
- Новият кампус на математическата гимназия - пет сгради с нестандартни учебни стаи, фотоволтаици и игрище на покрива
- Проектът е на австрийско архитектурно студио от Грац
Проект на дългоочаквания нов дом на Математическата гимназия “Д-р Петър Берон” представи кметът на Варна Иван Портних. Кампусът ще бъде с пет сгради с външна и вътрешна топла връзка, на покривите ще има цяло соларно стопанство, осигуряващо алтернативна електроенергия и дори спортно игрище.
Това предвижда идейната концепция, разработена от архитектурно студио от австрийския град Грац, ръководено от инж. Роджър Ривър.
Проектът е по поръчка на ръководството на училището и на фондация “Математическа гимназия “Д-р Петър Берон” и предстои да бъде дарен на община Варна.
“Събрали сме се да съобщим прекрасна новина по важна за града ни тема. През 2019 г. МС прехвърли на община Варна 14 дка в зоната до техникумите във Варна. Обединихме ги с наша площ и теренът стана общо 22 декара. Идеята е
тази зона да се превърне в модерен образователен техникоматематически кампус
Там са двата техникума, професионалната гимназия по горско стопанство и колежът по туризъм с новата си сграда”, каза на пресконференция Иван Портних.
Той припомни, че през 2020 г. е предложил този проект да бъде включен за финансиране в Националния план за възстановяване и устойчивост. За съжаление, по-късно нито един проект на Варна не беше включен в последния вариант на плана, обясни кметът.
Идейната концепция за нова сграда на Математическата гимназия отговаря изцяло на зададените параметри от училището по отношение на площи, брой кабинети, функционално разпределение на тези кабинети и общи помещения.
“Средствата за проектиране са около 1 млн. лв. – посочи кметът. – Кампусът е разположен в парк с няколко сгради. Плоските покриви ще се използват за поставяне на фотоволтаици. Ще има и зони за спорт и отдих. Те ще са на разположение на жителите на квартала в близост. Ще има помещения за хранене и библиотека. Предвиждаме открито игрище на покрива на най-голямата сграда. Залагаме и на нетрадиционни класни стаи, където може да се учи и като стоиш прав”, разкри концепцията Иван Портних.
В наподобяващия селце кампус ще учат повече от 1400 средношколци с над 120 преподаватели и персонал. Предвидено е много зелено пространство около сградите, а подземни зони ще ги свързват.
“Очаква се инвестицията да достигне 60 млн. лв.
– т.е. 30 000 лв./кв.м. застроена площ. До 10 дни обявяваме процедурата за проектиране, на базата на което ще търсим и изпълнител. Ще намерим и вариант за финансиране”, добави Портних.
Освен през централния вход ще има и самостоятелен достъп до всички сгради. Предвижда се модерна училищна среда, където да се изградят отворени и затворени тип класни стаи, разположени една до друга, обясни ръководителят на проекта Роджър Рийвър. Процедурата за проектиране ще бъде пусната, след като фондацията дари проекта на община Варна. Техническото задание ще е подчинено на концепцията.
Новият кампус е очакван с нетърпение от възпитаниците на гимназията. Появата му ще облекчи учебния процес, защото в момента над 2000 ученици от две училища - МГ и ОУ “Захари Стоянов”, си делят сграда, проектирана за 28 паралелки.
Със своята 135-годишна история Математическа гимназия “Д-р Петър Берон” е сред най-старите и елитни средни учебни заведения не само във Варна, но и в България. Тя носи името на видния възрожденец от 1945 г.