
Лекарите са малко и не смогват, оправда се шефът на МБАЛ - Благоевград
Прави с часове наред стоят хора с увреждания пред кабинетите за издаване на ново ТЕЛК решение. Причината - комисиите не смогват, а столовете в чакалните са недостатъчно.
За това сигнализира омбудсманът Диана Ковачева. Към нея се е обърнала майката на 21-годишно момче, принудено да чака право 5 часа пред кабинет в МБАЛ - Благоевград.
Младежът е трябвало да се яви за преосвидетелстване в 9,30 ч на 28 април. За да бъдат навреме, с майка му отиват 30 минути по-рано. На опашката вече имало 20 души, някои от тях с дублирани часове за преглед. На място станало ясно, че експертизите ще се правят в различно време спрямо заболяването. “А столовете в чакалнята са едва 6-7”, разказва майката в сигнала до Ковачева.
Това наложило много от пациентите да стоят прави с часове. Сред тях били дете с аутизъм и баща му с тежка дискова херния, друго дете с психично заболяване, както и още хора с увреждания, чието състояние не позволява да стоят прави. Затова те решили да преместят празна скамейка, която се намирала пред друг кабинет. Санитарка обаче се скарала на болните, а после и лекар настоял да върнат пейката на мястото .
Момчето и майка му са били прегледани едва в 13 ч., а накрая се оказало, че не е било необходимо той да ходи, но семейството не било предупредено.
Сигналът е препратен към здравния министър Асен Меджидиев. Ковачева настоява той да провери работата на комисиите и условията в чакалните на ТЕЛК в цялата страна. Проверката трябва да е и за грубо и неетично отношение към хора с увреждания.
“Всички знаем за проблемите с ТЕЛК и те не са само в Благоевград. Нещата не са добре. Няма достатъчно лекари за участие в комисиите, а болните за освидетелстване са изключително много. Тук имаме 2 комисии и те не смогват да направят прегледите, да обработят документите бързо на всички. Хората са в пъти повече, отколкото могат да поемат комисиите”, оправда се директорът на МБАЛ - Благоевград, д-р Огнян Митев пред “24 часа”.
“Имаме няколко колеги, които работят само в комисиите, другите специалисти са на работа в болницата и ходят в определени часове. Няма откъде да им дам повече пари, не мога никого и да накарам насила да работи в ТЕЛК. Това е недофинансирана дейност, която се възлага на болниците”, допълни той. Нямало и място в чакалнята да се поставят столове за 20-30 души.