
Каква е позицията на пловдивската прокуратура след днешните изявления на главния прокурор Иван Гешев. Това се опита да разбере "24 часа", след като 13 дни по-рано всички местни обвинители застанаха като жив щит зад главния прокурор и казаха "Стига" по повод атентата срещу него.
Две седмици по-късно ситуацията, изглежда, е променена.
Апелативният прокурор на Варна Владимир Чавдаров например изрази подкрепа за Гешев след днешното му изявление в отговор на внесеното във ВСС искане за неговата оставка. "Няма какво да добавим към казаното от главния прокурор", обяви той. По думите на Гешев Чавдаров му казал, че в "долни опити за преврат няма да участвам". Реакцията на обвинителите в Бургас била: "Разчитайте на нас".
Гешев добави, че е разговарял и с други апелативни прокурори. В Търново му казали: "Ние сме зад вас".
Главният прокурор разказа още, че Борислав Сарафов е звънял на заместник-апелативен прокурор на Пловдив, който му казал да се обади на административния ръководител (Тодор Деянов - б.р.). Сарафов отвърнал, че на го познава. Тогава заместникът на Деянов му обяснил, че няма да участва в това.
Потърсен от "24 часа", Тодор Деянов беше категоричен: "Не коментирам". На 2 май след атентата той беше на първа линия заедно с шефовете на Районна и Окръжна прокуратура Петър Петров и Ваня Христева на протеста в защита на Иван Гешев. Там беше и бившата районна прокурорка на Пловдив Гергана Мутафова, сега член на ВСС. Тя е един от шестимата членове на ВВС, които дни по-късно внесоха искане за предсрочно прекратяване на мандата на Гешев.
Тодор Деянов застана начело на пловдивската апелативна прокуратура в края на юли 2020 г. Преди това беше Окръжен прокурор на Смолян.