
Проф. Иван Тодоров: Трябва да се промени начинът на подбор на съдиите
Ще има искане за противоконституционност на закона, който влезе в сила и ще има отлагане на процедурата за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, заяви адвокатката Ваня Гигова пред Би Ти Ви.
Не е основният проблем фигурата на главния прокурор, ако не се променят неща като правна регулация и процедура, коментира проф. Иван Тодоров. Нищо няма да се промени, друг ще дойде на негово място и ще е късмет, ако е приемлив за всички. Не трябва така да се променят нещата, трябва да се промени начинът на подбор на съдиите. Например в момента самото атистиране на съдиите е абсолютна уравниловка. Когато дойде конкурс за съдии, всички имат оценка много добра. И сяда една комисия и си решава на тъмно кой човек да сложи и къде. Опорочени са конкурсите за младши магистрати. Много често деца на магистрати стават магистрати и т.н. Нямаме нито един добър пресяващ държавен изпит, който да изкара най-добрите юристи отгоре и именно оттук те да се придвижат по-нагоре и да станат магистрати, коментира проф. Тодоров.
По думите му паралелната вселена в съдебната власт не е съществувала само в ресторанта "Осемте джуджета", но и в продължение на много години. Но при това устройство на съдебната система и нейната зависимост от политиците, това е неизбежно, заяви той. Това, че отвреме-навреме изтича информация, не означава, че тези неща не се случват непрекъснато. Затова трябват промени.
Не съм шокирана от информацията, която се изнесе. Не бяха назовани всички имена и не бяха направени по-големи разкрития, заяви адвокатката Валя Гигова.
Едва ли има адвокат, на който да не му се е случвало присъдата да е била подписана предварително, каза проф. Тодоров. Според него в конституцията ни има безумни разпоредби. Например тримата големи са членове на ВСС, а са членове и едновременно с това са председатели на големите структури в правораздаването. Тук има конфликт на интереси - не може да си от страната на управляващите и от страната на управляваните едновременно. Няма го никъде по света. И това е първото, което трябва да се реши - хората трябва да бъдат отделно. Когато си председател на съд, не може да си председател на административния орган, който избира, промотира.
Второ, не може прокурори да избират съдии. Това е все едно адвокати да избират съдии - няма такова нещо по света. Прокуратурата трябва да е независима с отделна прокурорска колегия и абсолютно отделна съдийска колегия, добави проф. Тодоров.
България е малка държава, а ние имаме много голям контингент от разследващи органи: разследващи полицаи, които работят за МВР, следствие, КПКОНПИ, ДАНС, които напрактика може да разследват всичко. А когато се разкъса разследването на множество органи, те губят капацитет да извършат разследване. Няма свободен теч на информация, не могат да я обменят помежду си и това е един от огромните проблеми, каза още проф. Тодоров.
Няма система, в която да няма политически привкус. Лично нямам идеи за промени в конституцията, но каквито и да са замислите в тази посока, човекът е мяра на всичко, заяви адвокатът Ваня Гигова. По думите й законът няма да направи съдиите нито морални, нито професионални. Същото се отнася за всяка друга правна професия, включително за адвокатите. Затова смята, че законодателните и конституционни промени не са панацея на всичко. Трябва внимателно да се подбират хората, които имат досег с такова свято нещо, каквото е правораздаването, каза Гигова.