
- ДПС има най-свежата листа в София: водачът Валентин Тончев срещу лидерите Петков и Манолова, а а “новобранецът” Аспарух Карастоянов има личен проект – да убеди връстниците си да са активни политически
- 23-годишният Георги Кръстев от Русе е в кампаниите на ГЕРБ от 9-годишен
- Възпитаникът на 3 университета от Бръшляновата лига Георги Клисурски играе за ПП-ДБ
Те са млади, образовани, успели в кариерата, с хъс и нова визия за това какво трябва да се случва в политиката.
Повечето са завършили в чужбина, но се връщат да работят тук. Това е тренд на тези избори, в които младата смяна на партиите, които доскоро бяха включвани в листите за “брошка”, сега излизат на предния фронт.
Така е в ГЕРБ, където редом с опитните бивши министри и депутати на преден план в листите вече са и много млади.
“Може да има 7 лидери, но силата е в армията. Аз като се сетя какво съм правил на 20, 30, 40 г. - важно е да има и един-двама с побелели коси, но трябва да има много млади”, доволен отбеляза тренда Бойко Борисов преди дни в Ловеч.
Сред новите в ГЕРБ е националът по класическа борба Даниел Александров. Той е носител на сребърни и бронзови медали от европейски шампионати в категория до 82 кг, класира се трети на олимпийските игри през 2015 г.
Миналата година 31-годишният мъж прекрати състезателната си кариера и се насочи към треньорската. А отскоро е отдаден и на политиката. “На своите критици ще кажа - аз не съм политик, но съм млад човек, който смята, че не трябва да стои като страничен наблюдател, а трябва да работи за своя град, своята държава. Политиката не е власт, а отговорност, задължение и обет”, сериозен е Александров.
Затова и в предизборната кампания се обръща към младите, които ще гласуват за първи път и се колебаят дали тяхното бъдеще е в България, или в чужбина. Лични каузи са му здравето на децата и борбата със затлъстяването при малките, както и с агресията в училище.
Един от най-младите в тази кампания също е от ГЕРБ. 23-годишният Георги Кръстев обаче вече се е доказал в партията и е областен координатор в Русе. Включването му в политиката не е случайно - върви по стъпките на майка си (общински съветник). Затова може да покаже
своя снимка с Борисов още когато е на 9 г.
Завършва с отличие математическата гимназия в родния си град, става най-младият “президент за един ден”, участва в ученически проекти в Европарламента.
Сега учи право в Русенския университет, а негови доклади са публикувани в сборниците на вуза. Участвал е в програмата „Млади политици на изборни длъжности” на Европейския комитет на регионите, в ежегодната Международна академия по Европейско и сравнително частно право в Залцбург, представя България в “Европейски лидерски институт” и много други.
Още преди да навърши пълнолетие има забележителни успехи - става най-младият „Президент за един ден“, участва в ученически проекти в Европарламента. Носител е на грамоти и плакети за обществено значимите му дейности. Организирал е и е участвал в редица благотворителни инициативи. Има и много медали от състезания по плуване.
Много нови лица влязоха в политиката с “Продължаваме промяната” още през 2021 г. С тях падна значително възрастовата граница на парламента. А сега ПП залагат и на още по-нови. Като Георги Клисурски. Той е бил съветник в кабинета на Асен Василев като финансов министър.
“Подкрепям екипа на ПП от повече от година, но това са много важни избори и не мога да стоя отстрани, искам с лицето си да бъда гарант и да допринеса за по-добър шанс да има правителство след 2 април”, обяснява младият мъж.
Биографията му е впечатляваща. Роден е в София, където завършва Американския колеж през 2010 г. с най-висок успех. След това заминава за САЩ да учи икономика и инженерни науки в Дартмутския колеж, след това магистратура по бизнес администрация със специалност финанси в Университета на Пенсилвания. Работи в Ню Йорк като икономист в консултантска фирма, после в глобалната финансова платформа PayPal в Лондон. Там завършва магистратура и по държавно управление в Харвард.
Преди година и половина възпитаникът на
трите университета от Бръшляновата лига
се връща в България, защото тук се чувства като “дърво с корени”, което го прави щастлив. “Осъзнах, че в България мога най-много да помогна и тук има най-голяма нужда от моята помощ”, казва Клисурски.
Друга млада звезда в отбора на ПП-ДБ е Елена Димитрова. 26-годишната дама е бакалавър по европейски науки и магистър по международни отношения със специализация “Външна политика на ЕС” в Университета в Маастрихт, Нидерландия.
Тя е в отбора на “Промяната” от самото му начало. “Моята кауза е да се спре с институционалното неглижиране на младите, те да бъдат включвани по-активно в политиката, да участват повече в процесите на взимане на решения и прилагането им”, казва Елена. Затова се и върнала в България.
В 47-ото НС е сътрудник към групата на ПП и съветник по външна политика на председателя Никола Минчев. След това става постоянен представител на Народното събрание в Европарламента. В момента е част от международния отдел и екипа за българи в чужбина на ПП. Има блог - Balkan Times, в който се фокусира основно върху теми като разширяване, енергетика, външна политика.
Когато става дума за млади хора в политиката обаче, ДПС безспорно е партията, която най-много инвестира в кадрите. Затова и не е учудващо, че
най-младата листа в София е тази на ДПС
в 23-и МИР. Средната възраст на кандидатите е 34 г., водачът е под 40 г.
Всъщност това е и листата, където партията поднесе изненада и подходи нетрадиционно. Вместо някое от известните си лица, както се пада на ключов столичен регион, движението избра за водач Валентин Тончев.
38-годишният експерт по международна политика и сътрудник към делегацията на ДПС в Европарламента се хвърля директно в дълбоките води - срещу него са лидери като Кирил Петков, Румен Христов и Мая Манолова.
“Целта на нашата листа е да покажем, че ДПС има млади и образовани хора с ясна визия за развитие на България. Както и да разбием клишето, че ДПС е партия само на провинцията. Затова излизам срещу най-силните опоненти от другите партии”, разказва Тончев. Нарича хората в листата свои приятели и с тях правят нетрадиционна кампания, насочена предимно към младите.
Тончев “каца” в кампанията в София директно от Брюксел, където работи вече 9 г. Роден е през 1984 г. в Димитровград и е възпитаник на френската гимназия в Пловдив. Учи икономика и социология в университета в Страсбург, там прави и магистратура по международни отношения в Института по политически науки.
След завършването си се прибира в България и започва в комисията по външна политика на парламента, начело на която тогава е Соломон Паси. Тончев и бившият външен министър работят 7 г. заедно - след това и в Атлантическия клуб, борили са се по много инициативи, една от които е универсалното зарядно за джиесеми.
В младежкото ДПС Тончев влиза през 2012 г., когато се запознава с настоящия евродепутат и лидер на АЛДЕ Илхан Кючюк. А от 2014 г. е част от делегацията на ДПС в Брюксел и има водеща роля по изготвянето на доклада на ЕП за напредъка на Северна Македония. Женен е и има дъщеря на 6 г.
Друго много интересно име в листата на ДПС в 23-и МИР е Аспарух Карастоянов. Макар и новобранец в политиката, 31-годишният мъж има впечатляваща биография зад гърба си.
Възпитаник е на Англо-американското училище в родната си София. След това учи
политология в Швейцария
и бизнесадминистрация в Портсмутския университет във Великобритания, а след това кара и магистратура по същата специалност в Кардиф. Има сертификат и от Института на вътрешните одитори в САЩ.
След дипломирането си обаче избира да се върне в България. И макар и извън реалната политика, и досега е бил силно обществено ангажиран чрез работата си за различни неправителствени организации и за благотворителни каузи. Бил е доброволец и в акции на “Ротари клуб”.
Има зад гърба си и опит в различни сфери на държавната администрация. Бил е управител в Оперативна програма “Околна среда”, одитор по изпълнението в Сметната палата, главен одитор в Изпълнителна агенция “Сертификационен одит на средствата по европейските земеделски фондове”. В момента се занимава с предприемачество в частния сектор.
От миналата есен Аспарух е член на младежкото ДПС. Казва, че когато решил да се включва по-активно в политиката, нямал съмнения коя формация да избере. “ДПС е сериозна партия на толерантността, на експертизата, на професионалното отношение.
Това е единствената партия, която истински развива млади хора, дава им път и ги учи”, казва той. Според него младите хора в България масово имат проблем със своята аполитичност и ДПС е точната партия, която може да работи адресирано с тях.
“За да бъдат по-ангажирани към политическите процеси, трябва да има млади хора като тях и в партиите, и в парламента, и в правителството. Хора, които говорят на техния език, знаят техните проблеми”, обяснява каузата си Карастоянов. И дава пример - 2/3 от младите не гласуват, а от негласуващите 80% са между 18 и 30 г.
Затова той развива и свой дългосрочен проект - има подкаст във фейсбук, в който е планирал интервюта с известни личности, които да обяснят защо е важно младите да не са аполитични. Вече е записал пиар експерта Максим Бехар, предстоят му разговори с Милен Велчев, с Мартин Захариев, Ирен Комитова. А вторият етап от проекта му ще са интервюта и с млади хора, които са активни в публичното пространство, но не са политически и обществено ангажирани.
“Искам така да изпратя послание защо младите трябва да са по-активни, но по-ценното ще е обратната връзка, която търся - младите да кажат
къде се чупят нещата, какво политиците не чуват,
защо няма мост и комуникация и какво трябва политическата класа да прави, за да ги привлече”, обяснява Аспарух. Влизането в парламента не е самоцел за него, а това, за което се бори, е от фундаментално значение за България в следващите 5-10-15 г.
В личен план младият мъж се интересува от автомобилизъм, от хорология (науката за часовници и за инструменти за измерване на време). Женен е.
Запазването на лева, развитието на българския спорт и инвестирането в селското стопанство са каузите, които Георги Хрисимиров от “Възраждане” ще защитава в парламента. Младият мъж е родом от Враца, но я напуска, за да следва финанси във Варна. Започва да следи политическата обстановка у нас в началото на пандемията от коронавирус. Тогава припознава и партията на Костадин Костадинов.
“Реших, че на тези хора ще им бъде нужна помощ в борбата за връщане на нашата държава. И си казах, че с моите експертиза и знания, пък и с човешка сила ще имам с какво да помогна”, казва Хрисимиров. Израснал е в традиционно християнско семейство, което го е научило на родолюбие.
Преди да влезе в политиката, е бил и спортист, като зад гърба си има 8 години волейбол и 4 лека атлетика. Мечтае за
стипендии за университет за успешните спортисти
и по-справедливо разпределение на финансите между отделните спортове. Освен бакалавър по финанси Хрисимиров има и международен сертификат за управление на проекти, работил е в сферата на оперативния мениджмънт в чуждестранни компании, а сега е оперативен директор във финансова институция.
И БСП включи много млади лица в листите си на тези избори. Втори в в 23-и МИР е Еньо Савов. Той е доктор по международно право и международни отношения и води курсове по външна политика и сравнителна публична администрация в Югозападния университет. Признава, че често
студентите му се изумяват, когато разберат, че млад човек се занимава с политика
Но пък БСП в момента провокира интерес сред младите, защото те са по-необременени и не страдат от предразсъдъците от миналото, разказва Савов. Роден е през 1988 г. във Виена, където баща му - видният дипломат и учен проф. Еньо Савов, е бил посланик на България по това време. Влиза в БСП на 24 г. и оттогава е много активен в партията и в обществения живот. Член е на Националния съвет.
Сред младите лица в червените листи е и пиарът на БСП. 26-годишният Даниел Минчев е бакалавър по международни икономически отношения от УНСС и магистър по лидерски практики в духовността, държавността и сигурността от УниБИТ.
Даниел е роден във Варна. Член е на БСП от 4 г. Животът и съдбата по естествен начин го насочват към левицата - губи родителите си рано и знае какво е човек да има нужда от помощ и как да се помага на другите. Кандидатира се с идеята, че млади хора в политиката ще могат наистина да работят за своите връстници.
39-годишният Петко Петков е сред новите лица на “Левицата!”. Той е завършил 119-о училище в София с профил бизнес и финанси, а след това Учителския факултет на НСА за треньор по футбол. Самият той е играл доста години, стигнал е до “Б” професионална група, но след това избира друга сфера за развитието си. От 16 г. има семеен бизнес заедно с баща си - държат ресторант в столицата.
В политиката се включва за първи път преди 2 години, като става член на “Изправи се БГ”. Семеен е, има син на година и половина. Мъникът е и основната причина Петков да се включи в кампанията - иска държавата да стане такава, че един ден синът му да остане тук, а не да търси реализация в чужбина.