
- Има вариант за правителство с малките партии, но то няма да устойчиво, смята лидерът на ГЕРБ
- Лъжа е, че някой може да притисне ГЕРБ да подкрепи правителство на малцинството без да участваме. Само пряко участие!
- Служебното правителство наблюдава кой взима превес, целта е да няма правителство, заподозря той
- Според него обявяването на проверката на жълтите павета е Костинброд-2
Ще стоя там, докато направим или не правителство. Ако няма шанс за правителство, е безпредметно, ако направим такова, е задължително. Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отговори на въпрос ще стане ли депутат в 49-то НС в предаването "Лице в лице" по БТВ.
"Инстинктът ми сочи, че ще има правителство, на народът му додея. Ако този път президентът Радев извърви бързо мандатите, ще имаме още и още избори и хората ще спрат да гласуват. Сега е моментът да направим крачка или две назад, да се направи стабилно, редовно правителство", заяви Борисов. Според него само с 130-140 депутати може да има е стабилно правителство. А то може да се постигне само с първите две политически сили, добави той.
ГЕРБ искат да са първи за моралната победа. "Не може да продължава така държавата. Трябва да се намери решение и да се излезе от този тупик. Хубаво е, че всички партии полагат усилия за добър резултат, което означава е огромна част от българите ще излязат да гласуват. Ние трябва да уважим гласа им", заяви Борисов.
Той обясни, че е готов на компромиси, дори да не е премиер. "Ако си победител като лидер на партия, и да не станеш премиер, е компромис. На фона на всички останали съм най-опитният, с най-доказани резултати. Трябва да се намери компромис между всички и да се направи между първите две, това е най-добро правителство. Ако не - с останалите", заяви Борисов. Той обаче обясни, че не предлага коалиция отсега, това може да е след втори април.
"Правителство на малцинството означава трайна нестабилност. Ако няма стабилна коалиция, няма шанс. Към нея могат да се привлекат ДПС и БСП. Който иска може да дойде, но ядрото трябва да бъде такова - между двете коалиции. Лъжа е, че някой може да притисне ГЕРБ да подкрепи правителство на малцинството, без да участваме. Само пряко участие! Има 2 варианта - или експерти от двете партии или политически лица. Но това ще бъде решено след втори април", обясни той.
"Това е най-добрият вариант по принцип - широка коалиция е най-стабилно, най-добре се управлява и е най-дълготрайно", подчерта лидерът на ГЕРБ. И припомни какво се е случило с четворната коалиция, в която имаше много субекти - трае от ден до пладне.
"Има вариант за правителство с малките партии, но то няма да устойчиво", каза той. Борисов иска и конституционно мнозинство, за да се направят реформи. Истинската правосъдна реформа не е да направиш КОНПИ за Бойко Рашков, добави той.
"С "Възраждане" имаме уважение помежду си, но толкова идеологически различия, че няма как да се допрем до тях. Аз съм притеснен, че Асен Василев се гордее, че гласуват с "Възраждане" - гласуваха срещу американските реактори, против втората част на Ф-16. Аз от това се притеснявам", коментира той евентуално сътрудничество с Костадин Костадинов. Борисов посочи, че ГЕРБ има решение на конгреса да не се коалира с БСП, партията не желае да го промени. И СДС са с нас, ние единствени не сме правили коалиция с БСП, добави бившият премиер.
"Ако продължаваме да повишаваме дълга и да плащаме над 2 млрд. лихви на година, сиреч 2 магистрали да си заминават като лихви, или детски болници. Нито един човек, нито една партия или коалиция не може да устои на този огромен външен дълг", посочи той предизвикателствата към бъдещото управление. Според него ако няма редовно правителство дълговете ще нараснат на 100 млрд. "Редовното правителство носи отговорност за финансите и за всичко останало. Г-н Кирил Петков казва, че ще влязат в новия бюджет 50 млрд. лв. за Юга и Севера. 90 млрд., с 2 млрд. лихви и още 50 млрд. - те ни трябват два бюджета на държавата. Тези приказки не кореспондират с реалността", посече той предизборните обещания на ПП.
За проверката на европрокуратурата на ремонта на жълтите павета в София, той посочи, че тя е започнала по сигнал септември м.г., не днес. "Тя работи по тази тема за измама от фирмата към Столична община от тогава. Днес влизат да взимат документи в деня преди размисъл. Точно като Костинброд 2. Аз аплодирам разследването на европрокуратурата, днес излезе съобщението, защото БОП-а на Демерджиев и Радев влезе да взима документи. До понеделник щеше ли да се промени нещо? Това не е ли намеса в изборите? Ако има нарушител, да е виновен, да върне парите и да го вкарат в затвора. Ние казахме, че Фандъкова няма да е кмет на София следващия мандат. Аз не бих правил ремонт там, щях да продължа до "Люлин", защото е ад. Трябваше да затворят ринга над София, за да минават хората. Днешното им влизане е тенденциозно и обслужва президента Радев. Шишков и Демерджиев бият по ГЕРБ, Велкова и енергийният министър бият по ПП-тата.
Служебното правителство наблюдава кой взима превес, целта е да няма правителство. Сега ще ни нападнат, ние ще им върнем. И това не само, че не ни сближава, а разделя партиите и прави невъзможно създаването на правителство", смята лидерът на ГЕРБ.
"Чувам екзотични предложения, партиите може да си направим Министерски съвети, всяка партия правителство", коментира той за някои от предложенията за реформи в съдебната система. Борисов настоя главният прокурор да е подложен на контрол и да не може да се намесва в разследванията на останалите. И дори предложи МВР да се раздели всяка област да си има свой департамент.
Борисов попита като какви служебните министри започват преговори с французите за нови ядрени реактори. "Искат ли Киро, Асен и Христо това да продължи - оставяме го Радев да си прави преговори, ако иска и за осем реактора. Прав е, след като партиите не можем да се разберем, те може да си направят осем реактора. Поне 20 магистрали, 10 тунела. Не 50 млрд., 150-200 млрд. Те така си говорят. 4 реактора по 10 млрд са 40 млрд. Къде са числата в бюджета? 5 пъти съм правил на София бюджет, и 10-15 на държавата. За да стане истина една идея, трябва да я покажеш в бюджета", критичен бе той.
Според него редовно правителство трябва да управлява до следващото, а не служебно. "Тези хора са избирани да управляват от народа, да правят правителство. Президентът Радев е избран да е президент, не да прави правителство и да взима реактори. Може да се произнесе, да има вето, да каже, че нещо е грешно", коментира лидерът на ГЕРБ и обяви, че би подкрепил генерална промяна, свързана с премахване на опцията за служебни кабинети.