
- Гледачите на обучение в чужбина
- Преговаряме за млад жираф
Две индийски слоници от Германия ще са най-новите обитатели на Софийската зоологическа градина през лятото.
Новата им къща ще отговаря на всички условия на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА). А в момента трескаво се отстраняват последните малки детайли, които са били предписани след посещение на експерти от чужбина.
Предишната обитателка на помещенията беше индийската слоница Артайда, която почина дни преди да настъпи 2022 г. на 59-годишна възраст.
“Кметът на София Йорданка Фандъкова ми е възложила да реализирам мечтата ѝ - през лятото да имаме две слоници от Германия, и аз съм поел ангажимента това да се случи”, обясни директорът на Софийската зоологическа градина Добромир Бориславов.
У нас не може да пристигне двойка, която да се размножава, защото при раждане мъжкият трябва да бъде отделен от майката и бебето, а ние нямаме такива условия. Двойки слонове, които се отглеждат и с цел размножаване, има само в зоопарковете в Париж и Швейцария.
Нашите гледачи ще преминат специално обучение в Германия и ще се запознаят със слоновете.
“Те са на средна възраст
- големи слонове, които имат специфични изисквания за храната и отглеждането им”, обясни Бориславов.
И като истински дами те трябва да имат перфектен педикюр - с пилене на ноктите и киснене на краката в легени. Поддръжката на ноктите на слоновете не е естетическа прищявка, а важна част от опазването на здравето им.
В зоопарковете те не са в естествената си среда, където им се налага да изминават дълги разстояния. Възглавничките на стъпалата осигуряват притока на кръв при ходене. И ако кожата там загрубее прекалено, кръвообращението се затруднява.
В природата ноктите им се изпилват по естествен начин. На животните в зоопарка трябва редовно да се проверява и състоянието на очите, ушите, да им се взимат кръвни проби.
Слоновете трябва да се глезят и с вана за цяло тяло със специални препарати, за да може кожата є да е мека, нежна и хидратирана. В жегите пък се къпят всеки ден.
Усилията, които се полагат за подготовката, не са случайни, защото
слончето е емблемата на зоопарка, който през май ще стане на 135 г.
Това е причината шефът му да запази в тайна кога точно ще дойдат новите обитателки, за да има изненада.
До седмици в зоопарка очакват да пристигне и женски такин от Германия, за да станат двойка с мъжкия Рол. Той пристигна в София през ноември 2021 г. и е единственият от вида си на Балканите.
“Надяваме се, че ще се харесат, защото и животните имат своите характери и дори да им да създадеш най-добрите условия, не означава, че те се прегръщат, целуват”, обясни Бориславов. Такините обитават скалисти местности в Хималаите. За женската вече е подготвен нов дом до Рол. Той е обзаведен и със скален масив и има топла връзка, за да може, ако се харесат, да ползват два апартамента.
Едни от животните, които не са се харесали са персийски леопарди. При нашия красавец Дан пристига унгарката Азара, но двамата не си допадат. Тя е третата женска, с която бе направен опит за създаване на успешно семейство. Леопардите са животни, които в природата живеят поединично и се срещат само по време на брачния период. “Много често се получава - не стигат до игра, а някой път може да има шамари, което не е желателно, но се случва”, разказва Бориславов.
Зоологическата градина от няколко година кандидатства, за да получи и жираф. “Процесът по пристигането му ще изисква още време. Не мога да се ангажирам със срокове.
В момента се проектира сграда за жираф,
а едва след това ще има изпълнение, защото тя трябва да е изцяло съобразена с новите стандарти на ЕАЗА. Знам, че хората го искат от много време, аз го искам още повече, но се оказа трудно”, разказа Бориславов.
Жирафите в Европа се транспортират, когато са млади и размерите им са от 1,80 до 3 м. При възрастните транспортът вече не е възможен, защото те могат да достигнат 6 метра височина.
Жирафите в зоопарковете в Европа се развъждат по строги правила на ЕАЗА. Те забраняват продажбата на животните и налагат пълен контрол при отглеждането на видовете на научна основа. Едно от правилата е да се избягва кръвосмешение. Допуска се сътрудничество единствено между паркове, които са членове на организацията и спазват същите правила.
Преди години зоопаркът в Копенхаген уби жирафчето Мариус пред погледите на деца заради кръвосмешение.
Зоопаркът обяви, че не дава на жирафите контрацептиви, тъй като там държали те да се развиват в среда, максимално близка до естествената. Освен това контрацептивите имали и странични ефекти. Зоопаркът не можел и да пусне жирафчето на свобода. Според учените Мариус, който бил роден в парка, нямало да може да се приспособи към новия живот.
“Когато близкородствени животни се кръстосват, малките се раждат с малформации и след това имат много сериозни усложнения. В зоопаркови условия грижата за такива животни е много сложна - трябва да се правят редовни прегледи, операции, манипулации, а е много трудно да упоиш едно такова животно, за да го лекуваш”, каза Бориславов.
Жан и Жак - черните ягуари, които пленяват с френски обноски
Черните ягуари Жан и Жак са най-новите обитатели на Софийската зоологическа градина. Двамата братя са на година и шест месеца и бързо се превърнаха в любимци на посетителите. Те пристигнаха от зооопарка Parc des Felins във Франция, където са живели със своите родители.
“Много зоопаркове искаха да се сдобият с тези животни, но чакат на опашка. При нас това се случи след 2 г. комуникация, а за нашия зоопарк е много добра референция. Надяваме се да се чувстват много добре при нас”, каза директорът Добромир Бориславов. А новият им дом има просторна огромна градина с езерце, в което понякога има и риби. Ягуарите са отлични рибари и се хранят дори с крокодили. В менюто на нашите черни котки ще има различни видове месо, но предимно конско и магарешко, за да не затлъстеят,
Засега Жан и Жак са едни много грациозни млади господа, които имат френски обноски, обясни Бориславов. С тях обаче дори гледачите не могат да се държат приятелски и да имат близост и контакт. Причината е, че ягуарът е третата по-големина котка, но при него хищните инстинкти са най-силни. За разлика от лъва и тигъра той не подлежи на опитомяване.
Черните ягуари са меланистична форма на вида. Те притежават и характерната окраска за представителите на тези котки, представляваща черни петна (розетки), но тя е по-слабо забележима, тъй като се слива с тъмния цвят на козината, а хората я познават и като пантера, обясни Бориславов.
Маймуните ни с най-добри жилищни условия на Балканите
Най-големите любимци на децата - маймуните, живеят в петзвездни условия, а жилищата им в Софийската зоологическа градина са най-добрите на Балканите.
Секторът на приматите бе напълно обновен. Той има 14 външни заграждения, които са 13 пъти по-големи от старите. В тях има бамбукови дървета и са обзаведени с люлки, съоръжения за катерене, почивка и игра.
Най-новите обитатели в сектора са двойка гибони сиаманги, обясни шефът на зоолгоческата Добромир Бориславов. Те са човекоподобни маймуни и за първи път се отглеждат в България. Мъжкият сиаманг Пико пристигна от Франция, а партньорка му Блу от Атина.
Единствените човекоподобни маймуни пък да белоръките гибони Гиби и Ява. Сега живеят щастливо и са неразделни, но в началото не се харесвали.
Лемурите също са едни от любимците на децата. Те имат специални места, където могат да събират слънце, защото са известни с това, че застават в йога поза, гледат към слънцето и се зареждат, за да повишат телесната си температура. А хората могат да правят “лемога” и да медитират заедно с тях.
Добромир Бориславов: 450 хил. посетиха зоопарка – това е рекорд! 30% – чужденци
- Арх. Бориславов, зоологическата градина в София се сдоби с два черни ягуара, имаме и бели тигри и екзотични маймунки. Привличат ли новите животни повече посетители?
- Да, страшно много хора дойдоха, за да видят черните ягуари. В Софийската зоологическа градина има много интересни животни. През миналата година се сдобихме с двойка черни лешояди, благодарение на съвместната ни работа със “Зелени Балкани”. Този вид е изчезнал в България през 60-те години на миналия век. Направили сме им гнездо и отлични условия, за да имат поколение. Две двойки бяха върнати в природата, но бяха отровени от хора, а тези при нас се оказаха късметлии. В края на миналата година успяхме да достигнем 450 хил. посетители, което е рекорд за последните 10 г. Реконструкциите и възможността да предоставяме редки и екзотични видове са причината за този ръст. Искам да благодаря на г-жа Фандъкова, която полага много усилия тази зоологическа градина да се развива. Около 30% са чуждестранните туристи, а тази тенденция преди години не се забелязваше.
- Направихте големи ремонти в секторите на големите котки и маймуните. Какво предстои?
- Ремонтите подобриха условията и животните се чувстват по-комфортно и удобно в зоологическата градина в София. Това ни дава възможност за осигуряването на ценни и интересни видове за нашата колекция и за посетителите, за да може да им се наслаждават. Такъв пример са и черните ни ягуари.
През април ще довършим и сектора на малките хищници. Така два пъти ще се увеличи размерът на помещенията за лисици, блатни рисове, носати мечета, сервала и индонезийската цибетка. Опитваме се непрекъснато да подобряваме условия.
Благодарение на усилията ни успяхме да покрием много от изискванията на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА). През декември преминахме скрининг и в края на април очакваме решението на тази организация, в която членуват 800 от най-големите световни зоопаркове, надяваме се и ние да бъдем приети.
В последните години зоологическите градини вече не са място, където да отглеждаме животни в плен, за да могат да ги видят посетителите. Те се превръщат в природозащитни центрове. Идеята ни е да отглеждаме все повече животни, които са със защитен статут, и да ги размножаваме, а за тези, за които е възможно, дори да ги връщаме в природата.
Започнахме да обясняваме на хората колко е важно да не хвърлят храна на животните нерегламентирано, тъй като това сериозно застрашава тяхното здраве. Даването на ябълки, сандвичи, солети, е абсолютно противопоказно за животните. Те имат специални, летни и зимни хранителни режими.
- Кое ви е любимото животно?
- Обичам ги всички и се опитвам да им осигурим най-добрата грижа. Фен съм на сурикатите, защото и аз като всички малки деца попадам в плен на тяхната чаровност. 5 минути пред клетката им оправят настроението.