
Техническият университет – София е водещото висше техническо училище в страната и региона, създаденo през 1945 г., обучилo за близо 80 години над 160 000 инженери и изградилo техническия елит на обществото
Университетът има 14 факултета, 3 от които чуждоезикови – немски, английски и френски, които присъждат двойни дипломи, 2 филиала в Пловдив и Сливен, 2 колежа и 2 средни училища в своята структура. Понастоящем в университета работят над 700 преподаватели, обучават се над 11 500 студенти, от които 750 чуждестранни, както и над 300 докторанти.
Съгласно Рейтинговата система на университетите Техническият университет - София за поредна година е водещ в шест професионални направления – „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“ и „Общо инженерство“. За академичната 2023/2024 година кандидат-студентите могат да избират между над 37 специалности, две от които са нови – „Електронни информационни системи“ и „Педагогика на обучението по математика, физика и информатика“.
Основната мисия на ТУ – София е да подготвя висококвалифицирани специалисти, които да имат необходимите знания, умения и компетенции за решаване на актуалните проблеми на нашето време - цифровия преход, зелената икономика, опазването на околната среда, енергийната ефективност, здравеопазването и др. ТУ – София обучава студенти в най-съвременните направления на науката – интелигентни системи и изкуствен интелект, киберсигурност, анализ на данни, информационни и комуникационни технологии, роботика, мехатроника, авиация, енергетика и др.
През последните години благодарение на европейско и национално финансиране и на подкрепата на бизнеса учебните зали и лаборатории бяха обзаведени с ново, модерно оборудване. Учебният процес е тясно обвързан с научно-изследователската дейност в съответствие с развитието на науката и технологиите и потребностите на икономиката и обществото. Акцентът е върху проектно-ориентираното и казусно обучение по теми, зададени от бизнеса. Студентите провеждат своите практики в реална работна среда и придобиват нужните за тях умения, представители на бизнеса активно участват в обучението на учащите от горните курсове.
Техническият университет – София е едно от седемте изследователски висши училища в България, а този статут е присъден от Министерския съвет, защото има доказан значим принос за развитието на важни обществени области чрез върхови научни изследвания и постигнати високи резултати от научноизследователската дейност. Техническият университет – София участва в три новосъздадени Центъра за върхови постижения и в два Центъра за компетентност, които се финансират основно по европейската оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Тяхна основна задача е да допринесат за насърчаване на приложните изследвания и разработки, за внедряването им в индустриалното производство и най-вече за комерсиализацията и превръщането им в пазарни продукти с висока добавена стойност.
Дейността на Центровете за върхови постижения и на Центровете за компетентност ще допринесе за развитието на икономиката, базирана на знанието, както и за изграждане на научна инфраструктура и капацитет за справяне със значими обществени и икономически проблеми и ще допринесе за успешното позициониране на страната ни в Европейското научноизследователско пространство. Най-голям е Националният център по мехатроника и чисти технологии, а в неговия кампус „Студентски град“ на територията на ТУ – София са изградени 16 лаборатории с технологии и оборудване на най-високо световно ниво. В тях работят и се обучават студенти и докторанти под ръководството на водещи преподаватели и изследователи, разработват се иновативни продукти и се извършва трансфер на технологии. Откри се и Център за дигитални технологии, изграден по проекта „Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото (УНИТе)“.
ТУ – София е част от Европейския технологичен университет EUt+, който обединява осем университета:
- Технически университет – София (България)
- Кипърски технологичен университет (Кипър)
- Технологичен университет Троа (Франция)
- Висше училище Дармщат - Университет за приложни науки (Германия)
- Технологичен университет Дъблин (Ирландия)
- Технически университет Рига (Латвия)
- Технически университет Клуж-Напока (Румъния)
- Политехнически университет Картахена (Испания).
Европейският технологичен университет EUt+ има за цел да издигне качеството и конкурентоспособността на висшето техническо образование, а неговите студенти да станат технологично грамотни професионалисти. За студентите от ТУ – София се откриват възможности за обучение в различни кампуси и получаване на единна европейска диплома. Те ще могат да се обучават поне два семестъра в партньорски университет, използвайки най-нова инфраструктура и изследователски капацитет. Ще бъде издаван съвместен знак за европейска академична степен — допълнително удостоверение към квалификацията на студентите, завършили съвместни програми на няколко висши училища. Следващата стъпка към изграждането на т. нар. „европейски университети“ е придобиването на европейски правен статут, за да могат партньорите да вземат общи стратегически решения, да разработват съвместни учебни програми, да обединяват човешки, материални, финансови и научни ресурси и капацитет. ТУ – София като част от един такъв бъдещ университет активно ще се включи в тези процеси, защото образованието и науката стават все по-интернационални.
Техническият университет – София насърчава младите хора да изберат професия, свързана със съвременното развитие на техниката и технологиите, за да си гарантират една успешна реализация в науката, икономиката и държавната администрация, не само в страната, а и навсякъде по света. Техническият университет – София очаква своите нови студенти, за да им предаде знания и умения, с които да посрещнат предизвикателствата на днешния и утрешния ден и да градят едно модерно, интелигентно и иновативно общество.
Подробна информация за кандидатстудентската кампания 2023/2024 може да се намери в сайта на ТУ – София на следния адрес: https://priem.tu-sofia.bg/ .
Специалности за кандидатстване в ОКС „Бакалавър“ за академичната 2023/2024 г.
Автоматика, информационна и управляваща техника
Електроенергетика и електрообзавеждане
Електротехника
Топлоенергетика и ядрена енергетика
Топлинни и хладилни технологии и системи
Възобновяеми енергийни технологии и флуидна техника
Дизайн и технологии за облекло и текстил
Дигитални индустриални технологии
Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето
Машиностроене
Инженерна логистика
Мехатроника
Инженерен дизайн
Електронни информационни системи
Автомобилна електроника
Телекомуникации
Компютърно и софтуерно инженерство
Информационни технологии в индустрията
Интелигентни системи и изкуствен интелект
Интелигентни системи и изкуствен интелект (на англ. език)
Транспортна техника и технологии
Авиационна техника и технологии
Технология и управление на транспорта
Индустриален мениджмънт
Стопанско управление
Мениджмънт и бизнес информационни системи
Приложна математика и информатика
Анализ на данни
Педагогика на обучението по математика, физика и информатика
Информатика и софтуерни науки
Киберсигурност
Приложна физика и компютърно моделиране
Компютърни системи и технологии (на немски език)
Мехатроника и информационна техника (на немски език)
Стопанска информатика (на немски език)
Индустриално инженерство (на английски език)
Електроинженерство (на френски език) – 5-годишен курс за ОКС „магистър” след средно образование
Информация за кандидатстудентската кампания 2023/2024 на ТУ – София може да се намери на следния адрес: https://priem.tu-sofia.bg/ .