
- Начертали сме 5 ясни стъпки, които ще доведат до така желания нормален европейски живот, казва съпредседателят на “Продължаваме промяната” и водач в 23-и МИР в София на листата на ПП-ДБ, която е с №12 в бюлетината
- Взехме си поуки от грешките при четворната коалиция, където реално ПП и ДБ бяхме в правителство на малцинството, а на хартия имахме мнозинство. Сега ще е различно – знаем кой носи отговорността
- Г-н Петков, с какво тази кампания се различава от предишната и как ви посрещат хората след проваленото 48-о НС?
- Направихме позитивна кампания, в която начертахме 5 основни приоритета, които ще дадат тласък на икономиката при предстоящ 4-годишен управленски мандат. Трябва да успеем всички заедно - да осигурим в България нормален европейски живот. Вече българите осъзнават ясно, че им трябват нормално европейско правосъдие, здравеопазване, образование, заплати, пенсии. Без ясна победа на обединените сили ПП-ДБ България продължава да виси в едно безвремие. Българите ще направят своя избор на 2 април - за нормална държава с европейски доходи или бъдеще на стабилна бедност, каквото наблюдавахме 12 г.
Ние
имахме точно 164 работни дни, през които увеличихме 3 пъти пенсиите,
бюджетният дефицит стана 2,9% (под 3%), отчетохме най-високия ръст на индустриално производство и на заплати в целия ЕС, имаме един от най-големите износи.
- Ситуацията в следващия парламент няма да е по-различна от 48-ото НС. Коалиция с кого и при какви условия предвиждате?
- Убеден съм, че ще има редовно правителство с пълен 4-годишен мандат, ако хората излязат и гласуват. Очаквам обединението ПП-ДБ да водим с поне 5% пред втората политическа сила. Единствената възможност да имаме правителство е ние да сме първи на изборите на 2 април с голяма преднина. Все повече хора осъзнават, че трябва да излязат да гласуват, за да зададат параметрите за управление.
Готови сме да говорим с всички партии за важните политики
Ако българският народ ни даде ясна отговорност и станем първа политическа сила, кощунство ще е за останалите партии да не подкрепят нашата програма от приоритети, още повече че голяма част от тях са застъпени и при тях. Ще сложим политиките отпред и няма да правим компромиси, които не са на базата на общите ни обещания за ценностите, които предлагаме.
Българи, гласувайте, за да има правителство! Ние не искаме повече избори
Начертали сме 5 ясни стъпки, които ще доведат до така желания нормален европейски живот:
1. Да се фокусираме върху намаляването на цените на храните. Това ще стане с работещи регулаторни органи, като се смени съставът на КЗК, доминиран от кадри на ГЕРБ. Нужна е реално работеща комисия, която има свободата да разследва спекула, спекуланти и прекомерно концентриране на пазара - обективно. Едновременно с това планираме българските малки и средни ферми да станат национален приоритет. Не е нормално да си внасяме 50% от доматите, 45% от яйцата, 70% от месото и 30% от млякото. България традиционно е била нетен износител, а сега всичките тези храни ги внасяме, плащаме за транспортни разходи, за прекупвачи и българите нямат достъп до качествени, произведени в България хранителни стоки на ниски цени. Това трябва да се промени.
2. Влизане в Шенген и еврозоната, като решението да бъде взето още тази година.
3. 50 млрд. лв. инвестиции в регионите - половината в Южна, половината в Северна България. Така доходите ще се увеличат. Идеята ни е да сложим България на една скорост, разликата между възнагражденията в София и останалите населени места да се намали.
4. Да се фокусираме върху евтина енергия, без да зависим от нито един доставчик. Видяхме, че е възможно. Тази политика трябва да бъде продължена, така че България да ползва ниски цени.
5. Да имаме работещо образование, където парите следват качеството, както и нормално европейско здравеопазване, достъпно във всяко кътче на България.
- Има ли външен натиск върху ПП и ДБ за сформиране на мнозинство заедно с ГЕРБ, което да излъчи евро-атлантическо правителство?
- САЩ и Европа дават ясни сигнали, че очакват България да има стабилно правителство, и ние, българите, да си решим проблемите. Очакват правосъдна реформа - дълго блокирана именно от ГЕРБ, ясна позиция по важните точки от дневния ред на Европа, очакват ни в еврозоната и Шенген. Но това не е натиск. Натискът идва от хората у нас, на които им е писнало да ходят на избори и ще накажат всеки политически играч, отказал да подкрепи работеща формула за управление. Колкото до евроатлантизма, той се вижда не на думи, а на дела.
- Продължавате ли да сте против експертно правителство?
- Ние ще сме победители на изборите и мандатът ще бъде при нас. Който е първи, той ще поеме политическата отговорност за пътя на развитие на страната през следващите 4 г.
Не вярваме в експертните кабинети - те са паравани за задкулисни партийни интереси,
затова ще предложим ясно изразено политическо правителство. В нашия отбор всеки слага каузата за развитието на България като нормална европейска държава пред личната си роля в този процес. Имаме доста качествени хора, които могат да поемат ролите на премиер и министри. През следващите 4 г. ще дръпнем държавата напред.
- Развивате тезата за правителство на малцинството, но това е много рисково - не се ли опасявате, че за всяко гласуване в пленарната зала може да ви извиват ръцете?
- Нашата коалиция е от 8 партии, но има подкрепата на десетки граждански движения. Ние ще поставим на масата за преговори нашите политики с възможните решения за обществото ни, за да се развият икономиката и регионите, да се вдигнат доходите на българите. Всички знаят, че с такава ясна, позитивна политика, поставена открито, останалите партии и коалиции не могат да си позволят да не я подкрепят. Ако не са съгласни за някоя политика, готови сме на дебат. На всички е ясно вече, че България трябва да има редовно правителство, трябва да влезем в Шенген. Всички разбираме, че България трябва да върви напред.
Ние сме готови да носим отговорност. Взехме си поуки от грешките при четворната коалиция, където реално ПП и ДБ бяхме в коалиционно правителство на малцинството, а на хартия имахме мнозинство. Сега ще е различно – знаем кой носи отговорността. В разговорите за политики ще покажем какви са стъпките, за да постигнем резултатите. Време е партиите да покажат действия, не само говорене.
- Следващият парламент трябва да приеме проекта за служебното правителство за бюджет за 2023 г. Как коментирате идеите за вдигане на данъци и такси, за да се овладее бюджетният дефицит под 3%?
- Няма нужда от вдигане на данъци и такси. Категорично не подкрепяме подобни мерки. НАП просто трябва да събере дължимите данъци. И
да се спрат всички останали течове и кражби,
за които не ни стигна времето за 7 месеца управление. Ние ще продължим със социалната политика за вдигане на доходите и ще повторя - ще правим бюджет с дефицит до 3%. Пари в държавата има, важното е да се разпределят към различните сектори така, че да се усещат от всеки български гражданин.
- Членството в еврозоната се превърна в основна тема в тази кампания - кога е осъществимо то?
- Ще настояваме да изпълним критериите до края на годината.
- Как могат да се овладеят инфлацията и високите цени?
- Главната причина за високата инфлация са високите цени на храните и горивата. И двете са внос в България. Затова трябва да се фокусираме да имаме нормални пазарни регулатори, които да премахнат спекулантите от пазара. Второто е
да превърнем в национален приоритет малките и средните ферми,
за да имаме всички достъп до качествени родни зеленчуци, плодове, млека и месни продукти на достъпни цени.
Опонентите ни внушават, че сме качили пенсиите и така сме създали условия за проинфлационна политика. Как може да се обвиняват пенсионерите за това, че заслужават достойни доходи, които да ги извадят над прага на бедността? България е 1% от европейския пазар. Независимо колко качваш пенсиите в България, шансът това да промени търгуваните в Европа стоки е нулев. Ние подкрепихме пенсионерите в този тежък момент на високи цени. Ще продължим с тази социална политика и ще продължим да имаме бюджети, които са под 3% дефицит. Това няма да доведе до повече инфлация. Но съжалявам, няма да има пари от излишъци за шепа “приятелски” фирми, които им се раздаваха в края на годината по време на управлението на ГЕРБ.
- Влязохте в сблъсък с президента по темата за оръжието за Украйна, който е категоричен, че ново такова България няма да предоставя. Ще промените ли тази позиция, ако сте на власт?
- България е парламентарна република и всички власти трябва да изпълняват решенията на Народното събрание. Всички. Без изключения. При сформирането на 49-ото Народно събрание ще решим дали има основания за редакция на българската позиция.
- Годишният докладът на Държавния департамент на САЩ отново отчита, че действията на българското правителството за справяне с корупцията и незачитане на човешките права са недостатъчни и обяви арестът на Бойко Борисов за незаконен. Как ще го коментирате?
- Най-голямата грешка е, че 30 г. след началото на демократичните промени у нас ние нямаме работеща правосъдна система и не й се доверяваме. Ако няма наказание за корумпираните и за тези, които се изкушават да взимат подкупи, както и за тези, които се изкушават да ги дават, няма как да придвижим България напред. Промяната идва като бърз влак и затова някои партии вече искат да се премахме постът на главен прокурор, защото те си мислят, че при смяна на лицето той може да се използва като бухалка от други. Не е нормално да има човек в държавата, който да казва, че само Господ е над него. И той да държи чадър над определени хора. Заключенията на доклада засягат процедурни въпроси, не доказват невинност. Още повече, че същата институция постави в списъка "Магнитски" човек от най-близкия кръг на Борисов, бившия му финансов министър, заради данни за корупция в огромни размери. Истината е, че прокуратурата спи дълбок сън. Промяната идва и се надявам скоро да имаме условия в държавата, в които никой не е над закона.
Визитка
Кирил Петков е министър-председател от 13 декември 2021 г. до 2 август 2022 г. Министър на икономиката във втория служебен кабинет “Янев” през 2021 г.
Един от основателите на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към СУ “Св. Кл. Охридски”, афилииран с Харвардския университет. През 2018 г. създава за българските студенти от природонаучните дисциплини Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки (CASI) в Биологическия факултет на СУ.
Има богат опит като предприемач и развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност, както и бизнес в разработването на пробиотици и биотехнологии.
Завършил е финанси в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и има магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет, където е класиран в топ 10 на своя випуск.
