджетния дефицит, за ръста на икономиката и за състоянието на държавната хазна. Този сценарий, който служебният кабинет рисува отново има и друга роля, а именно да съобщи на хората, че пари за тях няма и единственото, което могат да им предложат е стабилна бедност.
Работата на професионалистите е да предвиждат и неутрализират рисковете, а не да ги създават. Затова ние трябва да успокоим българските граждани. Към края на януари фискалният резерв на страната е почти 16,5 милиарда лева и е двойно по-голям от този отпреди една година. Само тези средства биха били достатъчни да се изплащат пенсиите на всички два милиона пенсионери за една година. Или да се плащат заплатите на за същия период на всички заети в държавната и общинските администрации, или разходите за здравеопазване за две години, и така нататък. Да се говори за фалит в този контекст е меко казано странно.
- Как може да бъде овладяна високата инфлация?
- Когато става дума за инфлацията е ясно за всеки, че тя е висока. Два лева за хляб и 32 лева за килограм кашкавал е много. Но също е важно да се каже, че в Източна Европа ние и Румъния сме с най-ниска инфлация от малко над 14% по хармонизирания индекс на потребителските цени. По-висока е инфлацията в Унгария – 25.0%, Латвия - 20.7%, Литва – 20.0%, Естония 17.5%, Чехия – 16.8%, Полша – 15.3%, Словакия 15%.
Инфлацията засегна цяла Европа, но най-осезаемо пострадаха най-бедните страни и в тях – хората с най-ниски доходи. Всички знаем защо милиони българи все още си броят левчетата при всяко пазаруване. Българите не са бедни от вчера, те са бедни, защото дълги години бяха крадени. Бедни са, защото 12 години не беше направена нито една истинска реформа. Бедни са, защото КЗК не защитава конкуренцията, а картелите и монополите.
Единственият начин да се борим с инфлация в бедна държава е като създадем условия бизнесът да работи, като осигурим конкуренция и като вдигнем доходите
Недостойни са обвиненията към пенсионерите, които дълги години бяха под линията на бедност, че точно вдигането на техните пенсии е причинило инфлацията. Това могат да говорят само хора, които нямат друг план, освен да ни обещават отново стабилна бедност.
Ние знаем как да се справим с инфлацията без да изкарваме виновни най-бедните, без да спъваме бизнеса и без да вдигаме данъците.
Планът ни е в 3 стъпки:
1. Ще сменим изцяло вечно неразбралия и нечулия за картелите и монополите състав на КЗК.
2. Ще направим отново българското земеделие държавен приоритет.
3. Ще работим за евтини и независими източници за електроенергия.
- В тази кампания много се "играе" с темата за влизането на България в Еврозоната. Като експерт кажете - как ще се отрази на хората въвеждането на еврото и оправдани ли са страховете за поскъпване на продуктите например?
- Това което българите трябва да разберат е, че еврото на практика е прието в България преди повече от 25 години с въвеждането на валутния борд. Оттогава досега имаме фиксиран курс на лева към еврото и се влияем директно от паричната политика на ЕЦБ без БНБ да може да упражнява собствена такава.
Официалното ни приемане в Еврозоната всъщност няма да доведе до допълнителни ограничения, но за сметка на това ще донесе много предимства за страната ни
Драстично ще паднат лихвите по кредитите и за гражданите, и за бизнеса; ще падне лихвата по външния дълг. Бизнесът няма да губи от превалутиране при износ и внос – това ще намали цените на вносните стоки, а на малките компании ще даде по-добри перспективи да излязат на европейските пазари.
- Една от важните теми за вашия регион - Благоевград, е равитието на селското стопанство. Какво решение предлагате вие?
- Производството на разнообразни и чисти храни в България е част от националната ни сигурност. Лобистки и недомислени политики доведоха до това да внасяме над 70% от месото, над 50% от доматите, 30% от млякото. Основна причина за високите цени на храните днес е именно високото ниво на внос и недостигът на българско производство на конкурентни цени и качество.
Българските земеделци и производители на храни следва да са държавен приоритет,
защото те са реална гаранция за развиващи се български села и малки общински центрове. България може отново да стане съществен производител на традиционни храни. Така ще скъсим линиите на доставки, ще намалим транспортните и складови разходи, ще премахнем междинните прекупвачи и ще увеличим качеството на храните.
За да се случи всичко това трябва да подкрепим малките и средни земеделци и животновъди в област Благоевград чрез справедливо субсидиране на сектора, така че повече пари да стигат до малките и средни производители на традиционни култури с местни технологии.
Ще улесним процедурите за кандидатстване за субсидии и проекти, но ще увеличим последващия контрол, за да се ограничат злоупотребите
Ще стимулираме използването на модерни технологии за пестене и повторно използване на вода, както и възобновяеми източници на енергия. Ще улесним изискванията за достъп на местните производители до фермерските пазари и възможностите за коопериране.
- Благоевград е град с много студенти и млади хора, които обаче след завършването си не остават да работят в региона. Какво може да се направи не само на приказки, за да бъдат задържани те, след като има проблем с работните места в региона поради липса на големи компании?
- Причината младите хора да напускат региона е липсата на добри условия за работа и личностно развитие. Най-бързият и лесен начин да осигурим добри работни места е като привлечем качествени инвеститори и подпомогнем условията за стартиране и развитие на собствен бизнес чрез обучителни и акселераторски програми.
От друга страна, област Благоевград може да стане и център за аутсорсинг индустрията. Знаем как да направим това като използваме потенциала на Американския университет в България и Югозападния университет “Неофит Рилски”, техните асоциации на завършили студенти и сантимента към нашия край, който носят завършилите своето образование при нас.
Тук човек има възможност за качествен живот, различен от този в София, Виена, Брюксел или Мадрид - да е близо до своите родители, баби и дядовци, близки и приятели, но без да губи възможностите, които има на други места, като висок доход, пътувания, спорт, лесен достъп до детски градини и училища. В малките градове, села и регионални центрове се пестят 2 часа дневно в път – в сравнение със София или други големи европейски градове – необходими да осигуряваш на децата си достъп до различни курсове и спорт.
За да е възможно всичко това, ние ще подпомогнем младите хора, за да са готови да се включат в модерни индустрии, позволяващи дистанционна работа. Ще инвестираме целево в подготовка на кадри чрез специализирани курсове по чужди езици, програмиране и високи технологии.
- Неведнъж предупредихте за готвени манипулации на изборите - от какво се опасявате и имате ли конкретни сигнали?
- Случва се всичко, от което се опасявахме, когато ГЕРБ, ДПС и БСП измениха изборния кодекс. Действа се безочливо по всички фронтове. Самият вътрешен министър Демерджиев съобщи за лавинообразно увеличение на сигналите за купуване на гласове. В същото време избирателните комисии директно нарушават закона.
Бърз пример - в община Сатовча ние бяхме лишени от огромен процент от ръководните длъжности в секционните комисии. Направиха така, че ДПС да има повече ръководни длъжности от ПП и ДБ. Мнозинството от членове в Районната избирателна комисия в Благоевград и ЦИК си затвориха очите за това. Вчера ВАС отмени решението на ЦИК и очакваме този път ЦИК да спази закона. Правят така че трябва да водим съдебни битки за спазване на основни положения в закона като разпределение на позициите в комисиите.
Но това далеч не е всичко. Шокирани сме всеки ден от това, че все още се използват физически заплахи към членове на СИК от обединението ПП-ДБ, както и към симпатизанти и съмишленици. Докъде стигат тези хора? В 21-и век български граждани да се страхуват да гласуват свободно или да казват кого подкрепят. Подали сме сигнали до органите и очакваме адекватна реакция от тях, за да може да бъде защитен в максимална степен вота на гражданите. Тъжно е, че изобщо говорим за такива проблеми през 2023 г. Много ясно е за всички кой прави така, че да не сме нормална европейска държава. Министър Демерджиев посочи кои са партиите, за които се купуват гласове. Крайно време е институциите да спрат да си затварят очите.
- Защо всички партии се притесняват преди изборите да говорят за следизборни коалиции и сътрудничества? Ако първият мандат е в ПП-ДБ, към коя политическа сила ще се обърнете първо в търсене на парламентарно мнозинство?
- От една страна, предизборните коалиции винаги са по-успешни от следизборните такива. От друга, е трудно да се каже какво точно ще бъде съотношението на силите след изборите. В последните две кампании социологическите агенции силно подценяваха резултата на ПП и ДБ. Ефектът от обединението, който наблюдаваме, е много положителен. Освен това към книгата ни на каузите се включиха десетки граждански организации, чиято електорална тежест все още не може да бъде измерена в прогнозните резултати.
Много е важно всички да излязат да гласуват, защото спасител няма, зависи от всички нас как ще живеем. И вярваме, че ще спечелим изборите и ще получим първия мандат за съставяне на правителство. Готови сме да разговаряме с всички партии, които биха подкрепили нашите управленски приоритети.
