
Той: Прокуратурата е репресивен орган
Делян Добрев е първият депутат от 49-ото народно събрание, заплашен да се лиши от имунитета си след войната в прокуратурата и заявката на Иван Гешев, че политическият боклук трябва да бъде изчистен. Колегите му от ГЕРБ обаче отговориха, че няма да дадат нито неговия имунитет, нито на когото и да било друг депутат, докато тече съдебната реформа.
Добрев беше обвинен през 2016 г. за безстопанственост във връзка с изграждането на АЕЦ “Белене” заедно с други енергийни министри от последните 15 г. Според прокуратурата престъплението е умишлено, особено тежко и щетите от него са за 4,5 млн. евро.
"Не виждам никакви притеснения за себе си да си дам имунитета
Но искам да разкажа личната си история, защото прокуратурата в България е един репресивен орган. И аз това го знам от личен опит през последните повече от 10 години", каза Добрев на брифинг в централата на ГЕРБ във вторник. Припомни, че делото било образувано от кабинета “Орешарски”, който репресирал опозицията.
"Делото, което на мен ми образуваха и ме привлякоха за обвиняем, и да ме притискат, стоя в някое чекмедже на трупчета в продължение на 9 години, вероятно за да не ви разкажа сега тази история", продължи Добрев. Всяка година бил привикван на разпит по веднъж през лятото, а миналия април делото било прекратено с 20 страници мотиви.
"Тази прокуратура трябва да се реформира, защото в противен случай всички политици ще бъдем подвластни на едни или други интереси вътре в прокуратурата, на един или друг главен прокурор", предупреди бившият министър.
Делян Добрев беше министър на енергетиката, икономиката и туризма в първото правителство на ГЕРБ за последната година от управлението му - от март 2012 до март 2013-а. Според разследването той не е упражнил контрол върху директорите на БЕХ ЕАД във връзка с изграждането на АЕЦ “Белене”.
С решение на същото правителство, в което е участвал, на 28 март е взето решение за прекратяване изграждането на централата. Въпреки това плащанията към инженерната компания “Парсънс И енд Си Юръп Лимитед” са продължили по негово време. Тогава са преведени и въпросните 4,5 млн. евро. Разследването за АЕЦ “Белене” е от времето на Сотир Цацаров като главен прокурор. През 2016 г. също му искаха имунитета заради това обвинение и той се отказа доброволно от защитата на закона.
Обвинението е, че Добрев не е направил нищо за спиране на плащанията, въпреки че тогавашният шеф на НЕК Иво Лефтеров с писмо е повдигнал въпроса. Компанията е избрана с обществена поръчка през 2004 г. за архитект-инженер, който трябва да подпомага НЕК в избора на изпълнител на строежа на АЕЦ “Белене”.
Договорът с “Парсънс” е сключен през януари 2005 г., когато управляват НДСВ и ДПС. Тогава започват и плащанията, които продължават и след решението на правителството за спиране на проекта, когато министър е Делян Добрев.
Депутатът от ГЕРБ не е единственият бивш енергиен министър,
разследван по случая с втората атомна електроцентрала
Още тогава прокуратурата обвини двамата бивши шефове на НЕК Крум Анастасов и Иво Лефтеров, както и Богомил Манчев, тогава собственик на “Риск Инженеринг”, която беше подизпълнител на “Парсънс”. Срещу Манчев обвиненията бяха свалени.
Освен тях през 2016 г. за АЕЦ “Белене” бяха обвинени други двама директори на НЕК - Любомир Велков и Мардик Папазян, заради щета от 77 млн. евро при продажбата на стария реактор от АЕЦ “Белене”. Според прокуратурата те поели за сметка на държавната компания транспорта и митническите разходи за извозването на оборудването до Русия.
А министърът на икономиката, енергетиката и туризма в кабинета на тройната коалиция Петър Димитров беше обвинен, че не е осъществил контрол върху действията им.
Най-видният представител на властта, който дори беше даден на съд за АЕЦ “Белене”, е Румен Овчаров - отново за неупражнен контрол върху бившите директори на НЕК Велков и Папазян. Делото срещу Овчаров, Димитров и бившите шефове на НЕК беше внесено в спецсъда през 2021 г., но магистратите го върнаха на прокуратурата за отстраняване на пропуски в обвинителния акт. През 2022 г. обвиненията срещу тях отпаднаха по давност.
От всички разследвани и обвиняеми за АЕЦ “Белене” само срещу Добрев не беше изготвен обвинителен акт, който да бъде внесен в съда.
Миналата седмица депутатите приеха на първо четене механизма за контрол над главния прокурор, а по предложение на ГЕРБ-СДС срокът за предложения за промени бе съкратен от 7 на 3 дни. Затова и хората на Борисов заподозряха, че атаката срещу Добрев е, за да сплаши политиците и да провали съдебната реформа.
"Днес е Делян, утре ще е някой друг, утре ще е Кирил. Не става въпрос за конкретния човек, Деляне, това е опит мнозинството за съдебна реформа да бъде превърнато в малцинство", коментира Томислав Дончев.
За да бъде свален имунитет на депутат, парламентът трябва да гласува това с обикновено мнозинство или той сам да се откаже. Това е вторият народен представител в 49-ото НС след Радостин Василев, чийто имунитет бе поискан от прокуратурата.