
- В компаниите трябва да има баланс между мъжката и женската енергия, смята Жанет Захариева. Нейното сдружение "Дамски форум" организира конференция на тема "Силата на равенството"
- Лидия Шулева: В първия ми работен ден директорът ми каза, че като жена инженер нямам никакво бъдеще
Надявам се да имаме първата жена редовен премиер на България. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов по повод номинацията на ГЕРБ-СДС Мария Габриел.
Пеканов беше гост на годишната конференция на Сдружение "Дамски форум" под мотото "Силата на разнообразието". На него присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
"Винаги съм смятал, че дамите са по-смелият пол. Темата понякога не се разбира, но е ключова, равнопоставеността е ключова за намиране на правилните и по-гъвкави решения и иновативност. България може да се похвали със страхотна традиция на високопоставени дами в бизнеса и политиката", подчерта Пеканов.
Той се обяви и в подкрепа да се транспонира у нас европейската директива, която въвежда задължителна квота за дами в управителните органи, въпреки че според него у нас те може би са преизпълнени. И се обоснова с проучвания, според които това дава на една фирма 25% по-голям шанс за рентабилност и 35% по-голям марж на нетната печалба.
Задължителната квота за жени в управлението е трудна тема, бутикова на фона на останалите в страната, заяви д-р Жанет Захариева, председател на сдружение "Дамски Форум".
По думите ѝ сдружението си дава сметка, че всяка нова тема, която не е добре показана на обществото, може да остане неразбрана от хората.
Д-р Захариева подчерта, че светът е подложен на промени, като трябва компаниите да имат баланса от мъжката и женската енергия. "Ние сме заедно, за да работим за доброто", допълни още тя.
Квотите не са нещо, с което всички са на 100% съгласни, но са катализатор, заяви по време на форума Евгения Стоичкова, директор Global Ventures, Coca Cola.
По думите ѝ Coca Cola има ясни цели - до 2030 г. да има полова равнопоставеност 50/50. Според нея обаче целта сама по себе си не е достатъчна, а трябва да има подходяща и ясна рамка, като те имат такава, базирана на 4 параметъра. Това са слушаемостта, даването на пример, инвестирането в определена посока, както и примери извън компанията.
Освен това компанията има и форум, който държи лидерския екип под контрол, за да върви към целта за 50/50 равнопоставеност между жени и мъже, обясни още Стоичкова. Това трябва да се случва още на входното ниво - при интервютата за работа.
Тя подчерта, че тези цели ще останат само на хартия, ако няма култура на приемане и толерантност. Затова трябва да има лидери, които работят активно, за да премахнат предразсъдъци, допълни Стоичкова. По думите ѝ всеки има предразсъдъци, дори и скрити, като е важно да се работи активно за тяхното отстраняване.
Преди години не бях привърженик на задължителните квоти, но с времето видях, че когато има квота, това става бизнес дискусия и е част от бизнеса и стратегията, призна Вероника Пунчева, член на Международния борд за устойчиви стандарти. Така започваме да търсим кои са истински добрите кадри, няма да се избере некачествената жена. Равнопоставеността е бизнес фактор и трябва да бъде оценяван, измерван и менажиран, това трябва да е постоянно наблюдаван процес, смята тя. И даде за пример, че когато е била част от ръководен екип, мъжете са й признавали, че благодарение на нея са се изслушвали повече.
Лидия Шулева, която е завършила електроника, пък разказа как на първия й работен ден директорът й казал: Жена инженер - ти нямаш никакво бъдеще. Но въпреки това тя е работила 10 години като инженер, а в зората на демокрацията гордо е регистрирала първата си фирма за консултантски бизнес. След това ръководи холдинг от 25 различни фирми, които е трябвало да бъдат преструктурирани, всичките им директори били мъже.
През 2001 г. Симеон Сакскобургготски отправи призива повече жени в политиката, което доведе до 36% жени в парламента, а сега са 24%. Тогава станах социален министър, разказа Шулева. След това е и министър на икономиката, но сега продължава да се занимава с консултантска дейност и е член на борда на две компании и вярва, че жените трябва да помагат на жени.