
- Видях ентусиазъм и млади хора, което ме изпълни с оптимизъм, казва бившият парламентарен шеф и водач на листата на НДСВ в 25-и МИР в София
- Нямам самочуствието на политически оракул, но ми се струва много вероятно да се сформира коалиция между ГЕРБ, ДПС и БСП - те ще потърсят такова обединение, за да изолират „Продължаваме промяната“ от властта
- Проф. Герджиков, вие отдавна не сте участвали в избори. Какво е по-различно сега, когато отново се кандидатирате за депутат?
- Допреди два-три месеца и през ума ми не можеше да мине, че ще дойде време отново да се кандидатирам за депутат. Колегите ми от НДСВ обаче съзряха в политическата криза шанс отново да се върнем на политическата сцена. Чувството ми за лоялност към партията ме накараха да пренебрегна личния си комфорт.
По-различното сега е, че през 2001 г., когато НДСВ спечели изборите, нямаше нито такава политическа, нито икономическа криза, докато сега сме изпаднали в безвремие.
- В каква кондиция е НДСВ, какво показват срещите ви из страната?
- Не съм толкова активен в обиколките из страната, за разлика от Станимир Илчев и Съби Давидов например, за да имам пълна картина. И все пак заедно с тях посетих Русе и Плевен. В Русе открихме офис на Партията и го осветихме. Видях ентусиазъм и млади хора, което ме изпълни с оптимизъм, по-умерен за предстоящите избори и по-голям за следващите, които вероятно няма да закъснеят много.
- Какви са козовете на НДСВ на предстоящите избори?
- Основните ни козове са свързани с времето, когато участвахме в управлението – от 2001 г. до 2009 г. Това беше периодът, когато България направи огромни крачки в развитието си.
На първо място, едва ли някой може да отрече, че НДСВ имаше не единствената, но основна заслуга за влизането ни в Европейския съюз, както и за влизането ни в НАТО.
Освен това, нека припомня - към 1997 г. България имаше публичен дълг от 280% (!!!) от брутния вътрешен продукт (БВП). Правителството на Иван Костов успя да обърне тренда, а по наше време намалихме публичния дълг към 2008 г. на нищожните 13% от БВП и постигнахме 21% ръст на заплати и пенсии, както и много сериозни чуждестранни инвестиции.
Няма друго управление в историята ни, което да е успяло за толкова кратко време да постигне такива резултати. Трябва да си абсолютен демагог, за да не го признаеш.
Освен това по наше време бизнесът се чувстваше твърде комфортно.
- Защо тогава след толкова успехи се провалихте на изборите за 41-ия парламент?
- Основните причини са две. Първо, ние бяха абсолютни аматьори в т.нар. партийно строителство. Нямахме си Цветан Цветанов, който да изгради партийни структури по места. Факт е, че единствено в Добрич спечелихме местни избори.
Втората причина е, че в името на България в 40-ия парламент се коалирахме с БСП и ДПС, което по онова време не беше никак престижно.
- Какви са очакванията ви за следващия парламент след няколко провалени предходни опита да се състави правителство? Политическата конфигурация няма да е по-различна.
- За съжаление, не съм оптимист. България в момента е в безвремие. Все още има силно изразени противопоставяния между партиите. Макар че всички, с изключение на Възраждане, изповядват европейската идея, трудно намират допирни точки, когато трябва да се състави стабилен кабинет.
- Коалиция между кого и при какви условия предвиждате?
- Нямам самочуствието на политически оракул, но ми се струва много вероятно да се сформира коалиция между ГЕРБ, ДПС и БСП. Те ще потърсят такова обединение, за да изолират „Продължаваме промяната“ от властта.
- Възможно ли е да се стигне до нови избори и ако да - кога?
- Твърде вероятно е още тази година да има нови парламентарни избори. Дали ще бъдат заедно с местните наесен, не знам, но не го изключвам. Все пак се надявам правителството, което вярвам, че ще се състави, да издържи поне година.
- Юбилейното 50-о НС ли ще разсече гордиевия възел на политическата криза у нас?
- Въпросът Ви означава, че и вие не вярвате, че със следващия – 49-и парламент, политическата криза ще се преодолее. Светът, в който живеем е цикличен. Няма и не може да има вечна криза. Въпросът е кога ще се стигне до повратната точка. Колкото по-скоро политиците ни узреят за компромис в името на България, толкова по-скоро ще дойде това време. Това означава партийните интереси да отстъпят пред националните.
- Първото, което трябва да направи следващия парламент, е да приеме проекта за служебното правителство за бюджет за 2023 г. Как коментирате идеите за вдигане на данъци и такси, за да се овладее бюджетният дефицит под 3%?
- Аз съм категорично против вдигането на данъци и такси. Както съм против и диференцираното намаление на ДДС. То трябва да е 20% за всички, както беше до неотдавна. Видя се, че свалянето му за определени стоки и услуги изобщо не произведе целения социален ефект.
- Членството в Еврозоната се превърна в основна тема в тази кампания - кога е осъществимо то?
- Колкото по-скоро – толкова по-добре. Би било прекрасно да посрещнем следващата – 2024 г. в Еврозоната. Но това изисква сваляне на дефицита. При наличието на настоящата висока инфла-ция обаче, влизането в еврозоната, ми се струва невъзможно. Войната в Украйна също играе отрицателна роля в това отношение.
ВИЗИТКА
- Роден на 19 март 1946 г. в София
- Завършил е Юридическия факултет на СУ “Св. Кл. Охридски”. Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт “Макс Планк”
- Професор по търговско право и преподавател в СУ
- Председател на 39-ото НС (2001-2005). Депутат в 39-ото и 40-ото НС
- Член на НДСВ
- Носител на орден “Стара планина”
- Премиер в първото служебно правителство, назначено от президента Румен Радев през 2017 г.
