
Германски инвеститор планира да построи плаващ соларен парк и завод край северозападния град
Намерението на германската компания Profine Energy да изгради плаващ фотоволтаичен парк на язовир „Огоста” и производствена база близо до Монтана е новина, която може изцяло да промени енергийния пейзаж в България. Наскоро от компанията заявиха, че са приключили с първия етап от техническото и икономическо проучване, като резултатите са положителни и обнадеждаващи. Ако се реализира, това би бил най-големият плаващ соларен парк в Европа. А съчетанието му с производството на плаващи компоненти може да превърне Монтана и региона в зеления индустриален център в Северна България. Това ще е не само огромен успех, но и прекрасна възможност за община Монтана и Северозападна България.
Язовир „Огоста” – възможност, а не риск
От доста години язовир „Огоста” е предизвикателство за община Монтана и за страната като цяло. Пуснатият в експлоатация през 80-те години язовир се нуждае от спешен и много скъп ремонт на стената. Държавата няма парите, нужни за укрепването, и забавянето му застрашава разположения под язовира град Монтана. Инвеститорът вече потвърди, че е готов да извърши ремонта за своя сметка.
Язовир „Огоста” не носи почти никакви икономически ползи, водата не се използва за напояване, както е било замислено. Част от водната повърхност на втория по големина язовир на Балканския полуостров може да се използва за производството на слънчева енергия, без това да застрашава околната среда и аквакултурата. Напротив, плаващите соларни паркове са по-ефективни заради охлаждащия въздействие на водата и не заемат ценни земеделски площи за разлика от наземните фотоволтаици. Държави като Испания, Португалия, Гърция, Германия, Австрия, Нидерландия изграждат плаващи зелени мощности.
Нови работни места
Profine Energy планира да построи и завод за производство на плаващи компоненти край Монтана. Това ще бъде стъпка към създаването на обособена индустриална зона. Подобни проекти привличат и други инвеститори, вече са проведени разговори с партньори на компанията, които също проявяват интерес да изградят заводи в региона.
Заявката е индустриалният парк да бъде изцяло захранван от възобновяеми източници.
Общата стойност на цялата инвестиция, включително изграждането на соларния парк и ремонта на язовирната стена, може да достигне 1 млрд. евро. Потенциалното вложение в производствени мощности ще надмине 50 млн. лева и ще разкрие в региона стотици нови работни места с постоянна заетост. Profine Energy ще използва предимно български подизпълнители, което е огромна възможност за фирмите. Необходимите стомана, крепежни елементи, соларни панели, инвертори и всякакъв друг вид оборудване ще бъдат доставени от местни фирми.
След завършването на соларния парк върху язовир „Огоста” предприятието ще продължи работа, произвеждайки плаващи компоненти за други подобни проекти в региона и Европа. Това би било сериозен стимул за местната промишленост. Близостта до река Дунав и транспортната обезпеченост на региона със съществуващата и изграждащата се железопътна и пътна инфраструктура обуславят привличането и на други чуждестранни производители в общината.
„Смятаме, че България е изключително добро място за инвестиции. Община Монтана може да се превърне в зелен енергиен и индустриален център с най-големия плаващ фотоволтаичен парк в Европа. Подобна инвестиция е огромна възможност за Северозападна България“, коментира д-р Петер Мрозик, собственик и изпълнителен директор на Profine Group.
Стратегически важно за цяла България
За България плаващият соларен парк е от стратегическо значение, защото ще допринесе за изпълнението на задълженията на страната към Европейския съюз по отношение на зеления преход. Намаляването на вредните емисии и дългосрочният растеж на българската икономика са силно зависими от развитието на устойчив, стабилен и независим енергиен сектор.
България има всички предпоставки да бъде енергиен хъб за региона, ако държавата и местната власт успеят да се възползват както от природните дадености, така и от възможностите, които членството в ЕС предоставя.