
Против сме премахване на данъчните облекчения в туризма, казва кандидатът за депутат от “БСП за България” от Бургас, преференция 103
- Г-н Байчев, с какво тази кампания се отличава от предишните и като теми, и като настроения и очаквания от страна на хората?
- С това, че част от участниците се опитват да изземат инициатива по теми, по които БСП е активна - като социална политика, земеделие и участието на държавата в икономиката. Изведнъж се оказа, че всички са вдигнали минималната работна заплата и пенсиите, а удобно се пропуска кой внесе предложението. Сега четем, че веригите във Франция и Гърция налагат таван на цените на хранителни стоки, а само преди година ние първи приложихме подобна практика успешно - с цената на тока. Изобщо, кражбата на идеи и политики се наложи като норма поведение от новите политически формации.
- В миналия парламент БСП заложи основно на социалните политики, насочени към доходите на хората. Какви ще са акцентите ви в следващото НС?
- Притеснява ни проектът за бюджет на служебния кабинет и намеренията им да замразят доходите и да повишат данъците, което ще бъде пагубно за българина. Твърдо заявявам, че ние от БСП в следващия парламент категорично ще гласуваме против такъв бюджет. Определено ще настояваме за промени, защото инфлацията не е овладяна, цените са високи и замразяване на доходи в тази ситуация е просто абсурдно.
Категорично се противопоставяме за премахване на данъчните облекчения в областта на туризма. Това е отрасъл, който работи без помощта и намесата на държавата, и трябва да го оставим на мира, и да помагаме, а не да пречим. Служебното правителство да не се оправдава, а да съберат приходите. Има контрабанда, има сив сектор, само те не могат да го забележат.
- Вие вече бяхте депутат, след това работихте и в Министерството на земеделието - какво трябва да се направи за подпомагане на земеделските производители и изразвянавено на субсидията им с тази на европейските им колеги ще доведе ли до намаляване на цените на плодове и зеленчуци?
- Като за начало трябва да се въведе контрол, както при животновъдите, така и в растениевъдството. Ще дадем възможност на изрядните земеделски производители за достъп до европейски средства. Трябва да се наложи строг мониторинг върху кандидатите и одобрените проекти. Внимателно да се следи за свързани лица и такива, които източват средства.
Ще се стимулира зеленчукопроизводството и поливното земеделие. Това са отрасли, които създават работни места. Да се съдейства за закриване на цикъла на производство при животновъди и зеленчукопроизводители, за да остава добавената стойност за тях и в България.
И защо най-после да не се смени и начина на субсидиране? Трябва да се мисли в посока на субсидиране на единица произведена и реализирана продукция, а не на декар обработваема площ. Поне така се прави в страните от белия свят.
- Казвате, че законодателството трябва да бъде насочено към привличане на инвестиции, а не България да се рекламира само като страна с евтина работна ръка. Как може да бъде постигнато това?
- На практика сега казваме: "Заповядайте в страната на белите роби". Кому е нужно да работи само, за да съществува?
Трябва да се направи внимателен анализ по региони и, след отчитане на демографски, географски и инфраструктурни особености, да се пристъпи към стимулиране на инвеститори чрез подходящо законодателство.
Вече на всички е ясно, че имаме страхотни IT специалисти, но не се прави нищо, за да привлечем някой от гигантите в тази дейност. Най-големият производител на велосипеди е също при нас, да сте чули да помагаме да се задържи на върха? Оставили сме всичко на самотек....
- Имате идеи за развитието на туризма - какви са те?
- Определено да. Ще конкретизирам за Бургаска област. Летният сезон е кратък и трябва да се мисли за друг вид туризъм. Тук ще подскажа, че религиозният и здравният туризъм, както и климатолечението, не се нуждаят от слънце или сняг, а от друг вид управление и подходяща реклама. В момента само през лятото се развива и т. нар. хазартен туризъм. Всички се хвалят, ако са ходили в Монте Карло и Вегас, защо да не обособим зони и места за такива развлечения, каквито и без това предлагаме. Но да има силен контрол от държавата и институциите.
- Какви са вижданията ви за бъдещото развитие на Бургас?
- Бургас трябва да се индустриализира и да е привлекателен за инвеститори. Например - да се дадат преференции за тези инвеститори, които разкриват 200 и повече работни места. Друга успешна практика е да се дават безплатно терени, или пък след започването на производство да се освободят от местни данъци. Вярно, че е въпрос на политика, която може успешно да се прилага от местната власт, но не трябва да се пропускат възможности. Неизползван ресурс са терени в близост до летище и жп гара Вл. Павлов. Държавата трябва да мисли стратегически, а не компютърни за развитието на региона.
