
- Мнозинството избиратели разбират, че е време начело на страната да застане редовно правителство, което да носи политическа отговорност за действията си пред обществото и да бъде контролирано от действащо Народно събрание. Единственият натиск, който има значение, е интересът на избирателите, казва втората в листата на ПП-ДБ в 24-и МИР в София
- Уверени сме, че на 2 април Продължаваме Промяната – Демократична България ще водим със значителна преднина
- Г-жо Бориславова, още ли смятате, че млада, образована и амбициозна жена трудно ще бъде допусната в политиката? Какво ви накара да се завърнете в нея?
- Основната линия на противопоставяне и разделение в българската политика не е по линията мъже-жени. Основното разделение е по оста корумпираните политици на миналото и прехода срещу новите лица в политиката, които вярват в демокрацията, правовата държава и търсенето на решения не за лично облагодетелстване, а за цялото общество. В този смисъл и атаката срещу мен, както и срещу другите лица на „Продължаваме Промяната“, цели да ни демотивира да се занимаваме с политика, за да не им пречим, както и да изпрати сигнал на всички други хора, които възнамеряват да се противопоставят на политическото статукво. Ударите са главно върху личността и целят да те представят като зависим, обществено неприемлив, неморален, корумпиран или всичко заедно, както и да засегнат най-личното за един човек. Характерно е, че статуквото не си служи с аргументи по политики и с факти, защото с такива не разполага.
Но в случая на „Продължаваме Промяната“ тази тактика на някои от партиите по списъка Магнитски и прилежащите им медии за политическо оцеляване има обратен ефект. Отборът ни е още по-мотивиран да се пребори да живеем в нормална държава, в която подобни тактики нямат място.
Въпреки че се оттеглих от публичното пространство за известно време, не съм напускала „Продължаваме Промяната“. През тези месеци работих активно за надграждане на експертния потенциал на партията и на екипа ни, създадохме ежеседмични експертни съвети с участието на външни експерти, така че да сме готови с конкретни решения.
- Скоро участвахте в заключителен дебат в изборната кампания срещу основния ви опонент. Какви изводи си направихте от него за бъдещето на българската политика?
- С поведението си по време на дебата представителите на ГЕРБ всячески избягваха да коментират конкретни политики и мерки, които тяхната партия предлага. Въпреки опитите ни да обсъждаме конкретни проблеми и решенията им, ГЕРБ не формулираха нито един аргумент по същество, вместо това използваха познатата тактика на нападки, всяване на страх и бягане от отговорност.
В този смисъл дебатът не предостави възможност да разберем позицията на нашия опонент по ключови политики, зад които ние заставаме. Не стана ясно например, дали ще подкрепят механизма за разследване и контрол на главния прокурор или не; каква е позицията им по отношение на санкциите за корупция по Магнитски и дали са готови да признаят открито, че санкционирани са ключови лица на ръководни позиции в ГЕРБ като бившия финансов министър Владислав Горанов или все още не могат да се сетят откъде ги познават, и др.
Дори по най-актуалната тема за инфлацията и цените, ГЕРБ демонстрираха неспособност да предложат мерки срещу инфлацията, да призоват назначеното от тях ръководство на КЗК да провери ценообразуването при храните и горивата. Нашият екип, за сравнение, искаше да обсъди мерки като смяна на ръководството на КЗК с експерти, които са готови да санкционират спекулантите вместо да разпъват чадъри над тях. Считаме, че дори навременното започване на разследване (а не като част от предизборната кампания, както направи г-жа Ненкова), ще има силен възпиращ ефект върху нелоялните търговски практики и ще се усети от потребителите незабавно. Като следваща стъпка, предлагаме и активна подкрепа на малките и средни ферми, които да превърнат България отново в износител на храни, собствено производство, които да се предлагат на българския пазар без надценка за транспорт и съхранение от други континенти.
- Заведохте дело срещу Слави Трифонов и сценаристите му заради песента за вас, но така запорирахте и сметките му. Това не е ли подходът "дело-шамар" срещу медиите, който всъщност заплашва свободата на словото?
- Вулгарната чалга не е израз на медийна свобода.
Това не е първото и няма да е последното дело, спечелено срещу г-н Трифонов и сценаристите му, които от позицията си на телевизионни лица си позволяват да злоупотребяват със свободата на словото и рейтинга си, за да злепоставят свои опоненти или да натрупат лични изгоди.
Характерното за делата-шамар е, че те се завеждат с цел сплашване или поставяне на засегнатата страна във финансово затруднение, но никога не се печелят, защото по съществото си са изначално неоснователни. Делото срещу телевизия 7/8 не е такъв случай.
- Не изпадате ли в противоречие - клетвите са за правителство на всяка цена, а пък не желаят с ГЕРБ, което е възможният вариант?
- Трудната задача за нашето обединение Продължаваме Промяната – Демократична България не е спечелването на изборите на втори април – уверени сме, че ще водим със значителна преднина. Трудната задача е намирането на формулата за управление след това. Крайно време е България да има редовно работещо правителство, което да продължи пътя ни към един нормален европейски живот.
Нашето обединение има ясна програма и конкретни приоритети, които предлагаме да залегнат в правителствената програма на следващия кабинет – влизане в Шенген и Еврозоната, инвестиции поравно в Северна и Южна България и подкрепа за бизнеса, за да се увеличат доходите и да се намали разликата в заплащането между София и останалите региони на страната, между българите и европейците, както и достъпно образование и здравеопазване с европейски качество.
Ние сме готови открито в Народното събрание да говорим по тези политики и да търсим общи допирни точки. На ход в тази ситуация са обаче и другите парламентарно представени партии, които ще трябва да преценят дали искат да изпълнят предизборните си обещания и програми в частите, които съвпадат с предлаганите от нас политики, или ще подведат избирателите си. Поставянето на условие за заемане на министерски постове не може да е разменна монета за това дали ще подкрепиш в зала собствените си предизборни позиции и обещания.
- Има ли външен натиск върху ПП и ДБ за сформиране на мнозинство заедно с ГЕРБ, което да излъчи евроатлантическо правителство?
- Мнозинството избиратели разбират, че е време начело на страната да застане редовно правителство, което да носи политическа отговорност за действията си пред обществото и да бъде контролирано от действащо Народно събрание. Единственият натиск, който има значение, е интересът на избирателите. От наша страна не сме готови на исторически компромиси, които да задържат България в безтегловността, в която бе изпаднала през последните години.
Към настоящия момент коалиция с ГЕРБ не е възможна.
- От ПП-ДБ говорите за правителство на малцинството, но това е много рисково и трудно ще оцелее по-дълго от няколко месеца - за всяко гласуване в пленарната зала най-вероятно ще ви бъдат извивани ръцете?
- Хубавото на пленарната зала е, че в нея всичко се случва публично и прозрачно. За всяко гласуване има информация коя партия го е подкрепила и коя не, представят се аргументи „за“ или „против“. След това политическите партии носят отговорност пред своите избиратели. Извиването на ръце в тъмни стаички, сараи и дивани са част от един управленски модел, който не припознаваме и сме решени да прекратим. България заслужава нещо различно. Ние сме демократична парламентарна република.
- Какви са все пак възможните политически конфигурации за съставяне на кабинет? Възможно ли е този път да се постигне по-широко обединение около експертен такъв?
- Експертният кабинет без политическо представителство е равносилно на политическа безотговорност. Виждали сме и водещи политически партии на прехода, които дори в политическа роля и управлявайки страната, също демонстрират пълна неспособност и нежелание да поемат отговорност за ниската ефективност и високата непрозрачност, тънкия асфалт, липсата на ефективна борба с корупцията дори в собствените редици, но при един изцяло експертен кабинет безотговорността ще е пълна, дори спрямо правозащитните органи.
- Преди дни Христо Иванов разви интересна идея - 49-ото Народно събрание да започне със съставяне на конституционно мнозинство още преди да започне търсенето на подкрепа за правителство. Как си го представяте, след като конфигурацията ще е като в предходния парламент, а в него не бе постигнато такова мнозинство?
- Двата процеса не са взаимносвързани. Те решават различни задачи. Необходимостта от конституционна промяна е осезаема в светлината на политическата криза и кризата със справедливостта в нашето общество. Тя е тема с дългосрочни последици, която се развива и обсъжда от поне 7 години в нашето общество и е назрял моментът за нейното пренасяне в Народно събрание.
Съставянето на кабинет е задача за бъдещето на страната в следващите 4 години.
Постигането на конституционно мнозинство не означава намирането на мнозинство за правителство и обратното. От Продължаваме Промяната - Демократична България работим усилено и в двете направления и подготвяме конкретни текстове както на конституционни промени, така и на законодателни такива, които ще внесем още в първия месец-два от свикването на 49-ото народно събрание.
Визитка
Лена Бориславова е юрист по образование, адвокат по професия и пътешественик по душа. Завършила е право в Софийски университет и магистратура в Харвард. Тя е една от трите българки в класацията “30 под 30” на списание Форбс за Европа, а през 2021 г. е отличена за млад юрист на годината в България.
По време на първото редовно правителство с мандата на "Продължаме Промяната" Лена е говорител на правителството и началник на политическия кабинет на министър-председателя.
“Дълбоко вярвам, че България има нужда от своите млади и можещи хора, които да останат и да допринесат към това тя да стане едно по-добро място за живот за всички нас. Част съм от екипа на Продължаваме Промяната, защото работих с тях през последната година и половина и този екип доказа, че може да „случи“ промяната. Промяната, която е нужна за много млади българи да останат в България, а за други – да се завърнат.
За предстоящите избори се обединяваме с всички политически партии и граждански организации, които разбират тази цел и са готови да направят и невъзможното, за да имаме един нормален европейски стандарт на живот не утре, а днес!“
