
Акад. Николай Денков и Мария Габриел не са прекъсвали разговорите си - двамата се чули с нея по телефона и днес. Това разказа той в ефира на Би Ти Ви.
Надявам се утре, най-късно в другиден това да започне отново - така акад. Денков отговори на въпрос кога ще се чуе отново с Мария Габриел.
И днес той се чул с нея по телефона и си казали, че първо трябва да се успокоят емоциите, а после да се влезе в истинския разговор. Това било общото им мнение.
"Когато са замразени едни преговори, да се разразят от същата ситуация, в която те са били замразени. Така че трябва да започнем отново да си говорим, между другото аз с нея не съм прекъсвал диалога. И вчера говорихме, днес също се чухме", разказа Денков. Тя го попитала как ще се управлява и как ще се сменят кадри, а той бил напълно съгласен с нея.
"След това изказване, което възпали малко духовете, по отношение на смяната на кадри, аз веднага се обадих и казах, че аз съм на другия край на спектъра - че всичко трябва да се прави спокойно", обясни Денков.
По негови думи, "Промяната" искали да помогнат на Мария Габриел и ГЕРБ да не са в ситуация "всичко приключи" при връщането на неизпълнен първия мандат, макар и да имало такива съвети. Искали да дадат знак, че има надежда за втория мандат.
"Първият възможен период беше вечерта, за да може на другия ден да имаме крайно решение", обясни академикът защо Националният съвет на партията е бил толкова късно вечерта.
"Действително, една от темите беше, че трябва да се направят промени в службите. Има причини за това, но тя беше интерпретирана по напълно превратен начин, че едва ли не се съгласува кои да са хората с чужди служби. Смисълът на това законово изискване е ръководителите на служби да имат достъп до квалифицирана, секретна информация, която се дава от чуждите служби. Това е стандартна процедура, винаги се е правила и винаги ще се прави и тя означава следното: ако вие предлагате човек за такава позиция, той за да може да си свърши работата, трябва да има достъп до съответните нива на секретност в партньорските служби, включително и в НАТО, но не само - Европол, съответните партньорски организации в другите държави. Така че това е изискване, за да може да си свърши работата", каза Денков.
Според него в службите има проблеми, които си стоят. А като пример посочи, че предложението за смяна на шефовете на служби и утвърждаването им, трябва да става в разделение на властите. Към момента това зависи от Министерския съвет и президента. С дългото управление на служебните правителства обаче това било изчезнало, тъй като те се назначават от президента. Именно такива законопроекти бяха внесли от "Промяната" и ДБ в 47-ото НС, но те така и не стигнаха до обсъждане в зала.
Като "пълна измислица" на хората, които съветват Борисов, той определи твърденията, че ще се сменят директори и учители.
"Никога по никакъв начин не е обсъждана смяна на директори на училища или на учители. Тук ставаше дума за директори в администрацията. Когато стана дума за образователната система, там се имаше предвид МОН", каза той.
"Може все още малко да се деполитизира състава, както казват те", коментира той състава на проектокабинета. Не е обсъждан вариант да ротацията да започне с Мария Габриел.
"Има смисъл да продължи разговорът в тази посока. Аз имам някои идеи в това отношение", отговори той на исканията на ГЕРБ за деполитизиране на кабинета. Ключово за него било избраните да са експерти.
"Правителство трябва да има, доколкото разбирам, по-голямата част от ГЕРБ смята така", обясни той. Според него трябва да се внимава с партия "Възраждане", които били на принципа "колкото е по-зле в държавата, толкова по-добре за нас".
Денков коментира, че част от експертите в проектокабинета "Денков" са посочени от ДБ, които стояли встрани, за да не се "придава политически оттенък".
"Надявам се утре, най-късно другиден това да започне отново", отговори той на въпрос кога ще се подновят преговорите с ГЕРБ и кога ще се чуе пак с Габриел.
"Аз имах доста сериозен, остър с него, когато му обясних, че няма да бъде кандидат за спортен министър. В известен смисъл това, което стана, макар и не точно в този вид, имах очаквания, че може да има проблеми, защото тогава той реагира доста остро. Каза "Ама как, аз съм единствения възможен вариант". Аз му казах, че основната задача на спортния министър е да развива масовия и професионалния спорт, докато неговите приоритети изглеждаха малко по-различни. Съжалявам за това, което стана", каза Денков и сподели, че го е уважавал много за позицията му в миналия парламент, когато той напусна ИТН.