
- Подпис на Румен Радев не стои под общо решение на ЕС да се купят боеприпаси - всъщност това опитал да уточни Кирил Атанасов на кореспондентката на Нова тв в Брюксел. И го повторил пред продуцент от медията
- Антоанета Николова: Това не променя факта, че се е съгласил с останалите евролидери
Жегата около общата европейска доставка на нови снаряди за Украйна опари пресаташе и журналистка. Целият уикенд медийни среди се вълнуваха какво точно се е случило между кореспондентката на Нова тв в Брюксел Антоанета Николова и прессекретаря на президента Кирил Атанасов.
Според пост на журналистката той се е оплакал на ръководството на медията как тя е отразила заседанието на Европейския съвет с участието на Румен Радев.
Още преди заседанието на 23 и 24 март президентът обяви, че България няма да подкрепи и участва в поръчката за снаряди. Съветът обаче излезе със заключение, че ЕС ще засили подкрепата си за Киев с обща поръчка на боеприпаси и че втвърдяването на санкциите към Москва ще продължи.
След като пресслужбата на държавния глава се оплака в редакции от журналистически репортажи, включително и моя, предизвикал допълнителните разяснения на президента днес, най- добре е всеки сам да прецени какво е одобрила България в негово лице на Европейския съвет в Брюксел и сравни с неговите изказвания за медиите”, написа Николова във фейсбук.
Под публикацията ѝ отговаря и Кирил Атанасов от което се разбира, че той и кореспондентката на Нова в Брюксел са се чули, но не са се разбрали, след което той звъннал и в телевизията.
Тони, смятам, че всеки човек, особено журналистът, дължи на колегите си и на обществото истината, не версия на нея. Считам и че ако представител на държавна институция ти обърне внимание, че си допуснала грешки в репортажа си, редно е най-малкото да провериш фактите, а не да възпроизвеждаш една и съща интерпретация, която не отговаря обективно на случило се, обръща се Кирил Атанасов към кореспондентката. И цитира точно срещу кои нейни думи в обедната емисия на Нова тв възразява: България е подписала този документ. Доста странна е българската позиция, защото, от една страна, ние поставяме условия за украинската помощ, когато става въпрос за военни съоръжения, от друга, подписваме документите.
Атанасов уточнява още, че заключенията на Европейския съвет не се подписват, “което изключва възможността под тях да стои подписът на българския президент”. И допълва, че те отразяват позицията на ЕС, но не пораждат правни ангажименти за страните.
Когато европейските лидери излязат с документ от съвета, одобрението на заключенията е с по-голяма тежест от подпис даже. Но това е ясно за занимаващите се с външна политика, ЕС и т.н., надявам се? Журналистите в Брюксел работят с документи, и да, остналото са “внушения”. България не се противопостави на решенията на съвета, кое не е вярно? (...) Когато звъниш да се опалваш от журналистите на техните редактори, какво целиш? Хайде да не говорим в такъв случай за уважение, а за намеса на пресслужбата на държавен глава, отвръща му репортерката.
Под публикацията на Николова става “шумно” - включват се колеги международници, които се фокусират върху това, че България опитва хем да е с ЕС, хем да стои встрани от даването на още оръжия за Киев.