
Ветеринарномедицински факултет (ВМФ) към Тракийски университет със своята 100-годишна история е едно звено, което постоянно се развива. Това каза в интервю за БТА деканът на факултета проф. д-р Тодор Стоянчев.
От думите му стана ясно, че факултетът постоянно се включва в нови направления, а през м.г. чрез европейската акредитационна система участва в процедура по акредитация на дипломите в Европейския съюз. „Нашите дипломи се признават в цяла Европа, включително и в Англия. Благодарение на това акредитиращо звено сме в постоянен прогрес. Инвестираме постоянно в нови идеи, методи на преподаване, включително и развихме симулационна ветеринарна медицина, работим над телемедицина, приложение на изкуствен интелект и виртуална реалност“, посочи още той.
Днес ще бъде и официалната церемония за отбелязване на 100 години oт създаването на Ветеринарномедицинският факултет към Тракийски университет.
„На 11 май 1923 година Ветеринарномедицински факултет е основан като седми факултет в Софийски университет - София. Основан е на тази дата и се приема за рождена на факултета, понеже тогава е проведено първото заседание на Факултетния съвет. По-рано, през 1921 година, е взето решение за създаването му с указ на Царя. За 100 години в главната книга са записани 17 030 студенти. Предстои първият приет студент да бъде с факултетен номер 17031“, разказа проф. Стоянчев.
Основната специалност е ветеринарна медицина на български език, в която всяка година се приемат 160 първокурсници. В последните години много желана за обучение е и същата специалност, но с преподаване на английски език, където се записват между 40 и 50 студенти. Във факултета се обучават и студенти по магистърски програми по безопасност на храните и ветеринарна администрация. От тази година се предлагат съвместни обучения между факултета и Университета за национално и световно стопанство (УНСС), които са по най-новото направление на Министерство на образованието. Общо четири са задочните магистърски програми, които предлага факултетът. Това са ветеринарна администрация, санитарна микробиология и безопасност на храните, ветеринарномедицински бизнес и мениджмънт, интегрирани системи за качеството и безопасността на храните. Последните две са най-новите съвместно с УНСС.
Благодарение на постоянните усилия на ръководството на ВМФ пред 2021 година беше създадена университетска ветеринарна болница. Тя разполага с три големи клиники и допълнително отделение, което се занимава с анализ на различни проби от животни, както и отделение по заразни и паразитни болести. След това беше допълнително разкрито и звено за практическо обучение на студентите чрез мобилно обслужване на различни ферми и стопанства.
„Това е един успешен проект, които стартира през 2020 година, но поради пандемичните времена беше трудно да се реализира. След това започнахме реорганизация на работното време на ветеринарните лекари, които работят в нашите клиники“, разказа още деканът.
Както БТА писа по повод годишнината утре, 12 май, ще бъде открита и международна научна конференция „One Health”, посветена на научните постижения в областта на ветеринарната медицина, аграрните науки, медицината.
„One Heath е ново направление на Европейския съюз. Безопасността на храните така, както я познаваме включва микробиологична безопасност, химична безопасност, физична безопасност и различни техники, методи и анализи, приложени при животните в репродуктивно направление, включително и при тези за компания“, обясни проф. Тодор Стоянчев. Според него „след като светът отчете нарастващ брой към антибиотици бактерии, започна да се работи върху създаване на различни проекти, свързани към направлението One Health. В тях се обединява ветеринарна медицина, хуманна медицина, аграрни науки, включително и хранителни технологии. С цел да се открият и приложат методи и алтернативни средства на антибиотиците и да се намали броят на резистентните бактерии или поне да се намали резистентността към повече от едно лекарствени средства“, разказа още той.
Лектори ще бъдат проф. Финк от Нидерландия, проф. Василис Валдамидис от Атина, който се занимава с математическо-статистически модели за прогнозиране на броя на бактериите т.нар. прогнозна химия, както и член-кореспондентът на Българска академия на науките Христо Найденски.
Проф. Стоянчев каза, че само след броени дни, на 26 май, предстои откриването на 3D полимерна лаборатория, която ще бъде първата в областта на ветеринарната медицина в България. „Тя ще бъде към отделението по анатомия в помощ на оперативна хирургия и ще се работи с новия компютърен томограф. Целта ни е od се развием в биополимери и принтиране на импланти за животни“, обясни деканът.