
"Траките изчезнаха, защото не са имали букви", каза 96-годишният поет Найден Вълчев на срещата на българските медии в Казанлък
Темата на срещата "Медии и свобода" е изключително добра за днешното време. Тя е винаги актуална, но днес - още по-актуална. Днес, в Деня на Ботев, защото името на Ботев винаги предизвиква у нас мисълта за свобода, за свободен дух, за свободен полет, за онова нещо, което прави човека човек и за начина, по който заради свободата, той даде най-милото - живота си" каза днес, на 2 юни, в Казанлък вицепрезидентът Илияна Йотова, която откри 18-ата световна среща на българските медии. В нея участват журналисти от 33 държави, включително и представители на 26 медии на български език от 15 различни страни.
"Демокрацията е една думичка, която днес сме на път, както много други думи, да изпразним от съдържание и затова нека да си помислим какво означава свободно да говориш и да говориш на свободна аудитория", каза още Йотова.
По думите й упреците към журналистите често пъти са свързани с тяхната свобода. "Казват: "Не сте свободни да говорите, вие сте зависими. Вие зависите от финансите, от вашите собственици, от политическите партии, от институциите и от какво ли не. Хайде днес да се замислим и за втората страна на този медал - дали тези, които ни четат, които ни слушат, които ни гледат телевизионните програми, са достатъчно свободни. И не ли време да се позамислим и за други качествени измерения - като почтеност, като това да се погледнеш в огледалото и да видиш не само колко си красив и умен, а и да се замислиш дали наистина си почтен човек", коментира вицепрезидентът.
Тя цитира философа Ерих Фром и тезата му, че човекът е склонен да бяга от свободата. "Защото, когато си социално зависим, когато си икономически недоразвит, когато отвсякъде те притискат, сякаш човешката природата е повече склонна да се обърне към сигурното, към тоталитарното, към авторитарното. И ето тук, уважаеми колеги, е нашата най-голяма битка - битка да докажем, че тази философия в 21 век е невярна", каза Йотова. "Свободни хора можем да бъдем, само ако сърцата, душите и мисълта ни са свободни, ако сме достатъчно силни, за да си зададем сами ние въпроса доколко сме свободни", посочи тя.
Йотова каза още, че сирената на 2 юни е единствената сирена в мирно време, която съпровожда всеки един от нас. "Само в тези няколко секунди аз се надявам, и съм убедена, и съм уверена, че всички българи, където и да сме по света, сме равни. И мислим за едно и също нещо. Можете ли да си представите какво означава това за един народ и за една нация? Аз не съм го срещала никъде по света. В една секунда, в няколко секунди, милиони умове да бъдат обърнати към един спомен, към едно минало, към една личност и към една огромна палитра от ценности, за които казваме, че са наши, български. И те действително са такива. Само след броени секунди ние ще бъдем част от това милионно множество. Аз имам едно пожелание, един призив към вас - нека в тези няколко минутки да си кажем: ние сме свободни хора. Свободните хора правят свободен народ, а свободният народ прави свободна държава", посочи Илияна Йотова.
"Високо ценя усилията на Българската телеграфна агенция, която и чрез организирането на тази среща работи за съхраняване и разширяване на контактите с българските общности зад граница, с което подпомага и нашата дейност", заяви на свой ред служебният министър на външните работи Иван Кондов пред участниците вън форума.
С вълнуващи думи към всички се обърна и поетът Найден Вълчев, който в края на август ще навърши 96 години. Неговият текст на любимата на поколения песен "Една българска роза" е особено актуален сега, защото срещата се провежда точно в Казанлък в дните на неговия 120-и Фестивал на розата. Поетът добави: "Благодаря на Розовата долина, която преди 60 години така ме зарадва, че да напиша няколко думички, които композиторите и изпълнителите превърнаха в крилата песен, която се запя по читалища, училища, от деца, от професионални състави. През 2000 г. тя беше удостоена с песента на столетието. Повече за нея не може да се иска. Тя е родена от духа на Тракия. А онези траки, които някога са живели тук, къде ги, къде е държавата им? Няма я, защото не са имали букви. А ние сме деятелите, приятелите на буквите. И на мен ми е много драго да видя толкова млади хора, които служат на делото на буквите, на делото на просветителите. И като ботевите четници носят в гърдите си словото. И свобода, свобода на думите, на мислите, на печата", допълни Вълчев.
Специално за "24 часа" той уточни, че няма роднински връзки нито с директора на БТА Кирил Вълчев, нито с автора музиката на песента "Една българска роза" Димитър Вълчев, макар че живеели в съседство.
"Днес България е свободна страна, защото българите имаме възможност непрекъснато да правим избори в живота си. Това е възможност, която не навсякъде имат съвременниците ни по света и не винаги в историята са имали предците ни", заяви на свой ред генералният директор на БТА Кирил Вълчев в приветствието си при откриването.
Срещата на българските медии в Казанлък, чиято основна тема тази година е "Медии и свобода", ще продължи до неделя, когато се очаква пред участниците да говори и президентът Румен Радев.