
Шефката на ПГ на ГЕРБ видя и различни стандарти по отношение на членството на депутати в комисии покрай разразилия се дебат с мястото на Делян Пеевски с конституционната
Шефката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова определи като голям компромис подкрепата, която партията й даде за формирането на правителство с втория мандат на ПП-ДБ. В предаването "Лице в лице" по БТВ тя посочи, че това е по-добрата коалиция от другия вариант - коалиция с БСП, ДПС и ИТН.
"Ако трябва да обясня и вчерашния вот, включително и личния си - коректно съм постъпила. За мен бе голям личен компромис, но в парламентарната република това бе единственият изход. Правилата на демокрацията са това. Аз бях от хората, които сериозно се противопоставяха. Имах твърде много критики. Аз имах критики и претенции към персоналния състав. Например към финансовия Асен Василев, моите критики продължават. Но това бе единствената възможност. Този компромис трябваше да бъде направен", настоя Атанасова. Според нея отцепилият се от общия вот за кабинета Делян Добрев сега бил приеман като положителен герой от мнозина избиратели на ГЕРБ.
"Аз осъзнато гласувах България да има редовно правителство - това сме обещали на гражданите. Бих дала единствено кредит на време, не и кредит на доверие, особено на хора които са злоупотребили и с моето доверие. Гласувах и за Мария Габриел, която ще вложи решимост и знания", обясни още тя.
Атанасова уточни, че с ПП и ДБ са работили върху обща законодателна програма. "Към този момент правителството, което вчера нашата ПГ със своите 68 гласа подкрепи, няма изработена управленска програма и се надявам в кратки срокове, за седмица, министрите ще започнат на извеждат най-важните приоритети", добави тя.
Според нея не бива да има изненадани и за развоя с ПП и ДБ по Закона за съдебната власт - ГЕРБ го подкрепиха и в предния парламент, въпреки че ПП и ДБ не бяха в пленарната зала. "Поискахме и КС да даде тълкуване на ролята и мястото на следствието в съдебната система. Той каза, че единствено и само законодателят може да прецени какво е мястото му и може да го отреди това по законодателен път", посочи Атанасова.
Тя видя и различни стандарти по отношение на членството на депутати в комисии покрай разразилия се дебат с мястото на Делян Пеевски в конституционната. "За първи път в парламентарната практика, когато чегъртаха ГЕРБ други наши колеги, тогава и ДБ бяха в 46 или 47-то НС и гласуваха по странен начин - забраниха избран депутат да участва въобще в парламентарна комисия. Нашата реакция бе навременна и категорична. След като народен представител е избран, ако уважаваме вота на хората, той трябва да ползва всички права, които има според Конституцията", настоя шефката на ПГ на ГЕРБ.
Бойко Борисов пък бил без имунитет 12 г., несериозно било и полученото "изведнъж просветление" на прокуратурата за това, че Кирил Петков е нарушил конституцията. "Разбирате колко е несериозно - ние като твърдяхме, че нарушител на конституцията става министър и министър-председател, нито прокуратурата обърна внимание, а през каза нещо от сорта, че България ще е рай ако има повече министри като Кирил и Асен", добави Атанасова. Според нея било нелогично прокуратурата сега да върши действия, които е пропуснала. Така се превръщала в "бухалка". И иронизира, че другите, твърдели това за държавното обвинение не били направили съдебна реформа