
Само хора на ПП сред издигнатите за министри. И един социалист
Хора, с които е имал възможността да работи лично, и професионалисти с безупречна репутация, които биха могли да изпълнят управленската програма и да работят в екип - тези критерии при избора на кандидати за министри посочи акад. Николай Денков. Подборът е правен лично от него, макар и с консултации с лидерите на ПП-ДБ, стана ясно при представянето на проектокабинета “Денков” във вторник.
20 са номинираните, с един по-малко в сравнение с кабинета “Петков” - сега липсва длъжността на вицепремиер по ефективното управление, каквато беше Калина Константинова. Тогава вицетата бяха пет, сега не се съобщава колко ще са. Видимо целта е била подбраните да са по-скоро с образа на експерти, отколкото партийци, професорите са петима плюс един доцент. Асен Василев е единственият лидер в списъка, макар че и Даниел Лорер е от тясното ръководство на “Промяната”.
Освен като на учен от световна класа гледаме на акад. Николай Денков като на човек с голям политически опит и авторитет, мотивира избора на кандидата за премиер съпредседателят на ДБ Христо Иванов. И изрази огромно удовлетворение от екипа, събран от Денков за правителство.
Академикът бе издигнат за премиер и при проваления опит за правителство с втория мандат на “Промяната” в 48-ия парламент. Тогава Денков бе на втора линия в преговорите с останалите формации в Народното събрание, за разлика от сега, когато е водещата фигура и дори бе пратен сам срещу осем от ГЕРБ-СДС в една от срещите между двете формации.
Денков бе зам.-министър на образованието във второто правителство на Бойко Борисов, но подава оставка заради несъгласие с ръководството на МОН. През 2017 и 2021 г. бе служебен министър на просветата, след което стана и редовен в кабинета “Петков”. Той е член на европейската научна академия Academia Europaea, професор и доктор на науките по физикохимия. Член е на експертната група “Физически науки” към Европейската космическа агенция. Ръководи лабораторията “Активни формулировки и материали” във Факултета по химия и фармация на СУ “Св. Кл. Охридски”, има изнесени над 90 лекции на международни конференции и е сред първия 1% на най-влиятелните учени в света в своята сфера.
Двама от кандидатите са хора на ДБ, обяви съпредседателят на “Промяната” Кирил Петков, без да ги назове. Според градската десница обаче те не са подавали имена.
Другият съпредседател Асен Василев е номинацията за министър на финансите. На поста бе и в правителството на Петков, като тогава бе и вице. За първи път в изпълнителната власт Василев влиза през 2013 г. като министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков, а през 2021 г. бе финансов министър в първия служебен кабинет на Стефан Янев.
Адвокатът Андрей Янкулов е предложен за МВР. Завършва право в Софийския университет, работи като юрисконсулт, става прокурор и член на Комисията за професионална етика. Напуска прокуратурата, когато Иван Гешев я оглавява. Бе зам. вътрешен министър в служебния кабинет “Близнашки”, а във второто правителство на Бойко Борисов - зам.-министър на правосъдието. От 2020 г. е адвокат, част е от неправителствената организация “Антикорупционен фонд”.
Министерството на околната среда и водите да поеме Юлиан Попов, предлага Денков. Попов е старши съветник на Европейската фондация за климата, председател на Института за ефективност на сградите в Европа и бе екоминистър при Марин Райков.
Бившият депутат от “Промяната” Георги Гвоздейков е номиниран за министър на транспорта. Той напусна 47-ия парламент, за да оглави държавната фирма за медицински хеликоптери. Авиационен инженер от военновъздушното училище в Долна Митрополия.
За министър на енергетиката е предложен депутатът от ПП Радослав Рибарски. В 40-ото НС той оглавяваше ресорната комисия. Завършил е международни отношения в УНСС и е работил по международни енергийни проекти.
Даниел Лорер от “Продължаваме промяната” е номиниран за министър на иновациите, какъвто бе и в кабинета “Петков”. Завършил е компютърни науки и бизнес управление в Тел Авив. Създател е на стартъп в Париж, хай-тек компания за софтуерни решения в Истанбул и фонд за рискови инвестиции в технологични компании. Бе съветник на Кирил Петков, докато бе служебен министър на икономиката, както и на електронното управление в кабинета на Марин Райков.
Депутатът Андрей Цеков от ПП е издигнат за министър на регионалното развитие и благоустройството. Завършил е право в Софийския университет, специализирал е в Амстердам и Станфорд. Преподава в УАСГ и Висшето строително училище в София. Бе зам.-министър на финансите в правителството на Кирил Петков.
Правосъдието е отредено за бившия депутат на “Промяната” Милен Матеев, който е бил председател и зам.-шеф на правната комисия в НС, но не успя да се класира за 49-ия парламент. Завършил е право в СУ, работил е като адвокат и нотариус.
Депутатът от ПП-ДБ проф. Христо Даскалов е номиниран за земеделски министър. Завършил е ветеринарна медицина, има множество специализации в чужбина и 37 г. опит в сферата на безопасност на храните. Бе шеф на БАБХ в правителството на Кирил Петков. Той е лектор в СУ, Лесотехническия и Тракийския университет.
Финансистът д-р Юлиан Войнов е издигнат за министър на икономиката. Завършил е магистратура в Манчестър и е хоноруван преподавател в Стопанската академия в Свищов. Бил е на експертни длъжности във финансовото министерство, Агенцията за икономически анализи и прогнози, а сега е на директорски пост в Комисията за енергийно и водно регулиране.
Фармацевтката проф. Генка Петрова-Ташкова е номинацията за просветен министър. Проф. Петрова е главен секретар на МУ - София, и бивш зам.-министър на образованието при Стефан Янев и Кирил Петков. През 2010 г. е сред основателите на Българската асоциация за лекарствена информация.
Психиатърът проф. Христо Хинков е номинацията за министър на здравеопазването. Работил е в Ботевград, в психиатричната болница в Нови Искър, в “Пирогов”. Бивш зам.-шеф на здравната каса, а от 2001 г. работи в Националния център по обществено здраве и анализи, като го оглавява от 2014-а до 2022 г.
Гергана Кабаиванова е името за министър на туризма. Основател на сайт за приключения из българските села и инициатор на фермерски пазари. Има опит като маркетинг мениджър в козметични компании и в пловдивски мол.
Политологът Александър Йоловски е предложението за министър на електронното управление. Беше зам.-министър на е-управлението в кабинета “Петков”, а преди това е работил в “Информационно обслужване”. Бивш зам.-шеф на ДА “Електронно управление”.
Проф. Тодор Тагарев е издигнат за военен министър. Бе номиниран да замени Стефан Янев в кабинета на четворната коалиция, но в крайна сметка поста пое Драгомир Заков. Професорът е завършил инженерна специалност в Долна Митрополия, специализирал е в Москва. Бе служебен военен министър през 2013 г.
Ирена Димитрова е предложението за външен министър. Дипломат от кариерата, тя бе зам.-министър на МВнР в правителството на Петков.
Социалистът Иван Кръстев пък е предложен за министър на труда и социалната политика. Работил е в министерството и в Агенцията по заетостта. Бил е зам.-министър на образованието и на труда и социалната политика.
Рали шампионът доц. Димитър Илиев е номиниран за спортен министър. Той бе съветник на Кирил Петков като премиер.
Яна Генова е издигната за министър на културата. Тя е завършила културология в СУ, работи по програми за преводна литература и книгоиздаване. Управлява НПО.